Поврзи се со нас

Гостивар

Граѓаните да ги тргнат старите хаварисани возила од јавните површини, повика СВР Тетово

Објавено

на

Секторот за внатрешни работи Тетово со апел до сопствениците на стари, хаварисани возила да ги отстранат од јавни сообраќајни површини, зашто неретко го попречуваат нормалното и безбедно движење на учесниците во сообраќајот, други возила и пешаци. Ова, пред сѐ се однесува на возила оставени на коловоз, тротоари или на бекатонски патеки пред станбени згради, куќи и други објекти.

Деновиве, инаку значително зголемен е бројот на возила во Тетово и Гостивар, кој наредниве денови уште повеќе ќе се зголеми, а што може да предизвика сообраќајни мешаници на одредени улици и несакани последици од истите. СВР Тетово очекува дека и локалните самоуправи, координирано со нивните инспекциски служби, непосредно ќе ги подржат активностите за отстранување на хаварисаните возила кои, покрај другото, создаваат и голема нехигиена, но и го нагрдуваат вкупниот амбиент на просторот.

Секторот за внатрешни работи Тетово уште еднаш ги потсетува сопствениците на моторни возила и да не ги паркираат каде ќе стигнат, а особено не во зона на крстосници, во зелени површини и во таканаречени „двојни редови“. И не само тоа, туку и да не создаваат преголема бучавост, посебно мотоциклистите, да не чкрипат со пневматиците на кружни токови и во целост да се придржуваат на сите сообраќајни правила и прописи.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 3 часа

Свеченост за 24 Мај во Гостивар: Почит кон нашето културно и духовно богатство

Парламентарни избори 2024пред 7 часа

ДИК ги додели уверенијата за пратенички мандати

Македонијапред 9 часа

Јадење, пиење, облека, сметки…Мајските трошоци за семејство 60.090 денари

Македонијапред 10 часа

Велковски: Околу 9000 социјални семејства оштетени за 120 евра годишно

Македонијапред 10 часа

Метео предупредување за невреме

Гостиварпред 11 часа

Два случаи на семејно насилство вчера на подрачје на Гостивар

Македонијапред 14 часа

Македонија дел од кампања на Амбер Алерт Европа-Како да се постапи при исчезнување на дете

Гостиварпред 14 часа

Света архијерејска Литургија во бигорскиот скит во Битуше посветен на браќата Кирил и Методиј

Парламентарни избори 2024пред 15 часа

Гласаат болни, немоќни и затвореници пред утрешното прегласување за парламентарните избори во 7 избирачки места

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 5 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена