Поврзи се со нас

Гостивар

Дијабетичарите најавуваат тужба: 8 месеци недостиг на терапија и помагала, каде отишле парите, во нормална држава ова го нема!

Објавено

на

Здруженијата на граѓани со дијабетес во Македонија сериозно размислуваат за покренување тужба против Министерството за здравство поради недостигот на антидијабетна терапија, ленти, глукомери и други помагала, кој се провлекува со месеци. Претседателот на здружението на дијабетичари во Гостивар, Велко Бобароски вели дека пациентите трпат поради бавноста и неажурноста на институциите да им го обезбедат тоа што им следува во делот на здравствената заштита.

„Проблемот е во Министерството за здравство, пред се‘. Не би потенцирал кој министер, што министер, не е самиот министер виновен, тој си има тимови од луѓе, советници, тие кои треба да знаат кога, што се распишуваат тендерите. Бавноста и неажурноста на самите тие луѓе доведува до тоа што ни се случува, недостиг на инсулин и помагала. Осум месеци траат тендерски постапки, во кој период „топката“ се префрла од еден на друг. Во нормална држава, каде се’ функционира, ова го нема. Да, сме имале прием, разговори на кои ни велат нема проблем, ќе биде за една недела, но таа недела се стори осум месеци, а тоа ќе доведе до тужба кон МЗ. Ќе се оди и со порадикален чекор, односно да одиме со  меѓународна тужба, немаме друг механизам, се разгледуваат сериозно опциите. Осум месеци одбивано е за здравствено на тие пациенти, таа терапија отишла, прашањето е каде отишле парите, значи некаде завршиле тие пари. А, ваму луѓе ти страдаат и се борат за живот“, кажа Бобароски во емисијата „Минути за секого“ во продукција на Gostivarpress.mk.

Пред два дена Сојузот на дијабетирачи поднесе претставка до Министерството за здравство со барање навреме да ја добиваат терапијата и помагалата, кои им се гарантирани со Устав и закон.

Целата емисија на тема Дијабетес може да ја проследите на Јутуб каналот на Gostivarpress.mk.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Здравје и убавинапред 11 часа

Внимавајте кога подгревате одредена храна, можни се опасности

Македонијапред 12 часа

Итна набавка на лекот „фезго“, јавно побара пациентка со канцер

Гостиварпред 13 часа

Гостиварецот Златко Панзов добитник на наградата „Драги“ за најдобар книжевен превод

Гостиварпред 14 часа

Хуманитарното здружение „Др. Трајче Нешковски“ Гостивар ќе ги субвенционира еднодневните екскурзии на ученици во социјален ризик

Гостиварпред 15 часа

41 годишник нападнат од куче скитник на улица во Гостивар

Македонијапред 16 часа

Од полноќ нови цени на горивата

Вестипред 17 часа

Англија забрани пластичен прибор за јадење и чинии за еднократна употреба

Гостиварпред 18 часа

Трагична несреќа на патарина во Гостивар, загина 18 годишно момче

Гостиварпред 19 часа

Детска недела во градинките во Гостивар со работилници, музика, игри, посети

Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена