fbpx
Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Го намалува крвниот притисок, го штити срцето – овошје кое според Хомер е дар од боговите

Објавено

на

  Иако некои видови круши можеби на прв поглед не изгледаат привлечно, па многу луѓе ги избегнуваат при купувањето во зима, тие се меѓу најздравите овошја.

  Во последно време нутриционистите се почесто ги ставаат крушите на самиот врв на листата на најздрави овошја, а познато е и дека грчкиот поет Хомер ги нарекол подарок од боговите.

  Крушите се богати со важни витамини и минерали, вклучувајќи калиум, витамин Ц и К, како и фолна киселина и затоа имаат бројни позитивни ефекти врз организмот.

  Срцето му се радува на калиумот

  Срцевите заболувања се една од најчестите причини за смрт во светот. Крушите се добар извор на калиум, што значи дека позитивно делуваат и на срцето. Калиумот помага во намалување на крвниот притисок, што го олеснува целиот кардиоваскуларен систем и го спречува создавањето на згрутчување и го намалува ризикот од срцев удар.

  Освен тоа, калиумот го зголемува протокот на крв во различни делови од телото кои на тој начин подобро се снабдуваат со кислород, а со тоа и подобро функционираат. Тие исто така помагаат во намалување на крвниот притисок и нормализирање на нивото на холестерол.

  Со низок гликемиски индекс, крушите го спречуваат формирањето на високо ниво на шеќер во крвта и на тој начин го контролираат нивото на гликоза. Ова овошје е повеќе од погодно за контрола на тежината, бидејќи е нискокалорично и богато со хранливи материи кои го забрзуваат процесот на слабеење и го зајакнуваат имунитетот.

  Само половина од крушата содржи дури 15 проценти од дневната препорачана доза на бакар, што помага во одржување на здравјето на нервниот систем, што влијае и на здравјето на целиот мозок. Покрај тоа, крушите се одличен извор на фруктоза и гликоза, кои го снабдуваат организмот со енергија во текот на денот. Ако наутро додадете малку круша во состојките на омиленото смути, нема да погрешите.

  Тие го спречуваат развојот на рак

  Поради високата концентрација на растителни влакна кои ги содржат, крушите помагаат во спречување на развојот на разни видови на рак вклучувајќи го и ракот на дебелото црево и на дојката. Покрај тоа, крушите се богати со антиоксиданси кои ги штитат клетките од слободните радикали, а содржат и одредени киселини кои го спречуваат ракот на белите дробови и желудникот.

  Добри се и за очите

  Бидејќи крушите содржат многу антиоксиданси и витамини, тие се меѓу најдобрите намирници кои се добри за одржување на здравјето на очите. Некои студии дури имаат  покажано дека јадењето круши значително го намалува ризикот од макуларна дегенерација на окото.

  Добри се и за варење

  Крушите содржат многу висок процент на влакна, кои се важни за добро варење. Повеќето влакна кои се наоѓаат во крушите спаѓаат во категоријата полисахариди кои го олеснуваат преминувањето на храната низ цревата.

  Покрај тоа, тие го стимулираат лачењето на желудечните и другите дигестивни сокови, што исто така обезбедува побрзо и полесно варење на храната. Ако вклучите круши во вашата исхрана, тогаш постои многу помал ризик од разни дигестивни проблеми како што е запек. Сепак, влакната во крушите можат да го заштитат и дебелото црево од штетните слободни радикали и на тој начин да го намалат ризикот од рак.

  Го зајакнуваат имунитетот

  Поради високата содржина на витамин Ц, консумирањето круши ќе помогне и за зајакнување на имунолошкиот систем. Витаминот Ц го стимулира производството и активноста на белите крвни зрнца. Освен тоа, со помош на крушите многу полесно ќе се надминат настинките и другите проблеми поврзани со ослабен имунолошки систем.

  Улогите што ги игра витаминот Ц во нашето тело се многу разновидни. Еден од нив е да учествува во регенерацијата на ткивата и клетките. Така и крушите можат да помогнат во забрзување на зараснувањето на раните, а корисни се и за поправка на оштетените крвни садови.

  Одлични се за трудници

  Крушите содржат многу фолна киселина, што е особено важно за трудниците и жените кои планираат бременост, бидејќи ја намалува можноста за оштетување на невралната туба кај новороденчињата. За време на бременоста, се препорачува да се консумираат додатоци во исхраната кои содржат висока содржина на фолна киселина, а одредени видови храна, вклучително и крушите, може да ви помогнат да постигнете доволен внес.

  Антиоксидансите во крушите, особено флавоноидите, имаат и антиинфламаторно дејство. Конзумирањето круши може да помогне и во ублажување на болката поврзана со болести како што се артритис, ревматизам и гихт. Тоа всушност е случај со повеќето овошја, со исклучок на цитрусот, кој не се карактеризира со толку изразено антиинфламаторно дејство.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Занимливостипред 6 часа

  Истражувања: Парите може да купат поквалитетен живот, но не и среќа

  Спортпред 7 часа

  Финале во Лигата на шампионите: Реал или Ливерпул, Анџелоти или Клоп?

  Македонијапред 11 часа

  ЗНМ и ССНМ бараат посебно одделение во ОЈО за заштита на новинарите

  Македонијапред 13 часа

  Внимателност заради силното невреме и можни опасни порои викендов, апел од ЦУК

  Гостиварпред 14 часа

  Генерацијата ‘68/‘72 од гимназијата во Гостивар прослави половина век од матура

  Македонијапред 15 часа

  Наталитетот зголемен во земјава, но природниот прираст и натаму негативен

  Спортпред 16 часа

  Во Леуново за првпат во Македонија ќе се одржи трка на терен со пречки „Leunovo OCR“

  Македонијапред 18 часа

  Можно е поскапување на струјата за 10% од јули

  Гостиварпред 1 ден

  Гостиварец пријавил дека бил нападнат во фабрика од колега

  Гостиварпред 1 ден

  Ковачевски: Патот Маврови Анови-Жировница е највредниот инфраструктурен зафат во општината Маврово Ростуше

  Македонијапред 1 ден

  Црвенковски: Потпишувањето Договор за пријателство со Бугарија со таква содржина беше голема грешка

  Гостиварпред 1 ден

  Врачени признанија за особен придонес во работата на ХЕС „Маврово“

  Гостиварпред 1 ден

  Пријавена кражба на автомобил паркиран на улица во Гостивар

  Гостиварпред 4 дена

  ОО СДСМ Гостивар го чествуваше 24 Мај: Светите браќа се клучни личности во македонската историја

  Гостиварпред 2 недели

  Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

  Вестипред 2 недели

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Гостиварпред 2 недели

  Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

  Гостиварпред 2 недели

  Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

  Гостиварпред 1 недела

  Емотивна средба во гимназијата во Гостивар-Прослава на 55 години матура

  Гостиварпред 1 недела

  Бизнис саем во Гостивар, учествуваат 20-тина компании

  Гостиварпред 2 недели

  74 граѓани на прелиминарната листа за социјален стан во Гостивар

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

  Гостиварпред 1 недела

  Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

  Вестипред 2 недели

  Влезниците за КК Гостивар – МЗТ Скопје пуштени во продажба, по иницијатива на поддржувачи на КК Гостивар

  Животпред 1 недела

  ИНТЕРВЈУ со Д-р Виолета Зафировска Николовска, специјалист по семејна медицина

  Гостиварпред 2 недели

  Жена физички нападнала три жени во бутик во Гостивар

  Спортпред 1 недела

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 недели

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 недели

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 3 недели

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 3 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 1 месец

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 1 месец

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 2 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 2 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 2 месеци

  Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

  Спортпред 3 месеци

  Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена