Поврзи се со нас

Вести

NJË DITË ME: Gordana Strasheska, profesoreshë e gjuhës maqedone

Објавено

на

“Çdo moment të lirë ia kushton familjes dhe vetes”

Cilat janë ritualet e juaja të mëngjesit dhe shprehitë? 

Ritual më të rëndësishëm mëngjesor, që u shndërrua në shprehi është kafja me një gotë lëng frutash. Praktikoj t’a pi në mëngjes, para daljes, si mundësi që edhe njëherë ti ndaj obligimet për atë ditë.

Si rrjedh një ditë e juaj e punës? 

Si profesor në shkollë të mesme, nuk kam orar fiks të punës. Mbaj mësim të rregullt në dy ndërrime, plotësuese, shtesë dhe aktivitete të lira, në varësi nga nevoja e nxënësve, ndërsa në orët e punës hyjnë edhe përgaditje të orës kualitative. Online mësimi, që e praktikojmë periudhën e kaluar, na solli intensitet të ri të punës, mënyrë të re të interakcionit me nxënësit. Përndryshe, në kushte normale, ditën e punës e kam më dinamike dhe të mbushur me komunikim më të madh, pasi përskaj mësimit të rregullt praktikoj edhe përgatitjen e ngjarjeve të ndryshme pjesëmarrje në projekte, gara, seminare, gjithçka në interes të mësimit më të mirë dhe më kualitativ.

Çka paraqet për ju puna me fëmijë?

-E punoj punën më mirënjohëse dhe më të përgjegjshme, në të cilën me kënaqësi investoj maksimalisht. Për fat të keq, pandemia na ndau prej bankave shkollore dhe haresë fëmijërore, që më mungon tepër. Shpresoj se nga shtatori, do të kthehemi në “parajsën” tonë, shkollën, për të vazhduar me edukimin e gjeneratave të ardhshme. Fëmijët – nxënësit janë krijesat më të ndershme dhe më të pastra, të cilët ne duhet t’i përgatisim të ballafaqohen me jetën e ashpër. Jam e lumtur që jam pjesë e këtij misioni. Dhe nëse do të kisha përsëri mundësi të zgjedh, do t’a zgjedhja të njëjtin profesion.

Cilat momente të fëmijërisë ju kanë mbetur në kujtesë si më lumturat?

Mund të lavdërohen me një fëmijë të relaksuar dhe të lumtur. Gjithë periudha e rritjes më kalonte me mbështetje të pakushtëzuar dhe dashuri nga prindërit e mi dhe motrës sime më të madhe. Megjithatë vitet e shkollës së mesme më janë memorizuar si më pozitivet, për shkak të miqësive të vërteta, partit e bukura, daljet. Jam shum e lumtur që shumë nga ato miqësi i ushqej edhe në ditët e sodit.

Në fakt, ne rriteshim në një kohë më të ndryshme, kohë në të cilën ekzistonin vlera të vërteta, të cilat për fat të keq sot margjinalizohen.

Me çfarë aktivitete e plotësoni kohën e lirë? 

Koha e lirë është dhurata më e çmueshme e cila duhet të shfrytëzohet në mënyrë racionale. Pasi jetojmë në një kohë dinamike, stresuese dhe të mbingarkuar me obligime, këto çaste relaksuese dua t’ia kushtoj vetes dhe më të afërmve të mi. Kjo nënkupton biseda kualitative, shumë qeshje, shëtitje, dhe takime me persona të dashur. Megjithatë, takimet familjare janë koha e lirë e kaluar në mënyrë të çmueshme.

Pa cilat tre sende nuk dilni nga shtëpia?

Asnjëherë nuk lidhem për sendet. Ajo që është më kryesorja për mua, kur dal të kem qëllim dhe mendim pozitiv.

Këtë verë do të donit të udhëtoni në… 

Çdoherë jam e përgatitur për udhëtim dhe çdo destinacion për mua është sfidë. Preferoj të vizitoj shtete të ndryshme, kultura të ndryshme, edhe pse kjo pandemi më mësoi se edhe në Maqedoni ka vende shumë të bukura. Megjithatë, vera më asocon në ujë deti dhe kaltërsi e pafund, në të cilën ndjehem më së miri. Shpresoj që këtë verë, do të relaksohemi familjarisht në ndonjë plazh përreth detit.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 5 часа

Околу 700.000 македонски државјани живеат надвор од државата-Извештај на ОЕЦД

Македонијапред 6 часа

Утре прекин на струјата во долнореканскиот крај

Спортпред 6 часа

ФФМ: Благодарност за импресивната поддршка од навивачите

Вестипред 7 часа

Песков: Русија останува подготвена за преговори, но променети се условите

Гостиварпред 8 часа

Физички напад во Шеста зона во Гостивар

Гостиварпред 9 часа

Оглас за 14 вработувања во обвинителствата низ земјава, во Гостивар предвидено едно

Гостиварпред 10 часа

Приведени две лица од гостиварско заради марихуана

Македонијапред 11 часа

Бектеши: Рудници, казина и банки нема да бидат поддржани, а угостители и хотелиери да

Македонијапред 12 часа

МНР го осудува говорот на омраза на фудбалскиот натпревар меѓу Македонија и Бугаријa

Македонијапред 13 часа

Греење за градинките ќе има, вели министерката Тренчевска

Гостиварпред 13 часа

Обилни врнежи-Најмногу дожд на Шапка, во Пожаране и Маврово

Гостиварпред 15 часа

Неколкучасовни прекини на струјата во два дела во Гостивар и во Корито

Вестипред 15 часа

Вселенското летало на НАСА успешно се судри со астероид

Гостиварпред 1 недела

Усмртено младо момче во Гостивар вечерва

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нов Авто сервис во Гостивар „Илија“ – Гарант профи услуги, за безбеден автомобил

Гостиварпред 2 недели

Приведени маж и жена во Присојница заради агресија кон вработен во училиште

Гостиварпред 4 дена

Ограбена џамијата во Присојница

Гостиварпред 1 недела

Голем концерт на Владо Глигоровски во Гостивар за јубилејни 30 години музичка кариера

Гостиварпред 2 недели

Немаштијата ги тера луѓето на агресија, врие од семејно насилство во Гостивар

Гостиварпред 6 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Спортпред 2 недели

КК Гостивар сезоната ја започнува против Пелистер во „Младост“

Гостиварпред 2 недели

Во недела во Стенче осветување на црквата Св. великомаченица Екатерина

Гостиварпред 4 дена

Инспекции по златарниците во Гостивар, Скопје, Тетово, Кичево – Одземени над 10 кг. злато

Гостиварпред 1 недела

Осветен новиот храм во Стенче: „Дом на молитва, парче небо на земјата“

Спортпред 1 недела

ФК Гостивар и Воска Спорт одиграа без победник, несакан инцидент на трибините

Гостиварпред 4 дена

Се појави змија во двор на градинка во Гостивар, управата бара од институциите дополнителни проверки и мерки

Гостиварпред 6 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 недели

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 1 месец

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 1 месец

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 3 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 4 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 4 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 4 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 4 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 4 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 4 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Еден ден со..

ЕДЕН ДЕН СО: Гордана Страшевска, професорка по македонски јазик

Објавено

на

„Секој слободен момент го посветувам на семејството и на себе си“

Кои се вашите утрински ритуали и навики?

Најважен  утински ритуал, кој ми прејде во навика е кафето со чаша овошен сок. Практикувам да го испијам дома, пред излегување, како можност уште еднаш да ги распределам обврските за тој ден.

Како тече еден ваш работен ден?

Како професор во средно училиште, немам фиксно работно време. Држам редовна настава во две смени, дополнителни, додатни и слободни активности, во зависност од потребата на учениците, а во работни часови влегуваат и сите подготовки за одржување на квалитетен час. Он лајн наставата, која изминатиов период  ја практикувавме, ни воведе нов интензитет на работа, нов начин на интеракција со учениците. Инаку, во нормални услови, работниот ден ми е подинамичен и исполнет со поголема комуникација, бидејќи покрај редовната настава практикувам подготовка на разни настани, учество во проекти, натпревари, семинари, се во интерес  за подобра и поквалитетна наства.

Што за вас претставува работата со деца?

-Ја работам најблагородната и најодговорната работа, во која со задовлство максимално се вложувам. За жал, пандемијата не раздели од училишните клупи и од детскиот џагор, кој премногу ми недостасува. Се надевам дека од септември, ќе се вратиме во нашиот „рај“, училиштето, за да продолжиме со едуцирање на идните генерации. Децата – учениците се најчесните и најчистите суштества, кои ние треба да ги подготвиме да се справат со суровиот свет. Среќна сум што сум дел од оваа мисија. И повторно да имам можност да бирам, би ја избрала истата професија.

Кои моменти од детството ви се останати во сеќавање како најсреќни?

Можам да се пофалам со едно релаксирано и среќно детство. Целиот период на раст и развој ми минуваше во безрезервна поддршка и љубов од моите родители и мојата постара сестра. Сепак, средношколските денови ми се најпозитивно меморирани, заради вистинските другарства, убавите забави, излегувањата. Среќна сум што многу од  тие другарства и ден денес ги негувам.

Впрочем, ние растевме во едно поинакво време, време во кое постоеја вистински вредности, кои за жал  денес се маргинализираат.

Со какви активности го исполнувате слободното време?

Слободното време е најскапоцениот дар, кој треба секој рационално да го користи. Бидејќи живееме во динамично, стресно и пребукирано со обврски време, овие релаксирани мигови сакам да си ги посветам на самата себе и на моите најблиски. Тоа подразбира квалитетни разговори, многу смеење, прошетки и средби со драги личности. Сепак, семејните средби ми се најдрагоцено поминато слободно време.

Без кои три работи не излегувате од дома?

Никогаш не се врзувам за предмети. Она што ми е најважно, кога излегувам да имам цел и позитивна мисла.

Летово би сакале да отпатувате во….

Секогаш сум подготвена за патување и секоја дестинација за мене е предизвик. Преферирам да посетувам различни земји, различни култури, иако пандемијава ме научи дека и во Македонија има преубави места. Сепак, летото ме асоцира на морска  вода и бескрајно синило, во кое најубаво се чувствувам. Се надевам дека ова лето,  семејно ќе се релаксираме на некоја плажа покрај море.

Популарно изминативе 100 дена