fbpx
Поврзи се со нас

Рецепти

Фокача со чери домати – најубавата погача со италијански шмек

Објавено

на

Доколку сте љубители на медитерански вкусови или можеби сакате да експериментирате веруваме дека ќе ви се допадне овој рецепт:

-220 ml млака вода
-450-500 g брашно
-1 лажица шеќер
-70 ml екстра девствено маслиново масло
-50 g путер
-5 g сув квасец
-прстофат крупна сол
-10-15 чери домати
-билки-оригано, рузамарин, нане и друго по вкус

Во сад, измешајте  брашно, сол, шеќер, квасец. Додадете го омекнатиот путер. Кога тестото ќе започне да се крева, замесете го и развлечете го во круг со дебелина од 1, 5 см. Тестото повторно покријте го со влажна крпа и оставете го да отстои уште 20 минути. Потоа посипете го со многу маслиново масло, наредете ги доматите, посипете ги со билки и ставете ја погачата во рерна, загреана на 180 степени. Печете околу 20 минути, односно додека не зарумени.

Добар апетит.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 3 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Гостиварпред 5 дена

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се постават ПЛАСТИКОМАТИ – остави пластично шише, земи пари!

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!