Поврзи се со нас

Гостивар

70 семејства од Општина Маврово и Ростуше добија пакети храна и средства за хигиена

Претседателот на Советот на Општина Маврово и Ростуше, Алил Алили заедно со волонтери од повеќе населени места и Црвениот крст го завршија првиот дел на достава на околу 70 социјални пакети со хигиенски средства и намирници во Горнореканските села и Мавровскиот регион.

Дел од Социјалните пакети беа обезбедени преку Невладината организација Заедно Можеме, додека другиот дел беше обезбеден од сопствениот буџет на Општината.

Во првата фаза беа доделени пакети на социјално ранливи семејства и тоа во населените места: Село Маврово 8 пакети, Никифорово 5, Леуново 1, Дуф 4, Врбјани 5, Волковија 5, Нистрово 13, Маврови Анови 4, Ново Село 2, Сретково 1, Врбен 16, Сенце 2 и Видуше 7 пакети.

Од општината информираат дека во наредните денови ќе продолжат со втората фаза на доделување на социјални пакети во Долнореканскиот регион.

Сподели:
Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА

Дали сте задоволни од понудените мерки на Владата, за справување со економската криза?

Резултати од анкетата

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!