Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Зошто луѓето имаат различни крвни групи?

Објавено

на

  Крвната група се наследува од родителите, исто како што се наследува на пример бојата на косата.

  Крвната група е опис на карактеристиките на црвените крвни зрнца кај поединците. Двете најважни класификации се AB0 и Rh факторот.

  Постојат четири главни крвни групи: А, Б, АБ и нулта. Припаѓањето на една од овие крвни групи зависи од видот на протеинот во црвените крвни зрнца (клетки) или во плазмата (која се состои главно од вода) во која пливаат. Протеините во црвените крвни зрнца се нарекуваат аглутиногени. Плазма протеините се нарекуваат аглутинини. Постојат два подтипа на аглутиногени – А и Б. Аглутинините исто така имаат два подтипа – a и b.

  1. Лице чии црвени крвни зрнца содржат А аглутиногени и плазма б аглутинини, има крвна група А.
  2. Лице чии црвени крвни зрнца содржат Б аглутиногени, а плазмата аглутинини, има крвна група Б.
  3. Лице кое има и А и Б аглутиногени во црвените крвни зрнца и нема плазма аглутинини има крвна група АБ.
  4. Лицето кое нема аглутиногени во црвените крвни зрнца, но има и а и б аглутинини во плазмата, има нулта крвна група.

  Ако лицето чија крвна група А добие трансфузија на крв од групата Б, неговите б аглутинини ќе ги принудат новите крвни зрнца да се соберат беспомошно. Бидејќи не може слободно да се движи низ телото, овие зрна нема да можат да доставуваат кислород до органите, како што е мозокот – а тоа би го загрозило човечкиот живот. Исто така, крвта од групата Б не прифаќа крв од групата А, а што се однесува до крвната група нулта, ниту групата А ниту групата Б не се прифатливи за неа.

  Сепак, ниту една крвна група не реагира негативно на нултата крвна група, која, како што веќе споменавме, нема аглутиногени во нејзините црвени крвни зрнца. Затоа луѓето со нулта крвна група се нарекуваат „универзални донатори“ – тие можат да даруваат крв на секого.

  И бидејќи крвта од групата АБ има и А и Б протеини, се чувствува подеднакво добро со сите други крвни групи. Така, некој што има крвна група АБ може да прими крв од која било група без никаква опасност. Затоа луѓето со таа крвна група се нарекуваат „универзални приматели“.

  Црвените крвни зрнца на некои луѓе содржат протеин наречен резус фактор (Rh фактор), па се вели дека нивната крв е Rh-позитивна (Rh +). Луѓето кои немаат резус фактор се вели дека имаат Rh-негативна (Rh−) крв и мора да им се даде само Rh-негативна крв, инаку нивното тело ќе страда од силна болка и ќе ја отфрли Rh-позитивната крв по првата трансфузија.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  АНКЕТА

  По кој модел на настава треба да започне второто полугодие во училиштата?

  Резултати од анкетата

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 16 минути

  Паднал и тешко се повредил при скијање во Маврово

  Вестипред 1 час

  Нови препораки за патување во земјите од ЕУ во текот на пандемијата

  Гостиварпред 2 часа

  Во Гостивар пронајдена малолетничка која побегнала од Домот за деца без родители

  Здравје и убавинапред 3 часа

  Го намалува крвниот притисок, го штити срцето – овошје кое според Хомер е дар од боговите

  Вестипред 3 часа

  Возачот е виновен за автобуската несреќа кај Струма, утврдиле бугарските истражители

  Гостиварпред 16 часа

  Во Гостивар повеќето хоспитализирани ковид пациенти се вакцинирани

  Македонијапред 18 часа

  Ковид биланс: 2.341 новозаразен, 21 починат, оздравеле 1.470

  Вестипред 20 часа

  Во Србија рекорд – 19.901 коронавирус случај

  Гостиварпред 21 час

  10 годишно дете е најмладиот пациент на инфективно во Гостивар

  Гостиварпред 22 часа

  Во Гостивар и Тетово за три часа откриени 19 брзи возачи на комбиња, автобуси и камиони

  Гостиварпред 23 часа

  Приведен гостиварец кој одзел клуч од возило

  Македонијапред 24 часа

  Почина познатиот композитор и диригент Александар Џамбазов

  Вестипред 1 ден

  Цените на нафтата растат поради тензиите во Европа и на Блискиот Исток

  Македонијапред 2 недели

  Дали ќе се продолжи зимскиот распуст и по кој модел ќе почне второ полугодие?

  Гостиварпред 1 недела

  Виктор Угриноски го извади светиот крст од Вардар на Водици во Гостивар

  Вестипред 2 недели

  Вечерва е Православна Нова година (Стара Нова), утре се празнува Василица

  Македонијапред 2 недели

  Објавен огласот за помош за сметките за струја на лицата со ниски примања

  Гостиварпред 1 недела

  Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

  Гостиварпред 2 недели

  Сучење на врвката за градскиот крст за Водици во Гостивар

  Гостиварпред 5 дена

  Оглас за доделување на социјалните станови во Гостивар наскоро, најавуваат надлежните

  Гостиварпред 2 недели

  Гостивар: Приведени две девојки, го нарушиле јавниот ред и мир

  Гостиварпред 5 дена

  Компанијата „ALMERO MATTRESS“ од Гостивар добитник на престижна награда од Индустриска Комора на Тирана (CCIT)

  Гостиварпред 1 недела

  Општина Гостивар објави оглас за финансирање на проекти

  Вестипред 1 недела

  Православен празник Водокрст (Водопост)

  Гостиварпред 2 недели

  Под истрага 52 годишник од Гостивар фатен со 4,5 кг. хероин

  Занимливостипред 6 дена

  НАУЧНИЦИТЕ ПОТВРДИЈА: Душата постои и таа е бесмртна

  Гостиварпред 7 дена

  Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2022 (Галерија)

  Гостиварпред 3 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Македонијапред 1 месец

  Убавините на пештерата Шаркова Дупка во Маврово (Фото)

  Локални избори 2021пред 4 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 5 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 8 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 8 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 8 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 9 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 9 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 12 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 1 година

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена