fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Божиновска од Стоп Русино: Придружете се, секој да даде придонес за нашите деца да дишат чист воздух

Објавено

на

Блокадата на Русино кај Гостивар почна на 2-ри август и трае веќе 40 дена. Ја иницираше граѓанска иницијатива, по серијата пожари коишто се случија на таканаречената депонија, а го загушија градот во чад и смрдеа.

Да се организира 24 часовна блокада не е едноставна работа, велат активистите. Потребни се луѓе што ќе дежураат во смени и во текот на денот и ноќе, за да го контролираат транспортот на ѓубре, кој моментално е дозволен само за камионите од Гостивар.

Соња Божиновска од граѓанската иницијатива, при денешното четврто по ред продолжување на блокадата, упати апел до сите граѓани да дадат свој придонес во борбата за чист воздух и здрава средина, без национална, верска или политичка поделба.

„Сакам да апелирам да го тргнеме егото настрана, да не се докажуваме кој сме, што сме, туку на овие 20-30 активни членови кои секојдневно се на блокадата да им дадеме поддршка. Дали со некои намирници, со присуство на смена или на било кој друг начин, затоа што да се организира 40 дена блокада е огромен процес и за големи организации. Ние сме само обична граѓанска иницијатива која се бори за чист воздух. Јас имам 3 деца кои сакам да ги растам во Гостивар и ќе продолжам да се борам, за да ги израснам во Гостивар. Не е идејата да се иселиме од Гостивар сите. Затоа ве повикувам, Стоп Русино постои  – придружете се. Во групата на фејбуск броиме над 8.000 члена, сите кои се заинтересирани нека не контактираат за да ги организираме смените, затоа што не е фер, некој да биде 24 часа на смена, а некој да не се појави. И моето дете и нивните деца дишат чист возадух 40 дена заради таа блокада“, рече Божиновска.

Главното барање на граѓаните е да се затвори и дислоцира Русино

„Пораката е јасна, целта е да се дислоцира Русино. Пораката институциите ја знаат, нашите барања им се доставени, но очигледно не се разгледани и роковите ги пробиваат. Имаме сознанија дека во помалите полошки општини се создаваат диви депонии, за кои никаков глас не се крева. Градоначалниците не преземаат ништо, зашто ако преземаат, побрзо ќе се одржи состанокот со граѓанската иницијатива Стоп Русино и нешто ќе се реши. Не сме тука за да поддржуваме партиски, национално или верски. Тука сме да најдеме решение за Русино по некои европски стандарди што ги очекуваме. Буквално сите партии ги повикуваме, сите тие пратеници и советници што сме ги изгласале од Гостивар да дадат поддршка. Решението не е кај нас, туку кај институциите. Ние сме само тука да ги поттикнеме институциите.“, нагласи Божиновска.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Како треба да се одвива наставата во училиштата?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Занимливостипред 5 часа

Словенците успешни и во садење џиновски тикви, најголемата има дури 713 килограми

Гостиварпред 8 часа

MOZZART со донација за хируршкото одделение во Општа болница Гостивар

Гостиварпред 10 часа

Гостивар со 3 новозаразени од корона и 13 оздравени – во Македонија денес 112 нови случаи

Што, како, каде?!пред 10 часа

„Мега акција со Мега ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

Гостиварпред 11 час

Гостиварската полиција уапси лице осудено на затвор за убиство

Гостиварпред 12 часа

Комеморација во медицинско во Гостивар за загинатиот ученик: „Ахмет Хакан Шанверди вечно ќе останеш во нашите срца“

Гостиварпред 12 часа

Амбасадорката на Црна Гора во посета на Гостивар – се разгледуваат можностите за поблиска соработка меѓу општините

Гостиварпред 13 часа

За два дена шеесетина граѓани казнети во Гостивар оти не носеле маски

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!