Поврзи се со нас

Локални избори 2021

Бејта: Градоначалникот во заминување прави диви депонии и илегален бизнис со отпадот

Објавено

на

  Кандидатот за градоначалник на Општина Гостивар од редовите на ДУИ, Невзат Бејта денес одржа прес конференција на излезот од селото Чегране, посочувајќи дека на локацијата е создадена дива депонија, а на граѓаните им било наплаќано за да го фрлаат ѓубрето тука.

  „Градоналникот во заминување не најде решение за депонијата Русино, и оваа дива депонија ја загрозува нашата животна средина, водата и воздухот. Вчерашната инспекција на дивата депонија овде во Чегране од страна на Министерството за екологија, откри уште еден друг скандал. Таравари како надлежен орган не само што не ја исчисти оваа депонија, што е негова надлежност, уште полошо, тој и неговите луѓе очигледно имаат и материјална корист од овој криминал на животната средина! Приложуваме докази во форма на уплатници, издадени од Месната заедница во Чегране, која се именува од страна на градоначалникот. Овие уплатници докажуваат дека луѓето на Таравари им наплаќале на граѓаните надомест за фрлање отпад во оваа дива депонија – такса, што е значително поевтина од месечната сума за депонирање на смет. На овој начин тие дури сакаат да ги мотивираат граѓаните да го фрлаат отпадот во природа! Ова не е само злосторство против животната средина, овој случај покажува силни докази за корупција. Бидејќи имам долгогодишно искуство како градоначалник, едно знам сигурно: Нема никаков начин, како да ги внесете овие такси во службеното сметководство на општината.“, изјави Бејта упатувајќи во продолжение прашања:„ „Таравари треба да одговори на 5 прашања: – Зошто не ја исчистивте дивата депонија во Чегране? – Зошто земавте пари од граѓани за да се фрла отпад во дива депонија? – Зошто илегалната такса за фрлање отпад во дива и незаштитена депонија е поевтина од депонирање на сметот официјално? – Каде се овие пари, бидејќи не можат да завршат законски во општинскиот буџет? – Дали е ова причината зошто не ги чистите сите диви депонии во општината, затоа што заработувате пари со загадување на нашиот Гостивар?“.

  Бејта рече дека како градоначалник ќе се залага за чиста и здрава животна околина. „Како иден градоначалник на Гостивар веднаш ќе го прекинам овој илегален бизнис со отпадот. Мојата прва акција по преземањето на функцијата ќе биде чистење на сите диви депонии, ќе ја направам депонијата Русино според западните еколошки стандарди, заедно со Министерството за животна средина и ќе ги одржувам чисти улиците и јавните простори. Со поддршка на граѓаните следната недела, ќе ставам крај на оваа злоупотреба на нашиот град и ќе го направам Гостивар зелена, транспарентна и модерна општина.“, рече Бејта.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Advertisement
  Advertisement
  Занимливостипред 5 часа

  НАУЧНИЦИТЕ ПОТВРДИЈА: Душата постои и таа е бесмртна

  Македонијапред 6 часа

  Исплата на јануарските пензии од среда

  Вестипред 9 часа

  Ватикан се извини за сексуалното злоставување малолетници

  Гостиварпред 10 часа

  Дневно ковид инфо: Во земјава 1.172 нови позитивни, во Гостивар над 20

  Гостиварпред 10 часа

  Средба Таравари-Ванхауте, теми: Избори, политика, спорот со Бугарија…

  Вестипред 11 часа

  Минималната плата ќе биде 18.000 денари од вториот квартал годинава, најави Бектеши

  Гостиварпред 12 часа

  Во Гостивар се запалил џип во движење

  Гостиварпред 13 часа

  Лишен од слобода гостиварец пријавен за напад врз сопругата

  Гостиварпред 14 часа

  Инфективно во Гостивар се полни со ковид болни, се заразуваат и вакцинирани и прележани

  Спортпред 15 часа

  Висар Муслиу потпиша за Инголштад

  Гостиварпред 15 часа

  Регионот на Гостивар има 258 активно заразени со коронавирус

  Гостиварпред 16 часа

  Бесплатен ПАП тест за жените од селата во Општина Врапчиште

  Вестипред 17 часа

  Петличковски: Околу пикот сме на омикрон, не очекувам следните месеци и години короната да биде сериозен проблем за човештвото

  Македонијапред 1 недела

  Дали ќе се продолжи зимскиот распуст и по кој модел ќе почне второ полугодие?

  Македонијапред 2 недели

  Горивата од полноќ со поскапени цени

  Македонијапред 2 недели

  Силен земјотрес во Грција почувствуван во Македонија

  Гостиварпред 2 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Гостиварпред 2 дена

  Виктор Угриноски го извади светиот крст од Вардар на Водици во Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Вечерва е Православна Нова година (Стара Нова), утре се празнува Василица

  Гостиварпред 1 недела

  Да нема дупло плаќање на гробиштата во Гостивар, предлог на советникот Адеми

  Гостиварпред 2 недели

  ФОТО ВЕСТ: Гостивар, Бадник 2022 година

  Што, како, каде?!пред 1 недела

  Нова неделна акција на Монтенегро Маркети

  Македонијапред 1 недела

  Објавен огласот за помош за сметките за струја на лицата со ниски примања

  Гостиварпред 1 недела

  Сучење на врвката за градскиот крст за Водици во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Инспекции за сертификати и протоколи низ локали во Гостивар и Тетово

  Гостиварпред 7 дена

  Гостивар: Приведени две девојки, го нарушиле јавниот ред и мир

  Гостиварпред 1 ден

  Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2022 (Галерија)

  Гостиварпред 2 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Македонијапред 1 месец

  Убавините на пештерата Шаркова Дупка во Маврово (Фото)

  Локални избори 2021пред 4 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 5 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 8 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 8 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 8 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 8 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 9 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 11 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 1 година

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена