Поврзи се со нас

Еден ден со..

ЕДЕН ДЕН СО: Иван Петровски, доктор специјализант по пулмологија и алергологија

„Среќен сум што можам да им помогнам на луѓето“

Објавено

на

  Кои се твоите утрински ритуали и навики?

  Моето утро најверојатно не се разликува од останатите луѓе со работни обврски. Утринското кафе и брзиот појадок се мојот почеток на денот.

  Како тече еден твој работен ден?

  Работниот ден ми започнува од 8 часот со состанок на кој се реферира состојбата на пациентите кои се на нашето одделение. Потоа се упатувам на оддел за дневни обврски кон нив и амбулантските пациенти. Турбулентен ден со многу пациенти и колеги кои работиме заедно во еден тим е секојдневие на кое полека се навикнав. Времето поминато со секој пациент и работата со нив ме исполнува, среќен сум што можам да им помогнам.

  Со што го исполнуваш слободното време?

  Во слободно време сакам да се релаксирарм и спортувам. Играм фудбал, трчам по кеј, а и некако секогаш наоѓам време за кафе и дружба со најблиските. Натпреварите на КК Гостивар се посебна приказна.

  Како е да се биде медицинско лице во време на пандемија?

  Да се биде медицинско лице во време на пандемија е огромен предизвик, на кој секој здравствен работник мораше и мора да одговори со надчовечки сили, впрочем како што доликува на нашата професија. Претешки денови исполнети со многу предизвици и непредвидливи ситуации кои бараат максимален фокус и енергија. Среќен сум што го поминавме тој период во кој пандемијата не раздели од многу наши блиски, се надевам нема да се повтори.

  Што е најтешко во твојата професија?

  Сметам дека е најтешко да се постави границата на емоционалната поврзаност со пациентите и нивните судбини. Да се покаже емпатија кон пациентите е обврска на секој доктор и медицинско лице, но да се разграничи тоа, за мене е најтешкиот дел во мојата професија.

  Која ти е најголемата неостварена желба?

  Навистина, тешко прашање…

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement
  Advertisement
  Што, како, каде?!пред 14 минути

  Монтенегро маркети со нова неделна акција со супер ниски цени

  Гостиварпред 2 часа

  Одлука за старт на постапка за концесионерство за Аква Парк во Гостивар

  Вестипред 2 часа

  Српски Телеком основа компанија во земјава

  Македонијапред 3 часа

  ССМ апелира да се реши статусот на околу 4700 наставници и стручни соработници

  Што, како, каде?!пред 3 часа

  Неверојатни цени само за вас! – Нов Ултра леток на Ултра маркети

  Гостиварпред 3 часа

  Бигорски ќе го одбележи Илинден со Света литургија и Молитва за татковината

  Што, како, каде?!пред 4 часа

  50 % попуст на сите прегледи во Систина Офталмологија Тетово и Гостивар

  Гостиварпред 5 часа

  Расте бројот: 74 нови случаи на коронавирус, 7 во Гостивар

  Гостиварпред 5 часа

  Нападнат фудбалер на улица во Гостивар

  Македонијапред 6 часа

  МТСП: Стечајните работници кои ги исполнуваат условите за надомест со новиот Закон да се пријават во АВРСМ

  Музикапред 7 часа

  DJ METTO, Superhiks, Dina Jashari и Stoned Hedge вечерва на The Park Festival во Гостивар

  Занимливостипред 7 часа

  Најскапата порција помфрит во светот чини 200 долари

  Вестипред 8 часа

  „Отворен Балкан“ – една економија, без царини, без задржувања на границите и со сто проценти слободна трговија

  Што, како, каде?!пред 1 недела

  Нова „неделна акција со супер ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ: Нова месечна акција со БОНУС поени (16.07.21 – 15.08.21)

  Гостиварпред 2 недели

  Почна официјалниот дел од Галичка свадба 2021, следете го преносот во живо

  Македонијапред 2 недели

  Изгласан Законот за изградба на автопатите Тетово – Гостивар, Струга – Ќафасан и Прилеп – Битола (ПВТ)

  Гостиварпред 2 недели

  Претреси и апсења на дилери на дрога во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Во Гостивар лишена од слобода девојка кај која е најден кокаин

  Македонијапред 2 недели

  Отворен привремениот граничен премин Стрезимир – Рестилица

  Гостиварпред 2 недели

  КОНКУРС за поезија од млади автори

  Гостиварпред 1 недела

  Mаж физички нападнал вработена во Службата за брза помош во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Приведен 18 годишник од гостиварско, се сомничи за обљуба на малолетна роднина

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварец ја малтретирал неподвижната сопруга и ја оставал без лекови и храна

  Гостиварпред 1 недела

  Гостиварската полиција одзеде 5 патнички моторни возила заради бучавост

  Еден ден со..пред 6 дена

  ЕДЕН ДЕН СО : Трајче Богданоски, професор по физичко и кондиционен тренер

  Спортпред 2 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 2 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 3 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 3 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 6 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 6 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 10 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 10 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 10 месеци

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 12 месеци

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Гостиарскипред 1 година

  ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

  ФОТО ВЕСТпред 1 година

  Априлијада на Gostivarpress.mk (втор дел)

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!