Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Што прави чиа семето на нашата кожа?

Објавено

на

Чиа семињата се мали, тркалезни семиња, црни или бели, без значителни нутритивни разлики помеѓу двете бои. Ако се кафени, не се целосно зрели.

Иако чиа семето е сè уште ново во нашата исхрана, тие всушност се користат илјадници години. Традиционално, тие се мелеле во брашно, се цеделе за масло и се мешале во пијалоци, верувајќи дека ја зголемуваат енергијата.

А ова се придобивките од вметнување на чиа семето во вашата секојдневна исхрана.

Богати се со омега-3, влакна и протеини

Главните масти во чиа семето се главно омега-3, особено алфа-линоленска киселина (АЛА). Колку и да се мали, семките од чиа се хранливо многу богати. Тие се исто така богат извор на витамини и минерали, особено калциум, фосфор и цинк. Може да се јадат сирови или измешани во печива, супи, смути, пудинзи или други јадења. Лажица чиа семе натопена во три лажици вода може да го замени јајцето при подготовката на тестото и колачите, благодарение на особината што кога ќе се остави во вода неколку минути, водата почнува да желати. Чиа семето се смета за одличен сојузник за здравјето на срцето и мозокот, помага во одржување на посакуваното ниво на шеќер во крвта, го намалува воспалението и го подобрува варењето.

Сепак, чиа семето има бројни други придобивки кои се помалку познати. Имено, чиа семето е одличен додаток на секоја рутина за убавина. Можете да го користите како состојка кога сами си правите маски дома: едноставно измешајте една лажица мед или јогурт со две лажици мелено чиа семе. Нанесете на коса или кожа и оставете преку ноќ.

Тие помагаат да се намали стареењето

Чиа семето е богато со антиоксиданси кои помагаат во заштитата на кожата од слободните радикали. Слободните радикали се одговорни за процесот на стареење и можат да предизвикаат брчки и опуштена кожа. Благодарение на омега-3 масните киселини, чиа семето ја одржува кожата хидрирана и мазна. Овие ситни семки содржат витамини А и Е, кои му даваат на вашето тело дополнителен поттик за заштита од UV оштетување што може да доведе до предвремено стареење.

Тие спречуваат воспаление и акни

Омега-3 масните киселини во чиа семето помагаат во намалување на воспалението, црвенилото и сувата кожа. Чиа семето делува како природен пилинг, отстранувајќи ги мртвите клетки од кожата и ги чисти порите. Ова помага да се намалат појавата на акни и да се спречат лузни.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | 7/7 ЕМИСИИ:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
ИЗБОРИ 2024пред 8 часа

ИЗБОРИ 2024: Додека трае молкот за претседателските избори продолжува кампањата за парламентарните

Македонијапред 10 часа

Трошоците за живот и натаму растат, околу 350 евра само за исхрана во најкраткиот месец од годината

Гостиварпред 11 часа

Жртвата на претепување до смрт во Германија е момче од Жировница

ИЗБОРИ 2024пред 12 часа

ИЗБОРИ 2024: Во петок почнува собирањето потписи за претседател и пратеници

Гостиварпред 13 часа

Несреќа со повредени на патот Гостивар-Градец: Малолетник со „сеат“ излетал од коловоз и удрил во паркирано возило

Македонијапред 14 часа

Нов тарифник, зголемени цените на геодетските услуги

Гостиварпред 16 часа

Пронајден кокаин, две лица од гостиварско задржани во полициска станица

Македонијапред 16 часа

Конкурс за ученици за најдобра песна по повод 21 Март – Светскиот ден на поезијата

Гостиварпред 17 часа

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Гостиварпред 17 часа

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 4 недели

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Македонијапред 1 недела

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Гостиварпред 4 недели

Иселување-Околу 200 деца од подрачје на Гостивар се отпишале од училиште по првото полугодие

Македонијапред 3 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 3 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Баба Нада со 90 години е најстар жител на Зубовце, денес пречека добри гости во домот

Гостиварпред 2 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 2 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 2 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена