Поврзи се со нас

Еден ден со..

ЕДЕН ДЕН СО: Миневер Скендери, воспитувачка во градинките во Гостивар

Објавено

на

„Работата со деца ме исполнува во целост и ме мотивира“

Кои се вашите утрински ритуали и навики?

Мојот утрински ритуал започнува со утринска молитва која започнува пред изгрејсонце. Потоа денот го продолжувам  со утринско кафе кое го пијам со мојот сопруг. Имам доволно време да се спремам и да тргнам на работа. Моето работно време започнува во 7 и 30 часот.

Како тече еден ваш работен ден?

Откако ќе стигнам на работа, заедно со моите колешки разговараме и разменуваме мислења и идеи за активностите кој треба да ги направиме тој ден со децата. Потоа во занимална ја подготвувам просторијата за прием на децата. Подготвувам план како на најдобар начин да ги спроведам активностите за да им бидат интересни и забавни за сите деца. Откако ќе дојдат сите деца имаме утринска гимнастика. Ги мијат рачињата и потоа доручуваат. Следува спроведување на активностите преку забава и игра. После занимањата излегуваме на прошетка во дворот на градинката. Се враќаме во занимална миеме рачиња и следува ручек. Потоа децата легнуваат и се одмараат. Кога ќе станат ги спремаме и ги испраќаме дома.

Како би ја опишале работата со деца во неколку реченици?

Работата со деца е благородна работа која не може да се опише со неколку реченици. Да се работи со деца пред се значи  да се има многу љубов, трпение, креативност, енергија и  почитување на децата како личности. Да се сака професијата воспитувач и негувател. Да се грижиш за нивното здравје, безбедност да им подариш многу љубов, доверба и добро воспитание за што е и нашата цел. Работата со деца ме исполнува во целост, што ми дава уште повеќе мотивација да придонесам секое дете што ќе дојде во градинка да се чувствува весело и задоволно како од престојот во градинка така и од мене како воспитувач.

Со што преферирате да го исполните слободното време?

Иако имам малку слободно време, се трудам да го исполнам со моите најблиски. Баба сум на четири внучиња па секогаш ми е весело и исполнето. Сакам да прошетам и да пешачам заедно со мојот сопруг. Бидејќи креативноста ми е јака страна, сакам да правам изработки за децата во градинка.

Кој е најдобриот совет што сте го добиле во животот, а кој совет вие најчесто го давате?

Најдобар совет што сум го добила е “Никогаш не се откажувај  од целта  што ја имаш поставено. Само упорните успеваат“. Јас секогаш го практикувам  овој совет и го давам на тие што мислам дека им треба самодоверба во тоа што го прават.

Што ги прави жените силни и успешни?

Жените што имаат голема самодоверба, истрајност, упорност. Тие што имаат цел по која се водат, и самите си ги извршуваат своите обврски. Жените кои имаат среќно семејство и поддршка од семејството. Тие се темел на секое семејство. Жените кои не дозволуваат да бидат потчинети, и ги уживаат своите основни права.

Ако треба да замислите еден идеален момент, тоа би бил каде и со кого?

Би сакала да имам повеќе слободно време кое би го искористила на некое планинско место заедно со мојот сопруг.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Вестипред 7 часа

Часовникот на Хитлер продаден на аукција во САД за 1,1 милион долари

Рецептипред 13 часа

Пилешко во сос од 4 сирења: Ручек за целото семејство

Занимливостипред 14 часа

Барселона го изнајмува „Ноу Камп“ за свадби и фудбал

Вестипред 1 ден

Ердоган: Турција ќе го плаќа рускиот гас во рубљи

Гостиварпред 1 ден

46 санкции за брзо возење на територија на СВР Тетово

Вестипред 2 дена

Втор ден воздушни и ракетни напади меѓу Израелците и Палестинците

Македонијапред 2 дена

На „Табановце“ се чека до еден час, на „Богородица“ до 30 минути

Македонијапред 2 дена

Регион на Гостивар со 24 новозаразени со коронавирус, во земјава 739

Вестипред 2 дена

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Македонијапред 2 дена

Почина актерот Митко Апостоловски

Гостиварпред 2 дена

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 дена

Охриѓанец измамен за 19.000 денари, пријавил во ПС Гостивар

Што, како, каде?!пред 3 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 1 недела

Тринаесетгодишната Андреа од Здуње, најмлада учесничка во Горно Реканската коњаница

Гостиварпред 2 недели

Харис од Ростуше успешно совлада тежок и несекојдневен спортски предизвик „Еверестинг“

Гостиварпред 2 недели

Конечна ранг листа за социјалните станови во Гостивар, доделени 45 од вкупно 70 стана

Гостиварпред 1 недела

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 3 дена

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 5 дена

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Што, како, каде?!пред 3 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

Промотивни цени на станови во „Пелагонија престиж“ во месец август

Гостиварпред 2 недели

Момчиња од Гостивар фатени со марихуана на плажи во Охрид и Струга

Спортпред 2 недели

Прво место за екипата на Шаховскиот клуб „Гостивар“ на Првенството за жени

Гостиварпред 2 недели

Коњаницата „Бигорски Манастир-Патот до црешовото топче“ по 13-ти пат на марш во чест на Илинден

Гостиварпред 6 дена

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Гостиварпред 4 дена

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 5 дена

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 4 недели

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 2 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Një ditë me..

NJË DITË ME: Minever Skenderi, edukatore në çerdhet në Gostivar

Објавено

на

“Puna me fëmijë më plotëson tërësisht dhe më motivon”

Cilat janë ritualet dhe shprehitë tuaja të mëngjesit?

Rituali im i mëngjesit fillon me lutje të mëngjesit që fillon para agimit të diellit. Pastaj ditën e vazhdoj me kafen e mëngjesit që e pi me bashkëshortin tim. Kam mjaftueshëm kohë për t’u përgatitur dhe për t’u nisur për në punë. Orari im i punës fillon në ora 7 e 30 minuta.

Si rrjedh një ditë e juaj e punës? 

Pasi të mbërrij në punë, bashkë me koleget e mia të punës bisedojmë dhe ndërrojmë mendime dhe ide për aktivitetet që duhet t’i bëjmë atë ditë me fëmijët. Pastaj në hapësirën e zbavitjes e përgatis hapësirën për pranimin e fëmijëve . Përgatis plan si në mënyrën më të mirë ti zhvilloj aktivitetet që t’ju vijnë interesante dhe zbavitëse gjithë fëmijëve. Pasi të vijnë të gjithë fëmijët kemi gjimnastikë të mëngjesit. I lajnë duart dhe pastaj hajnë mëngjes. Pastaj vijon zhvillimi i aktiviteteve nëpërmjet zbavitjes dhe lojës. Pas kësaj dalim në shëtitje në oborrin e çerdhes. Kthehemi në hapësirën e zbavitjes i lajmë duart dhe vijon dreka. Pastaj fëmijët shtrihen dhe pushojnë. Kur ngrihen i përgatisim dhe i përcjellim në shtëpi.

Si do e përshkruanit punën me fëmijët në disa fjali?

Puna me fëmijë është punë fisnike e cila nuk mund të përshkruhet me disa fjali. Të punohet me fëmijë domethënë të kesh shumë dashuri, durim, kreativitet, energji dh respekt ndaj fëmijëve si persona. Ta duash profesionin edukator dhe kujdestar. Të kujdesesh për shëndetin e tyre, sigurimi t’u dhurosh shumë dashuri, besim dhe edukim të mirë çka është edhe qëllimi ynë. Puna me fëmijë më plotëson tërësisht, që më jep ende më shumë motivim të kontribuojë çdo fëmijë që do të vijë në çerdhe të ndihet i lumtur dhe i kënaqur si nga qëndrimi në çerdhe ashtu edhe nga unë si edukatore.

Me çka preferoni ta plotësoni kohën e lirë?

Edhe pse kam pak kohë të lirë, përpiqem t’a plotësoj me më të afërmit e mi. Jam gjyshe e katër nipave kështu që çdoherë më është koha e hareshme dhe e plotësuar. Dua të shëtis dhe të ec bashkë me bashkëshortin tim. Pasi kreativiteti është ana ime e fortë, dua të bëj punime për fëmijët në çerdhe.

Cila është këshilla më e mirë që e keni marrë në jetë, e cilën këshillë e jepni ju më së shpeshti? 

Këshilla më e mirë që e kam marrë është “Asnjëherë mos u dorëzo nga qëllimi që ja ke vënë vetes. Vetëm ato që janë këmbëngulës kanë sukses”. Unë çdoherë e praktikoj këtë këshillë dhe e jap atyre që mendoj se ju duhet vetëbesim në atë që e bëjnë.

Çka i bën gratë të forta dhe të suksesshme?

Gratë që kanë vetëbesim të madh, qëndrueshmëri, këmbëngulje. Ato që kanë qëllim pas të cilit drejtohen, dhe vetë i kryejnë obligimet. Gratë që kanë familje të lumtur dhe mbështetje nga familja. Ato janë themel i çdo familjeje. Gratë që nuk lejojnë të jenë të nënshtruara, dhe i gëzojnë të drejtat e tyre themelore.

Nëse duhet ta imagjinoni një moment ideal, ku do të ishte dhe me kë? 

Do të doja të kem më shumë kohë të lirë që do ta shfrytëzoja në ndonjë vend malor bashkë me bashkëshortin tim.

 

Популарно изминативе 100 дена