Поврзи се со нас

Гостивар

Болница Гостивар-Пуштено во употреба обновеното невропсихијатриско одделение

Објавено

на

Пациентите со потреба од третман на невропсихијатриското одделение во гостиварската општа болница „Д-Р Ферид Мурад“, како и персоналот во тој оддел, отсега имаат современи услови за лекување и за работа. Претпладнево, официјално беше пуштено во употреба целосно реконструираното одделение за невропсихијатрија.

Како што истакна директорот на болницата, Илбер Адеми ова е прв зафат за реновирање на овој оддел од самата изградба на објектот.

„На барање на лекарите и сестрите, кога го презедов мандатот како директор дојдов да ја увидам состојбата на одделението и самиот се згрозив. Кога ги видов просториите каде се прегледуваат пациентите, тоалетите, немаше никакви услови. Ова е единстветно одделение во кое не било инвестирано од самата изградба на зградата на болницата. Одлучивме првите средства што ќе ги акумулираме, да ги искористиме во реновирање на ова одделение. За период од една година се заврши се‘ и еве денес веќе на пациентите им овозможуваме подобри услови и за преглед и за болничко лекување, а персоналот има подобри услови за работа.“, изјави Адеми.

Одделението е со капацитет од 26 болнички кревети, а за пациентите се грижат пет лекари специјалисти и средномедицинскиот персонал.

„Во просек капацитетот на одделението се исполнува до околу 60%. Се трудиме до максимум да ги згрижиме пациентите овде, значи да не ги препраќаме во Скопје, освен кога се работи за други патологии кои не се за третирање кај нас. Инаку, имаме тројца психијатри и два невролози, што не е доволно и за да функционираме беспрекорно треба уште толку лекари. Со средномедицински персонал стоиме добро“, подвлече, д-р Гзим Исмаили, шеф на одделението.

За реконструирањето на невропсихијатриското одделение во болницата во Гостивар биле издвоени 3,9 милиони денари од буџетот на установата.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 2 недели

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Македонијапред 4 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Видео емисиипред 2 недели

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 2 недели

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Гостиварпред 4 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 2 недели

Автомобил излетал од патот Гостивар – c.Беловиште и паднал во Лакавичка река

Рецептипред 4 недели

Домашен сок од цреша по рецепт на нашите баби

Гостиварпред 4 недели

Во пресрет на доаѓањето на печалбарите подготовки и мерки за ред во сообраќајот

Гостиварпред 3 недели

Неуморен автор! Гостиварецот Кипроски промовира уникатна и ретка монографија

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 7 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена