Поврзи се со нас

Спорт

Ф4 расплет ни на повидок: КК Гостивар денеска мора да го совлада ТФТ Скопје во „Младост“

Објавено

на

Вчера и денес на програмата е 5. коло од кошаркарската Суперлига. Во трката за завршниот Ф4, првите две места Пелистер и МЗТ Скопје си ги „чекираа“ од поодамна, останува трката за останатите две за кои се борат четири екипи Еуроникел, ТФТ Скопје, КК Гостивар и од вчера по победата над кавадарчани и Феникс 2010.

После 4 одиграни кола расплетот не е ни на повидок. Секоја екипа има еднакви шанси и сами си одлучуваат за својата судбина, односно влез во завршниот Плеј-оф.

КК Гостивар по поразот од Феникс во првото коло, одлучи најважниот дел на првенството да го доигра без прв тренер, по раскинувањето со Јончевски, гостиварци од клупата ги води помошникот Никола Димитриевски, со кого го совладаа Пелистер во Битола и загубија од МЗТ Скопје на гостински терен. Денеска во еден од најважните натпревари сезонава ќе го пречекаат ТФТ Скопје.

Екипата од Тафталиџе и актуелниот победник во КУП натпреварувањето, во денешниот дуел влегува од 4. позиција на табелата со 41 бод, 15 победи и 11 порази. Додека гостиварци од 6. позиција со 40 бодови и скор од 14 победи и 12 порази. Во последните пет меѓусебни пресметки избраниците на Боро Смилковски имаат победа повеќе (3-2), но никогаш немаат победа во „Младост“.

За екипата на Гостивар, која по поразот од Феникс сама се отпиша, па после победата над Пелистер повторно сама се запиша во трката за Ф4, во овој дуел нема никакви други опции освен победа, со која поприлично ќе си ги зголеми шансите за остварување на целта.

Натпреварот се игра од 18 часот. На интернет дуелот може да го следите ТУКА.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 1 час

Вработените во МВР денес ќе добијат К-15

Занимливостипред 2 часа

Кога биле откриени витамините и како ги добиле називите Ц, Д, Б…

Гостиварпред 3 часа

Работната недела почнува со стабилно време, ќе заврши со дожд и снег

Гостиварпред 15 часа

„Ме удри со возило, ми ја прегази ногата и ме нападна“, пријавил гостиварец во полиција

Гостиварпред 19 часа

Гостивар: Користете зимска опрема, полицијата ги советуваше возачите

Спортпред 21 час

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Занимливостипред 24 часа

Со 103 отчукувања во минута, слушањето на новата песна на Тејлор Свифт може да помогне за спасување живот

Македонијапред 1 ден

Партиски реакции по најавата Џафери да биде премиер на техничката Влада

Рецептипред 1 ден

Брз и многу едноставен десерт – парчиња јаболка завиткани во лиснато тесто

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 3 недели

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 2 недели

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Гостиварпред 2 недели

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 4 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 2 недели

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 4 недели

Тамара Грујеска во пресрет на Јуниорски Евросонг: Со нетрпение го чекам настапот во Ница, ќе дадам максимум од себе

Гостиварпред 2 недели

Семејна драма во гостиварско: Родителите се расправале, па синот го повредил таткото со нож

Гостиварпред 3 недели

Заврши доказната постапка за „Ласкарци“

Спортпред 2 дена

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 5 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 6 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена