fbpx
Поврзи се со нас

Занимливости

Баобаб авенијатa во Мадагаскар

Објавено

на

Баобаб авенијата, уште позната и како Алеа на Баобаб дрвото, се наоѓа во Мадагаскар, но ваквите глетки ги има и уште во неколку други делови од Африка. Овој предел привлекува патници од целиот свет, што го прави една од најпосетуваните локации во регионот, а од 2007-ма година официјално стана и национелен споменик на Мадагаскар.

Десетина стебла високи повеќе од 30 метри опкружуваат стар и тесен прашкаст пат. Локално познати како “ренала“ (мајка на шумата), овие стебла припаѓаат на највисоките баобаби на светот Адансониа грандидиери, наречени по француските ботаничари од 19-ти век, Мишел Адансон и Алфред Грандидиер.

Авенијата е често преполна со туристи како и со фотографи во текот на заоѓањето на сонцето кои сакаат да го забележат овој величенствен момент. Во близина се слушаат песни од локалните дечиња кои продаваат овошје и нудат разновидно цвеќе во замена за слатки.

Сепак оваа глетка се должи на луѓето кои го обликувале пределот уништувајќи стотици стебла во текот на годините, иако сегашниве стебла израснале сами. За среќа ги преживеале големите пожари кои ги предизвикале луѓето, а тие денес само потсетуваат на величенствената шума од баобаби која некогаш била тука.

Sleeping at the Baobab Avenue (Magaskar) | The Family Without Borders

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Како треба да се одвива наставата во училиштата?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Гостиварпред 2 минути

Видео упатство: Како ученикот да се најави на Платформата за далечинско учење

Занимливостипред 3 часа

Секогаш е интересно да научите нешто ново за себе – Занимливости за човековата психа

Гостиварпред 5 часа

Во регионот на Гостивар 6 оздравени, 3 нови случаи, 1 починат, во земјава 148 новозаразени со ковид

Македонијапред 6 часа

Грантови од 3.000 до 10.000 евра ќе добијат рестораните за свадби

Македонијапред 6 часа

Премиерот Заев најави 31 мерка за поддршка на стопанството и граѓаните

Гостиварпред 7 часа

Празничниот викенд за 11 Октомври ќе биде „Викенд без ДДВ“ и ќе важи за домашни производи и ИТ опрема до 500 евра

Гостиварпред 10 часа

Возачите во Гостивар крајно недисциплинирани – 101 казна во акцијата на МВР

Гостиварпред 12 часа

„Кокошка“ со награда за најдобра претстава на фестивалот „Отело“ во Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!