Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Дали знаете која храна е одлична за здравјето на мозокот, а која не е?

Објавено

на

Сите знаеме дека исхраната и физичката активност се најважните фактори за одржување на доброто здравје и физичко и ментално. Храната што ја јадеме секојдневно влијае на нашето расположение, но и на нашите способности. Така, постојат намирници кои се здрави за нашиот мозок и помагаат во зајакнување на мозочните функции.

Мозокот е несомнено најважниот орган во нашето тело, а храната служи како негово гориво и влијае на неговата работа. За подобра функција на мозокот, меморија, концентрација и ментална острина, клучно е да се избере здрава храна која е богата со хранливи материи. Од друга страна, исхраната богата со калории, шеќер и транс масни киселини има штетно влијание врз мозокот, па затоа треба да ја избегнуваме.

Генерално, мозокот најмногу сака начин на исхрана збогатен со овошје, зеленчук, интегрални житарки, здрави масти и риба, а бројните истражувања покажаа дека медитеранскиот тип на исхрана е најдобриот избор за долг и здрав живот.

Но, која храна најмногу ја сака нашиот мозок? Еве листа на намирници кои се идеален избор за мозокот бидејќи ја подобруваат меморијата, позитивно влијаат на расположението и општо на човековото здравје.

Темно чоколадо

Темното чоколадо кое содржи висок процент на какао (најмалку 70 проценти) е добро за здравјето на мозокот бидејќи флаванолите од какаото имаат антиинфламаторни и антиоксидантни ефекти и помагаат во подобрување на перформансите и функциите.

Кафе

Иако претерувањето со кофеин може да има негативен ефект врз здравјето на мозокот, кафето во мали количини е добар избор и ја подобрува меморијата и концентрацијата. Љубителите на кафе знаат дека нивниот омилен пијалок е богат со антиоксиданси. Некои студии исто така покажаа дека редовното консумирање кафе е поврзано со помал ризик од Алцхајмерова и Паркинсонова болест и деменција. Секако, умереноста е клучна, па затоа не се препорачува да пиете повеќе од две шолји кафе дневно.

Лосос

Нашиот мозок сака здрави масти, а најдобар избор се омега-3 масните киселини кои се наоѓаат во рибата. Истражувањата покажаа дека земањето додатоци со омега-3 масни киселини го зајакнува здравјето на мозокот и штити од опаѓање на мозочните функции, особено кај постарите лица. Понатаму, друга студија покажа дека поголемата потрошувачка на риба го подобрува обемот на сивата материја – областа на мозокот одговорна за контрола на мускулите, емоции, донесување одлуки, меморија и многу повеќе. Освен лососот, добар избор се и сардини, скуша, ленено семе и авокадо.

Боровинки

Бобинките, особено боровинките, се богати со моќни соединенија кои се добри за меморијата. Откриено е дека долгорочното консумирање на ова овошје може да го намали ризикот од опаѓање на функцијата на мозокот во третото доба.

Ореви

Оревите се вкусна и здрава ужина, а богати се со фитохемикалии и здрави масти кои благотворно делуваат на функцијата на мозокот. Истражувањата покажаа дека медитеранската исхрана збогатена со ореви може да ја подобри работната меморија, како и другите когнитивни вештини.

Зелен чај

За луѓето кои не пијат кафе, зелениот чај е совршена алтернатива, а во исто време може да ја подобри меморијата, работата на мозокот и концентрацијата. Се чини дека уникатната комбинација на кофеин и амино киселини му дава на зелениот чај статус на „мозочен пријател“.

Која храна не ја сака мозокот?

Иако постојат многу вкусни и здрави намирници кои му даваат енергија на мозокот и позитивно влијаат на целокупното човеково здравје, постојат и лоши намирници кои мозокот не ги сака. Тоа се првенствено:

  • Пржени грицки кои се полни со нездрави масти
  • Сокови кои се полни со шеќери
  • Диететски сокови бидејќи содржат вештачки засладувачи и вештачки адитиви
  • Алкохол бидејќи може да предизвика оштетување во подолг временски период
Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Здравје и убавинапред 54 минути

Зачини кои го поттикнуваат согорувањето на калориите

Вестипред 13 часа

Работи што не треба да ги чувате во автомобил

Гостиварпред 14 часа

Четирицикл удрил во бетонски столб во Гостивар, повредени две лица

Македонијапред 16 часа

Вакцинација против сезонскиот грип од средината на октомври

Гостиварпред 17 часа

Клучевите во брава, вратите незаклучени – Крадци во Гостивар лесно украле „сузуки алто“

Гостиварпред 18 часа

Петгодишен јубилеј на YCC Гостивар: Работиме неуморно да ја зајакнеме младината и создаваме трајни позитивни промени

Македонијапред 19 часа

Платите на наставниците се зголемуваат за 15%

Гостиварпред 20 часа

Пешачете и возете велосипед, порака од „Ден без автомобили“ во Гостивар

Гостиварпред 21 час

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Притвор за 30 годишник од Гостивар, снимал сексуални односи со девојче и видеата ги чувал во телефон за да ги споделува

Гостиварпред 2 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 7 дена

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Нарушен јавен ред и мир во болницата во Гостивар, приведен е маж

Гостиварпред 4 недели

Утрово уапсен гостиварец за обљуба врз девојче

Гостиварпред 3 недели

„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ на Gostivarpress.mk со Велко Бобароски, претседател на Здружение на дијабетичари во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Убиени се мечка и две мали мечиња во Жировница

Гостиварпред 2 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 2 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 1 месец

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена