Поврзи се со нас

Локални избори 2022

Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

Објавено

на

„Заедно со мојот тим подготвив амбициозен, но и практичен план за подобра општина Гостивар, со вистински решенија за сообраќајниот проблем, за депонијата Русино,  за градски центар без казина и Гостивар без кучиња скитници. Овој план е нашата Зелена агенда за Гостивар. За некои од големите проекти ќе треба малку повеќе време да се завршат, други директно и веднаш ќе го подобрат животот во Гостивар за вас и за сите граѓани.“, истакна на денешната прес конференција, кандидатот за градоначалник на Гостивар од ДУИ, Невзат Бејта.

Тој презентираше 24 проекти, за кои ветува дека ќе ги реализира во првите 100 дена од градоначалничкиот мандат.

 1. Чистење на сите диви депонии
 2. Решавање на проблемот со кучињата скитници
 3. Регулирање на раскрсници и нивно опремување со алатки за олеснување на движењето на лицата со попреченост;
 4. Инсталација на лифт кај општинската зграда
 5. Официјалната веб-страница на општина Гостивар и јавните претпријатија ќе биде транспарентна и ќе овозможува интерактивна комуникација со граѓаните и медиумите;
 6. Создавање онлајн платформа во рамките на веб-страницата на Општината за комуникација 24/7 со граѓанинот;
 7. Дигитализација на општинските услуги и поднесување барања на граѓаните во реално време онлајн;
 8. Рехабилитација на резервоари со дози на хлорирање за овие села: Форино, Чегране, Балин Дол, Речане, Вруток, Симница, Долна Ѓоновица, Србиново, Падалиште, Беловиште, Бродец, Ќафа Лакавица, Железна Река, Трново, Страјане, Долно Јеловце;
 9. Отворање канцеларија за промоција и привлекување инвестиции;
 10. Намалување на општинските даноци во индустриските зони за 50% и други објекти;
 11. Намалување на општинските даноци и такси за секое мало и средно претпријатие што ќе промовира нови производи и услуги на пазарот;
 12. Намалување на општинските даноци и такси до 50% за локалните бизниси на неопределено време;
 13. Отплата на стари обврски како што се даночни приходи и општински даноци.
 14. Формирање Оддел за земјоделство во рамките на Општината, каде земјоделците покрај Министерството за земјоделство за засадени земјоделски култури ќе можат да аплицираат за субвенции во земјоделскиот сектор во Општина Гостивар;
 15. Основање на кино на градот Гостивар (во рамките на Центарот за гостиварска култура);
 16. Реактивирање на Локалниот младински совет. Новитет ќе биде и младински претставник во Советот на општината. Гарантираме поддршка за спроведување проекти во различни области;
 17. Изготвување Програма за вклучување, развој и поддршка на младите и спортот;
 18. Реорганизација на специјалната организациона единица, која ќе се занимава само со прашања поврзани со социјалната заштита и благосостојба
 19. Подготовка на стратешки план за социјална заштита и благосостојба во соработка со невладиниот сектор;
 20. Воспоставување на социјален профил на Општина Гостивар;
 21. Формирање на Совет за социјална заштита;
 22. Подготовка на стратешки план за интеграција на родовата перспектива во сите политики и акциони планови во општина Гостивар за периодот 2021-2025 година;
 23. Подготовка на Акциски план за економско зајакнување на жените, поддршка на претпријатија создадени од жени;
 24. Подготовка на Акционен план за интеграција на родовите прашања во образовниот систем;
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Локални избори 2022пред 4 часа

Мевмед Џафери: Неуморно ќе работиме, ќе ја промениме сликата за безидејноста!

Локални избори 2022пред 4 часа

Петровска: Со Медат Куртовски, Маврово и Ростуше ќе продолжи да се развива

Македонијапред 6 часа

УХМР најавува локални поројни врнежи во ноќните часови, времето нестабилно и утре

Македонијапред 6 часа

Мигрант влегол во приколка од гостиварски камион, возачот слушнал звуци па викнал полиција

Гостиварпред 9 часа

Ја нападнал сопругата, завршил во ПС Гостивар

Вестипред 10 часа

Од утре почнува Богородичниот пост

Македонијапред 11 часа

Во Тетово потпишан договорот за фабриката за производство на електрични автомобили e.GO

Македонијапред 13 часа

На Табановце и Пелинце се чека околу два часа

Здравје и убавинапред 14 часа

Што е она што всушност предизвикува мигрена?

Македонијапред 16 часа

Нема мајмунски сипаници во земјава, внимателно се следи состојбата во светски рамки

Вестипред 1 ден

Небесен спектакл – Метеорскиот дожд Персеиди вечерва го достигнува пикот

Гостиварпред 1 ден

Состанок во Гостивар: Да нема инциденти на спортските натпревари

Гостиварпред 1 ден

Контроли на патиштата Гостивар-Тетово-Скопје и Гостивар-Кичево

Што, како, каде?!пред 2 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 1 недела

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Македонијапред 6 дена

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 2 недели

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Гостиварпред 2 недели

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Македонијапред 2 недели

Судир на две возила на патот Маврови Анови-Дебар, повеќе лица повредени меѓу кои и малолетник

Гостиварпред 2 недели

Усмртен 52 годишен маж при групна тепачка во Гостивар

Локални избори 2022пред 2 недели

Мицкоски во Требиште и Жировница: Да изградиме општина која обезбедува иднина, д-р Мевмет тоа го може

Гостиварпред 5 дена

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Zgjedhjet Lokale 2021

Bejta: Për vetëm 100 ditë Gostivari do të jetë komunë e pastër, ja 24 projektet e para

Објавено

на

“Bashkë me ekipin tim përgatita plan ambicioz, por edhe praktik për komunë më të mirë të Gostivarit, me zgjidhje të vërteta për problemin e trafikut, për deponinë Rusino, për qendër qyteti pa kazino dhe Gostivar pa qen endacak. Ky plan është agenda jonë e gjelbërt për Gostivarin. Për disa nga projektet më të mëdha do të duhet pak më shumë kohë që të mbarohen, të tjera në mënyrë direkte dhe menjëherë do t’a përmirësojnë jetën në Gostivar për ju dhe për të gjithë qytetarët.”, theksoi në pres konferencën e pres konferencën e sotme, kandidati për kryetar të Gostivarit nga BDI, Nevzat Bejta.

Ai prezentoi 24 projekte, për të cilat premton se do t’i realizojë në 100 ditët e para të mandatit të kryetarit.

 1. Pastrim i të gjitha deponive të egra;
 2. Zgjidhje të problemit me qentë endacak;
 3. Rregullim të udhëkryqeve dhe pajisja e tyre me vegla për lehtësimin e lëvizjes së personave me aftësi të kufizuara;
 4. Instalim i ashensorit tek ndërtesa komunale;
 5. Ueb faqja zyrtare e komunës së Gostivarit dhe ndërmarrjeve publike do të jetë transparente dhe do të mundësojë komunikim interaktiv me qytetarët dhe mediumet;
 6. Krijim i online platformës në kuadër të ueb-faqes së Komunës për komunikim 24/7 me qytetarin;
 7. Digjitalizim i shërbimeve komunale dhe dërgimi i kërkesave të qytetarëve në kohë reale online;
 8. Rehabilitim i rezervoareve me doza të klorimit në këto fshatra: Forinë, Çegran, Balindoll, Reçan, Vërtok, Simnicë, Gjonovicë e Poshtme, Sërmnovë, Patalisht, Turçan, Brodec, Qafë, Llakavicë, Zhelezna Rekë, Tërnovë, Strajan, Jellovcë e Poshtme;
 9. Hapje të zyrës për promovim dhe tërheqje të investimeve;
 10. Zvogëlim i tatimeve komunale në zonat industriale dhe objekteve të tjera për 50%;
 11. Zvogëlim i tatimeve komunale dhe taksave për çdo ndërmarrje të vogël dhe të mesme që do të promovojë produkte të reja dhe shërbime në treg;
 12. Zvogëlim të tatimeve komunale dhe taksave deri 50% për bizneset lokale në kohë të pacaktuar;
 13. Pagesë të obligimeve të vjetra siç janë të ardhurat tatimore dhe tatimet komunale;
 14. Formim të Repartit për bujqësi në kuadër të Komunës, ku bujqit përkrah Ministrisë së bujqësisë për kulturat e mbjellura bujqësore do të mund të aplikojnë për subvencione në sektorin bujqësor në Komunën e Gostivarit;
 15. Themelim i kinemasë së qytetit të Gostivarit (në kuadër të Qendrës për kulturë gostivarase);
 16. Riaktivizim të Këshillit rinor lokal. Risi do të jetë edhe përfaqësuesi i rinisë në Këshillin e komunës. Garantojmë mbështetje për zbatimin e projekteve në fusha të ndryshme;
 17. Përgatitje të Programit për kyçje, zhvillim dhe mbështetje të të rinjve dhe sportit;
 18. Riorganizim të njësisë speciale organizative, e cila do të merret vetëm me pyetjet të lidhura me mbrojtjen dhe mirëqenien sociale;
 19. Përgatitje e planit strategjik për mbrojtje dhe mirëqenie sociale në bashkëpunim me sektorin joqeveritar;
 20. Vendosje e profilit social të Komunës së Gostivarit;
 21. Formimin e Këshillit për mbrojtje sociale;
 22. Përgatitje e planit strategjik për integrim të perspektivës gjinore në gjithë politikat dhe planet aksionare në komunën e Gostivarit për periudhën 2021-2025;
 23. Përgatitje e Planit Aksionar për fuqizim ekonomik të grave, mbështetje të ndërmarrjeve të krijuara nga gratë;
 24. Përgatitje e Planit Aksionar për integrim të pyetjeve gjinore në sistemin arsimor;

Популарно изминативе 100 дена