Поврзи се со нас

Локални избори 2022

Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

Објавено

на

„Заедно со мојот тим подготвив амбициозен, но и практичен план за подобра општина Гостивар, со вистински решенија за сообраќајниот проблем, за депонијата Русино,  за градски центар без казина и Гостивар без кучиња скитници. Овој план е нашата Зелена агенда за Гостивар. За некои од големите проекти ќе треба малку повеќе време да се завршат, други директно и веднаш ќе го подобрат животот во Гостивар за вас и за сите граѓани.“, истакна на денешната прес конференција, кандидатот за градоначалник на Гостивар од ДУИ, Невзат Бејта.

Тој презентираше 24 проекти, за кои ветува дека ќе ги реализира во првите 100 дена од градоначалничкиот мандат.

 1. Чистење на сите диви депонии
 2. Решавање на проблемот со кучињата скитници
 3. Регулирање на раскрсници и нивно опремување со алатки за олеснување на движењето на лицата со попреченост;
 4. Инсталација на лифт кај општинската зграда
 5. Официјалната веб-страница на општина Гостивар и јавните претпријатија ќе биде транспарентна и ќе овозможува интерактивна комуникација со граѓаните и медиумите;
 6. Создавање онлајн платформа во рамките на веб-страницата на Општината за комуникација 24/7 со граѓанинот;
 7. Дигитализација на општинските услуги и поднесување барања на граѓаните во реално време онлајн;
 8. Рехабилитација на резервоари со дози на хлорирање за овие села: Форино, Чегране, Балин Дол, Речане, Вруток, Симница, Долна Ѓоновица, Србиново, Падалиште, Беловиште, Бродец, Ќафа Лакавица, Железна Река, Трново, Страјане, Долно Јеловце;
 9. Отворање канцеларија за промоција и привлекување инвестиции;
 10. Намалување на општинските даноци во индустриските зони за 50% и други објекти;
 11. Намалување на општинските даноци и такси за секое мало и средно претпријатие што ќе промовира нови производи и услуги на пазарот;
 12. Намалување на општинските даноци и такси до 50% за локалните бизниси на неопределено време;
 13. Отплата на стари обврски како што се даночни приходи и општински даноци.
 14. Формирање Оддел за земјоделство во рамките на Општината, каде земјоделците покрај Министерството за земјоделство за засадени земјоделски култури ќе можат да аплицираат за субвенции во земјоделскиот сектор во Општина Гостивар;
 15. Основање на кино на градот Гостивар (во рамките на Центарот за гостиварска култура);
 16. Реактивирање на Локалниот младински совет. Новитет ќе биде и младински претставник во Советот на општината. Гарантираме поддршка за спроведување проекти во различни области;
 17. Изготвување Програма за вклучување, развој и поддршка на младите и спортот;
 18. Реорганизација на специјалната организациона единица, која ќе се занимава само со прашања поврзани со социјалната заштита и благосостојба
 19. Подготовка на стратешки план за социјална заштита и благосостојба во соработка со невладиниот сектор;
 20. Воспоставување на социјален профил на Општина Гостивар;
 21. Формирање на Совет за социјална заштита;
 22. Подготовка на стратешки план за интеграција на родовата перспектива во сите политики и акциони планови во општина Гостивар за периодот 2021-2025 година;
 23. Подготовка на Акциски план за економско зајакнување на жените, поддршка на претпријатија создадени од жени;
 24. Подготовка на Акционен план за интеграција на родовите прашања во образовниот систем;
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Гостиварпред 58 минути

Тинејџерка од горнореканско село пријавена за исчезната

Гостиварпред 2 часа

Настан во Гостивар „Дарувај љубов, за да добиеш љубов“ за децата и лицата со попреченост

Македонијапред 3 часа

Поевтинуваат бензините

Гостиварпред 3 часа

Приведен гостиварец за издржување на затворска казна

Вестипред 3 часа

Kремљ: Ограничувањето на цената на руската нафта нема да влијае на офанзивата на Москва во Украина

Гостиварпред 4 часа

Возило излетало од патот Гостивар-Кичево

Македонијапред 5 часа

Почна исплатата на социјалната помош за ноември

Деца Родителипред 6 часа

Родителите да ги учат децата на љубезност и сочувство

Македонијапред 7 часа

Закани за бомби во пет училишта во Кавадарци

Вестипред 7 часа

Стапуваат во сила ограничувања на цената на руската нафта и европското ембарго

Гостиварпред 8 часа

Облачно време и во текот на следните денови

Спортпред 19 часа

СП2022: „Петлите“ на „Гордиот Албион“ – „Лалињата“ на „Гаучосите“

Гостиварпред 21 час

Гостиварско-Син со агресија и закани кон својата мајка

Гостиварпред 1 недела

Ниќифорово може да даде уште една потврда дека Македонија е библиска земја

Гостиварпред 2 недели

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Интервјупред 4 дена

ИНТЕРВЈУ со Митрополитот Тетовско – гостиварски г. Јосиф по повод 10 години епископски чин

Гостиварпред 1 недела

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Гостиварпред 2 недели

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 2 недели

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 2 недели

Фудбалерите и ФК Гостивар во хумана акција за помош на загрозени семејства

Гостиварпред 4 дена

Ќе има ли новогодишно украсување на Гостивар?

Гостиварпред 2 недели

Пет лица уапсени во Гостивар заради бесправна градба на објект

Гостиварпред 2 недели

Нова фасада и прозорци во училиштето во Циглана

Гостиварпред 2 недели

Гостиварци фатени со дрога во тетовско Камењане

Гостиварпред 2 недели

Украле „швајц“ апарат и го продале во отпад, приведени две лица во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

АА: Патот Маврово-Дебар, пат на смртта. Итно да се интервенира!

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 4 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 1 месец

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 2 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 4 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Bejta: Për vetëm 100 ditë Gostivari do të jetë komunë e pastër, ja 24 projektet e para

Објавено

на

“Bashkë me ekipin tim përgatita plan ambicioz, por edhe praktik për komunë më të mirë të Gostivarit, me zgjidhje të vërteta për problemin e trafikut, për deponinë Rusino, për qendër qyteti pa kazino dhe Gostivar pa qen endacak. Ky plan është agenda jonë e gjelbërt për Gostivarin. Për disa nga projektet më të mëdha do të duhet pak më shumë kohë që të mbarohen, të tjera në mënyrë direkte dhe menjëherë do t’a përmirësojnë jetën në Gostivar për ju dhe për të gjithë qytetarët.”, theksoi në pres konferencën e pres konferencën e sotme, kandidati për kryetar të Gostivarit nga BDI, Nevzat Bejta.

Ai prezentoi 24 projekte, për të cilat premton se do t’i realizojë në 100 ditët e para të mandatit të kryetarit.

 1. Pastrim i të gjitha deponive të egra;
 2. Zgjidhje të problemit me qentë endacak;
 3. Rregullim të udhëkryqeve dhe pajisja e tyre me vegla për lehtësimin e lëvizjes së personave me aftësi të kufizuara;
 4. Instalim i ashensorit tek ndërtesa komunale;
 5. Ueb faqja zyrtare e komunës së Gostivarit dhe ndërmarrjeve publike do të jetë transparente dhe do të mundësojë komunikim interaktiv me qytetarët dhe mediumet;
 6. Krijim i online platformës në kuadër të ueb-faqes së Komunës për komunikim 24/7 me qytetarin;
 7. Digjitalizim i shërbimeve komunale dhe dërgimi i kërkesave të qytetarëve në kohë reale online;
 8. Rehabilitim i rezervoareve me doza të klorimit në këto fshatra: Forinë, Çegran, Balindoll, Reçan, Vërtok, Simnicë, Gjonovicë e Poshtme, Sërmnovë, Patalisht, Turçan, Brodec, Qafë, Llakavicë, Zhelezna Rekë, Tërnovë, Strajan, Jellovcë e Poshtme;
 9. Hapje të zyrës për promovim dhe tërheqje të investimeve;
 10. Zvogëlim i tatimeve komunale në zonat industriale dhe objekteve të tjera për 50%;
 11. Zvogëlim i tatimeve komunale dhe taksave për çdo ndërmarrje të vogël dhe të mesme që do të promovojë produkte të reja dhe shërbime në treg;
 12. Zvogëlim të tatimeve komunale dhe taksave deri 50% për bizneset lokale në kohë të pacaktuar;
 13. Pagesë të obligimeve të vjetra siç janë të ardhurat tatimore dhe tatimet komunale;
 14. Formim të Repartit për bujqësi në kuadër të Komunës, ku bujqit përkrah Ministrisë së bujqësisë për kulturat e mbjellura bujqësore do të mund të aplikojnë për subvencione në sektorin bujqësor në Komunën e Gostivarit;
 15. Themelim i kinemasë së qytetit të Gostivarit (në kuadër të Qendrës për kulturë gostivarase);
 16. Riaktivizim të Këshillit rinor lokal. Risi do të jetë edhe përfaqësuesi i rinisë në Këshillin e komunës. Garantojmë mbështetje për zbatimin e projekteve në fusha të ndryshme;
 17. Përgatitje të Programit për kyçje, zhvillim dhe mbështetje të të rinjve dhe sportit;
 18. Riorganizim të njësisë speciale organizative, e cila do të merret vetëm me pyetjet të lidhura me mbrojtjen dhe mirëqenien sociale;
 19. Përgatitje e planit strategjik për mbrojtje dhe mirëqenie sociale në bashkëpunim me sektorin joqeveritar;
 20. Vendosje e profilit social të Komunës së Gostivarit;
 21. Formimin e Këshillit për mbrojtje sociale;
 22. Përgatitje e planit strategjik për integrim të perspektivës gjinore në gjithë politikat dhe planet aksionare në komunën e Gostivarit për periudhën 2021-2025;
 23. Përgatitje e Planit Aksionar për fuqizim ekonomik të grave, mbështetje të ndërmarrjeve të krijuara nga gratë;
 24. Përgatitje e Planit Aksionar për integrim të pyetjeve gjinore në sistemin arsimor;

Популарно изминативе 100 дена