Поврзи се со нас

Локални избори 2022

Последен ден за потврдување на листите на кандидати за градоначалници и советници

Објавено

на

Денеска истекува рокот до кој општинските изборни комисии (ОИК) официјално треба да ги потврдат сите листи на кандидати за градоначалници и членови на општинските совети и Советот на Град Скопје поднесени од политичките партии, коалициите и групи граѓани за учество на локалните избори закажани за 17 октомври.

Вака потврдените листи ОИК ги доставуваат до Државната изборна комисија (ДИК), која најдоцна до 23 септември треба да изврши жребување за нивниот редослед на гласачките ливчиња. Кандидатите за градоначалници и листите за советници на една партија или коалиција добиваат ист реден број во сите општини. По извршениот жреб потврдените кандидатски листите ќе бидат објавени на веб страната на ДИК и огласени од страна на избирачките одбори.

Исто така најдоцна од 23 септември, предвидено е овластените претставници на сите политички партии, односно подносителите на листи на кандидати за локалните избори, на централно ниво да потпишат Кодекс за фер и демократски избори, во организација на Државната изборна комисија, а во соработка со Националниот демократски институт.

Со Кодексот за фер и демократски избори, што го усвои ДИК, учесниците во изборниот процес ќе се обврзат да ги почитуваат принципите на демократија и доброто владеење, со цел да се зацврстат фундаменталните вредности на демократијата и довербата во изборниот систем. Со Кодексот за фер и демократски избори учесниците во изборниот процес, исто така, ќе се обврзуваат да ги почитуваат законите кои се релевантни за изборите и да не вршат притисок врз гласачите, да не се користи говор на омраза и да не се врши дискриминација врз основа на пол.

Кампањата за локалните избори на 17 октомври започнува на 27 септември и ќе трае до 15 октомври на полноќ. Изборите ќе се одржат со почитување на мерките за превенција од ширење на Ковид-19.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 22 минути

Закани и напад врз сопственик на локал во Гостивар заради долгови

Гостиварпред 2 часа

Врнежи од дожд утре и во петок

Гостиварпред 4 часа

Го соблекле, му го пребарувале возилото и заминале…несекојдневен случај во гостиварско

Гостиварпред 5 часа

Gostivarpress.mk домаќин на ученици-млади новинари од ООУ „М.К.Ататурк“

Гостиварпред 7 часа

Гостиварец задржан во полиција по пријава за напад врз сопругата

Македонијапред 7 часа

Уставен го укина делот „националност“ во Законот за матична евиденција

Вестипред 8 часа

Шојгу: Во „специјалната воена операција“ загинаа над 444.000 украински војници

Гостиварпред 9 часа

Демнат крадци! СВР Тетово советува: Заклучувајте ги автомобилите и не оставајте вредни предмети на седиштата

Македонијапред 10 часа

Од понеделник исплата на субвенциониран студентски оброк на неделно ниво

Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 3 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 3 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Dita e fundit për konfirmimin e listave për kandidatë për kryetar komune dhe këshilltarë

Објавено

на

Sot mbaron afati deri te cili komisionet zgjedhore komunale (KZK) oficialisht dhet ti konfirmojnë të gjitha listat e kandidatëve për kryetar komune dhe anëtarë të këshillave komunale dhe Këshillit të Qytetit të Shkupit të paraqitura nga partitë politike, koalicionet dhe grupe të tjera qytetarësh për pjesëmarrje në zgjedhjet lokale të caktuara për 17 Tetorë.

Kështu listat e konfirmuara KZK i dorëzon deri të Komisioni shtetëror zgjedhor (KSHZ), e cila më së voni deri 23 Shtator duhet të kryej përcaktimin e rendit të tyre në fletat e votimit. Kandidatët për kryetar komune dhe listat për këshilltarë të një partie ose koalicioni fitojnë numrin e njejtë në të gjitha komunat. Pas përcaktimit të kryer listat e konfirmuara të kandidatëve do të jenë të shpallura në ueb faqen e KSHZ dhe të shpallura nga ana e bordeve zgjedhore.

Gjithashtu më së voni nga 23 Shtatori, është e parashikuar përfaqësuesit e autorizuar të të gjitha partive politike, gjegjësisht paraqitësi i listës së kandidatëve për zgjedhjet lokale, në nivel qendror të nënshkruajnë Kodeks për zgjedhje të ndershme dhe demokratike, në organizim me Komisionin shtetëror zgjedhor, e në bashkëpunim me Institutin nacional demokratik.

Me Kodeksin për zgjedhje të ndershme dhe demokratike, që e miratoi KSHZ, pjesëmarrësit në procesin zgjedhor janë të obliguar t’i respektojnë principet e demokracisë dhe qeverisjes së mirë, me qëllim që të forcohen vlerat fundamentale të demokracisë dhe besimi në sistemin zgjedhor. Me Kodeksin për zgjedhje të ndershme dhe demokratike pjesëmarrësit në procesin zgjedhor, gjithashtu, do të obligohen që t’i respektojnë ligjet që janë relevante për zgjedhjet dhe të mos kryejnë presion mbi votuesit, të mos përdoret gjuhë e urrejtjes dhe të mos kryhet diskriminim mbi bazë gjinore.

Kampanja për zgjedhjet lokale më 17 Tetorë fillon më 27 Shtator dhe do të zgjasë deri 15 Tetorë në mesnatë. Zgjedhjet do të mbahen me respektim të masave për preventivë nga përhapja e Kovid-19.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ

Популарно изминативе 100 дена