Поврзи се со нас

Гостивар

Економското училиште во Гостивар домаќин на полуматурантите-Презентирани можностите, бенефитите и условите

Објавено

на

Средното економско училиште во Гостивар денес организираше Отворен ден наменет за учениците кои завршуваат основно и од септември треба да седнат во средношколските клупи.

Во школскиот двор беа поставени посебни штандови и катчиња кадешто на интересен и привлечен начин се презентираа смеровите, наставните предмети, условите и  бенефитите на ова училиште.

Целта е што поблиску и подиректно полуматурантите да може да се запознаат со сето она што го нуди економското училиште, како нивен вистински избор за средно образование, рече директорот Михајло Ѓиноски.

„Ги претставуваме нашите профили, а исто така овде имаме претставници и од компаниите со кои имаме соработка во кои нашите ученици изведуваат пракса, тоа се таканаречените дуални паралелки. Се надеваме да привлечеме што поголем број на деветтоодделенци, затоа што имаме што да понудиме во однос на настава, квалитет, придобивки, стипендии итн. Учениците овде стекнуваат знаење и вештини кои им помагаат да си ги остварат понатаму зацртаните планови и соништа“, кажа Ѓиноски.

Отворениот ден го посетија полуматурантите од гостиварските училишта кои имаа прилика да разговараат со самите средношколци економисти, од „прва рака“ да ги слушнат нивните искуства и мислења околу школувањето во економско. Професорите пак, ги посочуваа можностите на училиштето и ги координираа активностите на промотивните штандови. Беа организирани и спортски активности. Учениците гости, исто така правеа и обиколка во училишниот објект и просториите каде се изведува наставата.

Средното економско училиште во Гостивар ги има профилите: економски техничар, правен техничар, дигитален маркетиг и е-трговија, а од минатата година воведен и е угостителски техничар. Сите функционираат како дуални паралелки во кои наученото теоретски учениците може практично да го применат во фирмите партнери.

Вреди да се спомене дека секој ученик што ќе се запише во училиштето ќе добива месечна стипендија од 3.500 денари.

Првото електронско пријавување за упис во средно ќе се врши од 20 јуни до 25 јуни 2024 година до 15 часот преку порталот за електронски услуги на Министерството за образование и наука.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 2 недели

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Македонијапред 4 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Видео емисиипред 2 недели

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 2 недели

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Гостиварпред 4 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 2 недели

Автомобил излетал од патот Гостивар – c.Беловиште и паднал во Лакавичка река

Рецептипред 4 недели

Домашен сок од цреша по рецепт на нашите баби

Гостиварпред 4 недели

Во пресрет на доаѓањето на печалбарите подготовки и мерки за ред во сообраќајот

Гостиварпред 3 недели

Неуморен автор! Гостиварецот Кипроски промовира уникатна и ретка монографија

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 7 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена