Поврзи се со нас

Вести Гостивар

И најсилните знаат да пуштат солза – Михајловиќ пред новинарите соопшти дека боледува од леукемија

Објавено

на

  Легендата на светскиот фудбал, Синиша Михајловиќ, во негов стил, без влакна на јазикот закажа прес конференција за италјанските медуми, на кои им соопшти дека боледува од леукемија.

  „Ве повикав лично од мене да слушнете дека имам леукемија, да не шпекулирате за да се продаде некој весник повеќе. Сигурен сум дека сите мислевте дека сум еден од последните кои може да се разболат, но тоа е животот“, низ солзи соопшти Михајловиќ, по што новинарите станаа и го поздравија со аплауз.

  „Никој од нас не смее да мисли дека е неуништив, никој не мисли дека тоа може да му се случи баш нему. Но, кога ќе се случи, ви го менува вашиот живот за момент. Не се плашам од болеста, им го кажав тоа на моите најблиски и моите играчи. Кога ќе ја добијам оваа битка, се надевам ќе бидам во состојба да разговарам повторно со вас. Ништо во животот не ми е подарено, за се морав да се борам сам. Ќе се борам и против оваа болест“.

  Многу емоции од човекот кој на теренот делуваше како да е од камен. Беше страв и трепет за најдобрите напаѓачи, но и голмани на светот. Левоногиот бомбардер, важи за еден од најдобрите изведувачи на слободни удари во историјата на фудбалот. До сега е единствен фудбалер кој има постигнато хет-трик на еден натпревар од слободни удари.

  Михајловиќ истакна дека ја прекинува своајата работа како тренер во Болоња и едвај чека да оди во болница, за да ја почне борбата против болеста, но во просториите каде се одржуваше пресот дојде и директорот на Болоња, Валтер Сабатини, кој рече: „Нашиот тренер покажа огромна храброст кога закажа конференција за новинари, за да разговара за својата болест. Овде сме да го поддржиме, што и да се случи да ви кажеме и ние јасно, Синиша останува тренер на нашиот тим“.

  Бидејќи пресот одеше во живо, за тешката болест дознаа и навивачите на Болоња кои за кратко време се собраа пред кампот на клубот, да му дадат поддршка на нивниот тренер, средбата со навивичите по вторпат во ист ден му ги насолзија очите на Михаjловиќ.

  Остави коментар

  Leave a Reply

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 2 часа

  Состанок за репрогласување на НП Маврово и нов план за управување со подрачјето

  Гостиварпред 3 часа

  Куче скитник нападнало гостиварец

  Спортпред 4 часа

  Продолжува кошаркарското првенство: КК Гостивар му гостува на Куманово

  Вестипред 5 часа

  Од денеска влез во Косово со потврда за три вакцини

  Македонијапред 6 часа

  Сибирски студ, внимавајте на голомразица!

  Здравје и убавинапред 6 часа

  Храна која ги зајакнува коските, особено додека старееме

  Македонијапред 19 часа

  Потврдени нови 2.071 случај на ковид во земјава

  Гостиварпред 21 час

  Компанијата „ALMERO MATTRESS“ од Гостивар добитник на престижна награда од Индустриска Комора на Тирана (CCIT)

  Гостиварпред 23 часа

  Оглас за доделување на социјалните станови во Гостивар наскоро, најавуваат надлежните

  Македонијапред 23 часа

  Скратување на изолација од десет на седум дена, препорача Комисијата за заразни болести

  Гостиварпред 24 часа

  Приведен 27 годишник од гостиварско по распишана потерница

  Гостиварпред 1 ден

  Колку пари ќе добијат партиите од Локалните избори во Гостивар: Еден глас 15 денари!

  Македонијапред 1 ден

  ДЗС: Просечната нето плата во ноември лани била 29 130 денари

  Македонијапред 1 недела

  Дали ќе се продолжи зимскиот распуст и по кој модел ќе почне второ полугодие?

  Македонијапред 2 недели

  Горивата од полноќ со поскапени цени

  Македонијапред 2 недели

  Силен земјотрес во Грција почувствуван во Македонија

  Гостиварпред 3 дена

  Виктор Угриноски го извади светиот крст од Вардар на Водици во Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Вечерва е Православна Нова година (Стара Нова), утре се празнува Василица

  Гостиварпред 2 недели

  Да нема дупло плаќање на гробиштата во Гостивар, предлог на советникот Адеми

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Нова неделна акција на Монтенегро Маркети

  Македонијапред 2 недели

  Објавен огласот за помош за сметките за струја на лицата со ниски примања

  Гостиварпред 1 недела

  Сучење на врвката за градскиот крст за Водици во Гостивар

  Гостиварпред 4 дена

  Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

  Гостиварпред 2 недели

  Инспекции за сертификати и протоколи низ локали во Гостивар и Тетово

  Гостиварпред 1 недела

  Гостивар: Приведени две девојки, го нарушиле јавниот ред и мир

  Вестипред 4 дена

  Православен празник Водокрст (Водопост)

  Гостиварпред 3 дена

  Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2022 (Галерија)

  Гостиварпред 2 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Македонијапред 1 месец

  Убавините на пештерата Шаркова Дупка во Маврово (Фото)

  Локални избори 2021пред 4 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 5 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 8 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 8 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 8 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 8 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 9 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 11 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 1 година

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена