Поврзи се со нас

Локални избори 2022

Иницијативата „Гостивар кој го сакам“ и ДУИ заедно на изборите

Објавено

на

Граѓанската иницијатива „Гостивар кој го сакам“ и Демократската унија за интеграција потпишаа меморандум за соработка на локалните избори. Тие денес одржаа заедничка прес конференција во партиското седиште на ДУИ во Гостивар.

„Изминатите денови имавме неколку средби со претставнците на иницијативата, кои не беа објавени во јавност, затоа што во нашата држава беа прогласени денови на жалост. ДУИ беше импресионирана со програмата што ја нуди на граѓаните оваа Граѓанска иницијатива. Најдовме многу слични работи меѓу нас и навистина нивните идеи и програма се добра можност да ги координираме со нашата програма со цел да го понудиме најдоброто на граѓаните. Ова е важен момент бидејќи за прв пат во историјата на нашето политичко дејствување решивме да влеземе во изборна трка заедно со граѓанска иницијатива. Иницијативата остави впечаток во јавноста дека сака да направи добри работи за Гостивар и годи сме што избравме да работиме заедно. По победата на изборите заедно со иницијативата ќе бидеме постевени и гарантираме реализација на програмата „Гостивар кој го сакам“, со што нашиот град ќе стане добро место за живеење.“, изјави Башким Хасани, претседател на огранокот на ДУИ во Гостивар.

Во име на иницијативата зборуваше Лек Далипи.

„По средбите со претставници на различни политички субјекти, а ги поканивме сите, одлучивме да воспоставиме соработка со Демократската унија за интеграција. ДУИ покажа волја и посветеност за постигнување договор за соработака, покажа храброст да влезе на избори со граѓанска иницијатива и да сподели половина од листата на советници. Овој момент покажа дека ДУИ се согласи да се натпреварура на избори со граѓани без партиски книшки. Иницијативата е убедена дека политичкото искуство на ДУИ и моќта што ја има овој политички субјект, ќе бидат гаранција за реализација на програмата во новиот четиригодишен мандат.“, рече Далипи.

Меморандумот ги обврзува страните за тесна соработка во спроведување на клучни проекти, и е со траење од денот на потпишувањето (10 септември) до крајот на следниот мандат на новоизбраниот градоначалник и општинскиот совет на Општина Гостивар 2025 година.

Сподели ја веста:

Претседателски избори

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 4 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Iniciativa “Gostivari që dua” dhe BDI bashkë në zgjedhjet

Објавено

на

Inicativa qytetare “Gostivari që dua” dhe Bashkimin Demokratik për Integrim nënshkruan memorandum për bashkëpunim në zgjedhjet lokale.  Ato sot mbajtën pres-konferencë të përbashkët në selinë partiake të BDI-së në Gostivar.

“Ditët e kaluara kishim disa takime me përfaqësuesit e iniciativës, të cilat nuk ishin të publikuara për publikun, sepse në shtetin tonë ishin të shpallura ditë zie. BDI ishte e impresionuar me programin që ua ofron qytetarëve kjo Iniciativë qytetare. Gjetëm shumë sende të ngjashme mes nesh dhe me të vërtetë idetë e tyre dhe programi janë mundësi rnmirë që t’i koordinojnë me programin tonë me qëllim që t’ua ofrojmë më të mirën qytetarëve. Ky është moment i rëndësishëm pasi që për herë të parë në historinë e veprimit tonë politik vendosëm të hyjmë në garë elektorale me iniciativë qytetare. Iniciativa la përshtypje në publik se dëshiron të bëjë punë të mira për Gostivarin dhe jemi krenar që zgjodhën të punojmë së bashku. Pas fitores bashkë me iniciativën do të jemi të vendosur dhe garantojmë realizimin e programit “Gostivari që dua”, me çka qyteti ynë do të bëhet vend i mirë për të jetuar.”, deklaroi Bashkim Hasani, kryetar i degës së BDI-së në Gostivar..

Në emër të iniciativës foli Lek Dalipi.

“Pas takimeve me përfaqësuesit e subjekteve të ndryshme politike, kurse i ftuam të gjithë, vendosëm të bëjmë bashkëpunim me Bashkimin demokratik për integrim. BDI tregoi vullnet dhe përkushtim për arritje të marrëveshjes për bashkëpunim, tregoi guxim të hyjë në zgjedhje me iniciativë qytetare dhe t’a ndajë gjysmën e listës për këshilltarë. Ky moment tregoi se BDI u pajtua të garoj në zgjedhje me qytetarë pa libreza partiake. Iniciativa është e bindur se eksperienca politike e BDI-së dhe fuqia që e ka ky subjekt politik, do të jenë garancion për realizimin e programit në mandatin e ri katërvjeçar.”, tha Dalipi.

Memorandumi i detyron palët për bashkëpunim të ngushtë në realizimin e projekteve kyçe, dhe është me kohëzgjatje prej ditës së nënshkrimit (10 Shtator) deri në fund të mandatit të ardhshëm për kryetarin e ri të zgjedhur të komunës dhe këshillit komunal të Komunës së Gostivarit 2025.

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена