Поврзи се со нас

Локални избори 2022

Бејта: Градоначалникот во заминување прави диви депонии и илегален бизнис со отпадот

Објавено

на

Кандидатот за градоначалник на Општина Гостивар од редовите на ДУИ, Невзат Бејта денес одржа прес конференција на излезот од селото Чегране, посочувајќи дека на локацијата е создадена дива депонија, а на граѓаните им било наплаќано за да го фрлаат ѓубрето тука.

„Градоналникот во заминување не најде решение за депонијата Русино, и оваа дива депонија ја загрозува нашата животна средина, водата и воздухот. Вчерашната инспекција на дивата депонија овде во Чегране од страна на Министерството за екологија, откри уште еден друг скандал. Таравари како надлежен орган не само што не ја исчисти оваа депонија, што е негова надлежност, уште полошо, тој и неговите луѓе очигледно имаат и материјална корист од овој криминал на животната средина! Приложуваме докази во форма на уплатници, издадени од Месната заедница во Чегране, која се именува од страна на градоначалникот. Овие уплатници докажуваат дека луѓето на Таравари им наплаќале на граѓаните надомест за фрлање отпад во оваа дива депонија – такса, што е значително поевтина од месечната сума за депонирање на смет. На овој начин тие дури сакаат да ги мотивираат граѓаните да го фрлаат отпадот во природа! Ова не е само злосторство против животната средина, овој случај покажува силни докази за корупција. Бидејќи имам долгогодишно искуство како градоначалник, едно знам сигурно: Нема никаков начин, како да ги внесете овие такси во службеното сметководство на општината.“, изјави Бејта упатувајќи во продолжение прашања:„ „Таравари треба да одговори на 5 прашања: – Зошто не ја исчистивте дивата депонија во Чегране? – Зошто земавте пари од граѓани за да се фрла отпад во дива депонија? – Зошто илегалната такса за фрлање отпад во дива и незаштитена депонија е поевтина од депонирање на сметот официјално? – Каде се овие пари, бидејќи не можат да завршат законски во општинскиот буџет? – Дали е ова причината зошто не ги чистите сите диви депонии во општината, затоа што заработувате пари со загадување на нашиот Гостивар?“.

Бејта рече дека како градоначалник ќе се залага за чиста и здрава животна околина. „Како иден градоначалник на Гостивар веднаш ќе го прекинам овој илегален бизнис со отпадот. Мојата прва акција по преземањето на функцијата ќе биде чистење на сите диви депонии, ќе ја направам депонијата Русино според западните еколошки стандарди, заедно со Министерството за животна средина и ќе ги одржувам чисти улиците и јавните простори. Со поддршка на граѓаните следната недела, ќе ставам крај на оваа злоупотреба на нашиот град и ќе го направам Гостивар зелена, транспарентна и модерна општина.“, рече Бејта.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Вестипред 7 часа

Часовникот на Хитлер продаден на аукција во САД за 1,1 милион долари

Рецептипред 12 часа

Пилешко во сос од 4 сирења: Ручек за целото семејство

Занимливостипред 13 часа

Барселона го изнајмува „Ноу Камп“ за свадби и фудбал

Вестипред 1 ден

Ердоган: Турција ќе го плаќа рускиот гас во рубљи

Гостиварпред 1 ден

46 санкции за брзо возење на територија на СВР Тетово

Вестипред 2 дена

Втор ден воздушни и ракетни напади меѓу Израелците и Палестинците

Македонијапред 2 дена

На „Табановце“ се чека до еден час, на „Богородица“ до 30 минути

Македонијапред 2 дена

Регион на Гостивар со 24 новозаразени со коронавирус, во земјава 739

Вестипред 2 дена

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Македонијапред 2 дена

Почина актерот Митко Апостоловски

Гостиварпред 2 дена

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 дена

Охриѓанец измамен за 19.000 денари, пријавил во ПС Гостивар

Што, како, каде?!пред 3 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 1 недела

Тринаесетгодишната Андреа од Здуње, најмлада учесничка во Горно Реканската коњаница

Гостиварпред 2 недели

Харис од Ростуше успешно совлада тежок и несекојдневен спортски предизвик „Еверестинг“

Гостиварпред 2 недели

Конечна ранг листа за социјалните станови во Гостивар, доделени 45 од вкупно 70 стана

Гостиварпред 1 недела

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 3 дена

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 5 дена

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Што, како, каде?!пред 3 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

Промотивни цени на станови во „Пелагонија престиж“ во месец август

Гостиварпред 2 недели

Момчиња од Гостивар фатени со марихуана на плажи во Охрид и Струга

Спортпред 2 недели

Прво место за екипата на Шаховскиот клуб „Гостивар“ на Првенството за жени

Гостиварпред 2 недели

Коњаницата „Бигорски Манастир-Патот до црешовото топче“ по 13-ти пат на марш во чест на Илинден

Гостиварпред 4 дена

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 6 дена

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Гостиварпред 5 дена

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 4 недели

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 2 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Zgjedhjet Lokale 2021

Bejta: Kryetari në largim bën deponi të egra dhe biznes ilegal me mbeturinat

Објавено

на

Kandidati për kryetar të Komunës së Gostivarit nga rradhët e BDI-së, Nevzat Bejta sot mbajti pres konferencë në daljen e fshatit Çegran, duke drejtuar se në lokacionin është krijuar deponi e egër, kurse qytetarëve u është bërë pagesë për ti hedhur mbeturinat këtu.

“Kryetari në largim nuk gjeti zgjidhje për deponinë Rusino, edhe kjo deponi e egër e rrezikon mjedisin tonë jetësor, ujin dhe ajrin. Inspeksioni i djeshëm për deponinë e egër këtu në Çegran nga ana e Ministrisë së ekologjisë, gjeti edhe një skandal tjetër. Taravari si organ kompetent jo vetëm që nuk e pastroi këtë deponi, që është përgjegjësia e tij, edhe më keq, ai dhe njerëzit e tij shihet që kanë dobi nga ky kriminal të mjedisit jetësor! Shtrojmë dëshmi në formë të fletë pagesave, të dhëna nga Bashkësia qendrore e Çegranit, e cila u emërua nga ana e kryetarit. Këto fletë pagesa dëshmojnë se njerëzit e Taravarit u kanë marrë para qytetarëve për hedhjen e mbeturinave në këtë deponi të egër- taksa, që është dukshëm më e lirë nga shuma mujore për deponimin e mbeturinave. Në këtë mënyrë ato duan edhe t’i motivojnë qytetarët t’a hedhin bërllogun në natyrë! Ky nuk është vetëm krim ndaj mjedisit jetësor, ky rast tregon dëshmi të forta për korrupsion. Pasi kam eksperiencë shumëvjeçare si kryetar, një gjë e di sigurt: nuk ka asnjë lloj mënyrë,si ti vendosni këto taksi në kontabilitetin zyrtar të komunës.”, deklaroi Bejta duke drejtuar në vazhdim pyetje:”Taravari duhet t’ju përgjigjet këtyre 5 pyetjeve: – Pse nuk e pastroni deponinë e egër në Çegran? – Pse morrët para prej qytetarëve që të hidhen mbeturinat në deponi të egër? – Pse taksa ilegale për hedhjen e mbeturinave në deponi të egër dhe të pa mbrojtur është më e lirë nga deponimi i !mbeturinave oficialisht? – Ku janë këto para, pasi nuk munden të mbarojnë ligjërisht në buxhetin e komunës? – A është kjo arsyeja pse nuk i pastroni të gjitha deponitë e egra në komunën, pasi fitoni para me ndotjen e Gostivarit tonë?”.

Bejta tha se si kryetar do të avokoj për mjedis jetësor të pastër dhe të shëndoshë. “Si kryetar i ardhshëm i Gostivarit menjëherë do t’a ndërpres këtë biznes ilegal me mbeturinat. Aksioni im i parë pas ndërmarrjes së funksionit do të jetë pastrim i të gjitha deponive të egra, do t’a bëj deponinë Rusino sipas standardeve ekologjike perëndimore, bashkë me Ministrinë për mjedis jetësor dhe do t’i mirëmbajë të pastra rrugët dhe hapësirat publike. Me mbështetje të qytetarëve javën e ardhshme, do të vendos fund të këtij keqpërdorimi të qytetit tonë dhe do t’a bëjë Gostivarin komunë të gjelbërt, transparente dhe moderne.”, tha Bejta.

Популарно изминативе 100 дена