Поврзи се со нас

Вести

Интервју со Даниел Ѓорѓески: Никогаш не се откажувај од својот сон

Објавено

на

vardar-izvigjac-2-1Гостивар од секогаш изобилувал со спортски бисери кои се натпреварувале во големи клубови, во сите спортови. Дека таа традицијата се одржува пример ни е младиот ракометен голман на РК Вардар Даниел Ѓорѓески. Доволен беше еден натпревар за првиот тим на РК Вардар во СЕХА лигата да го запознае целата ракометна јавност. Со фантастичните одбрани дваесет и две годишниот гостиварец ги освои сите љубители на ракометот во државава, посебно гостиварчани.

За својот ракометен пат, желбата да се биде успешен во овој спорт, младиот Даниел Ѓорѓески говори во интервјуто за Gostivarpress.mk.

ГП: Даниел зошто баш ракомет? Како и на колку години почна да тренираш?

Даниел Ѓорѓески: Ракометот го засакав уште од мал бидејќи татко ми е бивши ракометар и уште од мал одев на утакмици и го пратев ракометот. Имав голема желба да тренирам ракомет и на 13 годишна возраст почнав да тренирам во ракометниот клуб Јехона од Гостивар.

o_1aeumffpu1uamdhdr411fu31cimk

ГП: Раскажи ни за твојот ракометен пат, како стигна од Гостивар до РК Вардар?
Даниел Ѓорѓески: Од Гостивар заминав во екипата на МРК Вардар каде почнав да напредувам и да созревам како голман потоа продолжив екипата на Куманово каде поминав една година, од таму во екипата Работнички и сега повторно се вратив во Вардар.

ГП: Како ја откри својата позиција, дали од секогаш си на голот?
Даниел Ѓорѓески: Од секогш сум на голот, позицијата ми ја открија моите тренери и родителите кои ме разубедуваа да бидам голман и од првиот момент кога застанав на голот сватив дека не сум згрешил што ги послушав и дека тоа е мојата идеална позиција.

ГП: Член си на младинскиот клуб на Вардар РК Вардар Јуниор. Играчите во лигата во која се натпреварувате е иднината на Македонскиот ракомет. Kако гледаш на потенцијалот кај вас младите ракометари?

13754282_834701533296459_1866999953394109045_nДаниел Ѓорѓески: Потенцијалот на младите ракометари во Македонија е во нагорна линија напорно се работи со младите играчи играме во најјаката лига во Македонија добиваме шанса за настап и во регионални натпреварувања што е поголемо искуство за нас и мислам дека квалитетот на Македонската репрезентација ќе продолжи и понатака.

ГП: Какво е чувството да тренираш со Штербик, Дибиров, Душебаев и останаите светски звезди?
Даниел Ѓорѓески: Да тренираш со имиња како што се Штербик, Дибиров и останатите е прекрасно чувство поголема мотивација постојано да давам се од себе како и на тренинзите така и на утакмиците, од нив може многу да се научи, а тоа е голем плус за мојот развој како играч и одговорност да се биде на едно врвно ниво.

ГП: Кај се гледаш за две три години? Кои се твоите планови?
Даниел Ѓорѓески: Моите планови за во иднина се да останам дел од најдобриот македонски клуб Вардар да бидам дел од првиот тим и да имам повеќе настапи во регионалните натпреварувања и да продолжам да работам напорно и да бидам дел од сениорската репрезентација на Македонија.

ГП: Колку често можеме да те видиме низ Гостивар. Каде и со кого најмногу сакаш да го поминуваш слободното време?
Даниел Ѓорѓески: Во Гостивар поминувам неколку дена во месецот обично за викенди кога сум слободен и тоа време го искористувам за одмор, да се видам со моите најблиски и накратко да се видам и со пријателите.

ГП: Што би им порачал на оние најмладите во Гостивар кои почнуваат да се бават со ракомет?
Даниел Ѓорѓески: На најмладите што сега почнуваатда се бават со ракомет би им порачал да се посветат многу на ракометот да се трудат на сите тренинзи да даваат 100%, да бидат дисциплинирани да ги слушаат советите од тренерите и никогаш да не се откажуваат од својот сон.

vardar-izvigjach-foto-seha-12-10-2016-8482

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Македонијапред 8 часа

Битиќи: Леб ќе има по пристојни цени, можно е активирање на стоковните резерви

Мевмед Џафери, Маврово и Ростуше, ВМРО-ДПМНЕ, mevmed
Локални избори 2022пред 11 часа

Интервју со Мевмед Џафери, кандидат за градоначалник на Маврово и Ростуше од ВМРО ДПМНЕ

Медат Куртовски, Маврово и Ростуше, СДСМ
Локални избори 2022пред 11 часа

Интервју со Медат Куртовски, кандидат за градоначалник на Маврово и Ростуше од СДСМ

Македонијапред 13 часа

Утре и задутре трудниците и постарите да се ослободат од работа

Вестипред 15 часа

КФОР го зголеми присуството и патролирањето на косовско-српската граница

Гостиварпред 15 часа

Црковните старопечатени книги од Лазарополе подарени на Бигорски

Гостиварпред 16 часа

Немаат гајле, седнуваат зад волан без возачка – Над 410 казни во Гостивар за седум месеци

Македонијапред 17 часа

Спасовски: Од 1 јануари државјанство во електронска форма и барање за пасош и лична карта по електронски пат

Гостиварпред 18 часа

Нарушен јавен ред и мир ноќеска пред локал во Гостивар

Локални избори 2022пред 18 часа

Интервјуа со кандидатите за градоначалник на Маврово и Ростуше на Gostivarpress.mk

Гостиварпред 19 часа

Таравари: За излез од неизлезот – Техничка влада!

Македонијапред 20 часа

Авто-плинот од денес со нова намалена цена

Занимливостипред 20 часа

Мозокот зад возењето велосипед

Што, како, каде?!пред 6 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Македонијапред 1 недела

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 1 недела

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Вестипред 2 недели

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Викенд временска прогноза

Вестипред 1 недела

Загина возач на магистралниот пат Кичево – Гостивар

Вестипред 2 недели

Инфлацијата во Турција достигна речиси 80%

Гостиварпред 2 недели

Приведени тројца гостиварци заради физички напад

Гостиварпред 1 недела

Во Требиште нарушен јавниот ред и мир со физички напад врз две лица

Гостиварпред 3 дена

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена