Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Едноставни родителски совети на познатиот руски психолог Лабковски

Објавено

на

  Познатиот руски психолог тврди дека несреќни родители не може да одгледаат среќно дете. Како вие му се обраќате на детето во детството, така тоа ќе ви се обраќа вам во староста.

  Рускиот психолог Михаил Лабковски е познат по многу едноставни и директни совети. Некогаш е потребно повеќе примена на психологија, а помалку сила и воспитни мерки. Еве што советува Лабковски за воспитување и одгледување на децата:

  Несреќни родители не може да одгледаат среќно дете

  Запаметите: Ако се родителите среќни и детето ќе биде среќно.

  Родителите грешат кога мислат дека проблемот е кај детето

  Едното дете е успешно, се бори за себе, знае да се снајде во повеќе ситуации. Додека другото е искомплексирано, плашливо или агресивно. Тоа е знак дека нешто не е во ред: на едното дете не сте му посветиле доволно внимание и љубов. Тоа дете е премногу осетливо, му недостигала вашата љубов, а вие не сте го приметувале тоа.

  Често ги мешате воспитувањето и грижата

  Грижа е детето да биде облечено и нахрането, а воспитувањето детето да добие добро образование во училиште и дома.

  Реакција на лоша оценка или неуспех

  Ако детето бурно реагира на лоша оценка или неуспех во спортот, тоа е одраз на самите родители. Ниедно дете нема бурно да реагира на лоша оценка ако родителот смирено би рекол: Добро се случува, не се секирај.. Ако е родителот смирен и детето ќе биде смирено и со текот на времето ќе се труди и научи да биде подобар и подобар во училиште и без трауми да ги пребродува спортските несупеси.

  Санкционирањето на детето понекогаш е неопходно

  Ако сте се договориле кога ќе се врати од училиште да ја заврши домашната задача и очисти собата, а вие кога ќе се вратите дома забележувате дека ништо од тоа не е спроведено, си седи и гледа во телефонот, направете го следното: Немојте да сте бесни и викате. Едноставно пристапете му смирено и кажете му поради неисполнување на договореното му го одземате телефонот. За него доволна е казната одземањето на телефонот, нема потреба од викање или некоја дополнителна дициплинска мерка.

  Никогаш не го поткупувајте детето со пари

  Едноставно давајте му една иста сума која ќе ја користи за она што мисли дека му е потребно. Џепарлак треба да име секое дете постаро од 6 години. Имајте контрола на што детето ги троши парите, но никогаш немој да го уценувате или поткупувате со пари.

  Научете го детето да живи самостојно

  Како ќе го направите тоа? Престанете да трчате по него, да ги средувате неговите работи, собирате неговите садови после ручек, учите за него.. Запрашајте се што ќе прави детето кога нема да сте во негова близина? Сватете дека детето само може да ги направи некои работи. Имајте доверба во него.

  Сподели ја веста:
  Остави коментар

  Leave a Reply

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Занимливостипред 2 часа

  Некои од најпознатите забранети места на Земјата

  Гостиварпред 4 часа

  Старата џамија во Равен ќе биде целосно обновена до крајот на 2023 година

  Гостиварпред 6 часа

  Гостиварец обвинет за телесна повреда, истепал жена со која бил во љубовна врска

  Гостиварпред 7 часа

  Во Гостивар 4 нови позитивни на корона, активни се 18 случаи

  Гостиварпред 9 часа

  ЈО: Обвинение за злоупотреба на службена положба во општина Маврово Ростуше

  Гостиварпред 9 часа

  Ласерска корекција на диоптрија сега за 400 еур од око

  Гостиварпред 10 часа

  Гостивар домаќин на Балканскиот куп во традиционално турско стрелаштво

  Гостиварпред 12 часа

  Србин и Мароканец приведени од гостиварската полиција

  Вестипред 13 часа

  Цената на струјата во ЕУ урива рекорди

  Македонијапред 14 часа

  Дополнителна субвенција од 5.760 денари за сите земјоделци со еден или повеќе хектари житни култури

  Здравје и убавинапред 15 часа

  Бананата помага за понизок крвен притисок

  Македонијапред 1 ден

  Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

  Гостиварпред 1 ден

  На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

  Гостиварпред 1 недела

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Спортпред 2 недели

  ФК Арсими од Чегране оствари историски пласман во 2МФЛ

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Македонијапред 2 недели

  Исплата на јунските пензии од вторник

  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 3 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена