Поврзи се со нас

Гостивар

5 нови корона позитивни во Гостивар, 41 годишен гостиварец загуби живот

Објавено

на

Од почетокот на пандемијата, до сега во Гостивар со коронавирус дијагностицирани се вкупно 820 пациенти. Во статистиката на Министерството за здравство евидентирани се 40 смртни случаи. Последниот е наведен во денешниот извештај. 41 годишен пациент ја загубил битката со болеста. МЗ за Гостивар денес потврди нови 5 случаи на корона, и 8 оздравени пациенти.

Во продолжение извештајот на МЗ.

Во последните 24 часа се направени 997 тестирања, а регистрирани се 92 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 17
-Куманово 6
-Штип 6
-Прилеп 2
-Тетово 7
-Струга 3
-Велес 2
-Битола 3
-Охрид 2
-Кавадарци 1
-Гостивар 5
-Гевгелија 3
-Струмица 2
-Крива Паланка 1
-Кочани 3
-Македонски Брод 2
-Пехчево 3
-Берово 1
-Делчево 13
-Свети Николе 4
-Кичево 5
-Неготино 1

Починати се 3 лица, пациент од Гостивар (41 г) и пациент од Дебар (63 г) кои починале во болница и пациентка од Ресен (35 г) почината вон болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 86 оздравени пациент од:

-Скопје 24
-Куманово 31
-Штип 8
-Тетово 3
-Гостивар 8
-Пробиштип 1
-Берово 6
-Виница 2
-Делчево 3

Досега во земјата се направени вкупно 157.519 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 15090, бројката на оздравени пациенти е 12235, на починати е 617, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2238.

No photo description available.
Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 2 недели

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 2 недели

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Гостиварпред 2 недели

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 4 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 2 недели

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 4 недели

Тамара Грујеска во пресрет на Јуниорски Евросонг: Со нетрпение го чекам настапот во Ница, ќе дадам максимум од себе

Гостиварпред 1 недела

Семејна драма во гостиварско: Родителите се расправале, па синот го повредил таткото со нож

Гостиварпред 4 дена

Изменет режим на сообраќај на патот Тетово-Гостивар, ќе трае 6 месеци

Спортпред 2 часа

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 5 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 6 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена