Поврзи се со нас

Локални избори 2022

Иницијативата „Гостивар кој го сакам“ и ДУИ заедно на изборите

Објавено

на

Граѓанската иницијатива „Гостивар кој го сакам“ и Демократската унија за интеграција потпишаа меморандум за соработка на локалните избори. Тие денес одржаа заедничка прес конференција во партиското седиште на ДУИ во Гостивар.

„Изминатите денови имавме неколку средби со претставнците на иницијативата, кои не беа објавени во јавност, затоа што во нашата држава беа прогласени денови на жалост. ДУИ беше импресионирана со програмата што ја нуди на граѓаните оваа Граѓанска иницијатива. Најдовме многу слични работи меѓу нас и навистина нивните идеи и програма се добра можност да ги координираме со нашата програма со цел да го понудиме најдоброто на граѓаните. Ова е важен момент бидејќи за прв пат во историјата на нашето политичко дејствување решивме да влеземе во изборна трка заедно со граѓанска иницијатива. Иницијативата остави впечаток во јавноста дека сака да направи добри работи за Гостивар и годи сме што избравме да работиме заедно. По победата на изборите заедно со иницијативата ќе бидеме постевени и гарантираме реализација на програмата „Гостивар кој го сакам“, со што нашиот град ќе стане добро место за живеење.“, изјави Башким Хасани, претседател на огранокот на ДУИ во Гостивар.

Во име на иницијативата зборуваше Лек Далипи.

„По средбите со претставници на различни политички субјекти, а ги поканивме сите, одлучивме да воспоставиме соработка со Демократската унија за интеграција. ДУИ покажа волја и посветеност за постигнување договор за соработака, покажа храброст да влезе на избори со граѓанска иницијатива и да сподели половина од листата на советници. Овој момент покажа дека ДУИ се согласи да се натпреварура на избори со граѓани без партиски книшки. Иницијативата е убедена дека политичкото искуство на ДУИ и моќта што ја има овој политички субјект, ќе бидат гаранција за реализација на програмата во новиот четиригодишен мандат.“, рече Далипи.

Меморандумот ги обврзува страните за тесна соработка во спроведување на клучни проекти, и е со траење од денот на потпишувањето (10 септември) до крајот на следниот мандат на новоизбраниот градоначалник и општинскиот совет на Општина Гостивар 2025 година.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Гостиварпред 2 часа

ОВР Гостивар приведе 44 годишник поради напад врз жена

Гостиварпред 3 часа

Околу 150 казни за брзо возење во Тетово и Гостивар

Македонијапред 4 часа

Какво време носи новата работна недела?

Гостиварпред 16 часа

На патот Кичево-Гостивар пронајдено ќесе со кокаин кај 36 годишник

Гостиварпред 17 часа

Физички напади во Гостивар – еден пред казино, друг во локал

Македонијапред 21 час

Армијата одбележува 30 годишен јубилеј

Македонијапред 23 часа

Мицкоски: Ќе ја напуштам политиката ако некој од партијата гласа за промена на Уставот

Гостиварпред 1 ден

Владиката г.Јосиф чиноначалствуваше со света литургија во „Пресвета Богородица“ во Гостивар

Спортпред 1 ден

Столе Димитриевски МВП на дуелот со Барселона

Гостиварпред 1 ден

Лекарска помош за децата во Гостивар барајте во модуларната болница, педијатрија се реновира

Македонијапред 1 ден

Училишниот прибор поскап за 50%, за прваче во просек потребни до 100 евра

Рецептипред 1 ден

Јапонски колач со само 3 состојки, најмекиот десерт што го полуде светот

Локални избори 2022пред 2 дена

Мевмед Џафери: Неуморно ќе работиме, ќе ја промениме сликата за безидејноста!

Што, како, каде?!пред 3 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 1 недела

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Македонијапред 1 недела

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 2 недели

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Гостиварпред 2 недели

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Гостиварпред 2 недели

Усмртен 52 годишен маж при групна тепачка во Гостивар

Локални избори 2022пред 2 недели

Мицкоски во Требиште и Жировница: Да изградиме општина која обезбедува иднина, д-р Мевмет тоа го може

Гостиварпред 6 дена

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Zgjedhjet Lokale 2021

Iniciativa “Gostivari që dua” dhe BDI bashkë në zgjedhjet

Објавено

на

Inicativa qytetare “Gostivari që dua” dhe Bashkimin Demokratik për Integrim nënshkruan memorandum për bashkëpunim në zgjedhjet lokale.  Ato sot mbajtën pres-konferencë të përbashkët në selinë partiake të BDI-së në Gostivar.

“Ditët e kaluara kishim disa takime me përfaqësuesit e iniciativës, të cilat nuk ishin të publikuara për publikun, sepse në shtetin tonë ishin të shpallura ditë zie. BDI ishte e impresionuar me programin që ua ofron qytetarëve kjo Iniciativë qytetare. Gjetëm shumë sende të ngjashme mes nesh dhe me të vërtetë idetë e tyre dhe programi janë mundësi rnmirë që t’i koordinojnë me programin tonë me qëllim që t’ua ofrojmë më të mirën qytetarëve. Ky është moment i rëndësishëm pasi që për herë të parë në historinë e veprimit tonë politik vendosëm të hyjmë në garë elektorale me iniciativë qytetare. Iniciativa la përshtypje në publik se dëshiron të bëjë punë të mira për Gostivarin dhe jemi krenar që zgjodhën të punojmë së bashku. Pas fitores bashkë me iniciativën do të jemi të vendosur dhe garantojmë realizimin e programit “Gostivari që dua”, me çka qyteti ynë do të bëhet vend i mirë për të jetuar.”, deklaroi Bashkim Hasani, kryetar i degës së BDI-së në Gostivar..

Në emër të iniciativës foli Lek Dalipi.

“Pas takimeve me përfaqësuesit e subjekteve të ndryshme politike, kurse i ftuam të gjithë, vendosëm të bëjmë bashkëpunim me Bashkimin demokratik për integrim. BDI tregoi vullnet dhe përkushtim për arritje të marrëveshjes për bashkëpunim, tregoi guxim të hyjë në zgjedhje me iniciativë qytetare dhe t’a ndajë gjysmën e listës për këshilltarë. Ky moment tregoi se BDI u pajtua të garoj në zgjedhje me qytetarë pa libreza partiake. Iniciativa është e bindur se eksperienca politike e BDI-së dhe fuqia që e ka ky subjekt politik, do të jenë garancion për realizimin e programit në mandatin e ri katërvjeçar.”, tha Dalipi.

Memorandumi i detyron palët për bashkëpunim të ngushtë në realizimin e projekteve kyçe, dhe është me kohëzgjatje prej ditës së nënshkrimit (10 Shtator) deri në fund të mandatit të ardhshëm për kryetarin e ri të zgjedhur të komunës dhe këshillit komunal të Komunës së Gostivarit 2025.

Популарно изминативе 100 дена