Поврзи се со нас

Интервју

Интервју со Бајрамали Саити тим менаџер на КК Гостивар

Објавено

на

„Ни претстои макотрпна работа за да ги постигнеме целите“

Традиционално пред почеток на секоја кошаркарска полусезона Gostivarpress.mk разговара со претставници на гостиварскиот клуб.

На местото тим менаџер е нешто помалку од 15 дена. Но доволно за овој период да се случат работи од кои можеби ќе зависи целата сезона: трансферот на Тодоровиќ во Динамик, доаѓањето на Магдевски, изнајдување решенија за утврдените слабости од првиот дел на превенствотосправувањето со тековните проблеми.. Многу работи на организиациски план во клубот ќе зависат од него.

За новата функција, состојбата, проблемите, амбициите на клубот разговараме со тим менаџерот на КК Гостивар, Бајрамали Саити – Бали.

Како се чувствувате во новата улога на тим менаџер на “бело-сините” од Гостивар?

– Не би ја нарекол нова улогата, бидејќи во управата сум од самото формирање на клубот и активно учествувам во досегашната работа, честа е голема но, истовремено функцијата е и многу одговорна и важна за функционирање на клубот. Сепак имам помош од управата, тренерот и играчите со кои функционираме како тим и верувам дека ќе ги постигнеме нашите цели и ќе направиме силен клуб.

Како сте задоволни од првата полусезоната во Првата кошаркарска лига на Македонија?

– Од спортски аспект, со оглед на тоа дека нашата цел беше опстанок и да бидеме стабилен прволигаш, можам да кажам дека сме задоволни, иако има се уште простор да напредуваме. Ова не е нашиот максимум, знам дека нашиот тим може многу повеќе, кое несомнено ќе го покаже со тек на време. Од организациски аспект ни претстои макотрпна работа за да ги постигнеме нашите цели и клубот да биде стабилен во секој аспект.

Која е целта на КК Гостивар оваа сезона?

– Целта на КК Гостивар е да продолжи со убавата приказна, да бидеме на што повисоко место на табелата, да стигнеме што е можно подалеку во куп натпреварувањето, и секако нашата верна публика што позадоволна да си заминува од натпреварите.

Дали планирате дополнителни нови појачувања во вториот дел или верувате во овој тим?

– Првото појачување е веќе направено, како што можевте да видите во медиумите дека Андреј Магдевски ни се придружи во нашето КК Гостивар семејство. Во преговори сме со уште двајца играчи и се надевам дека барем уште еден ќе пристигне во најскоро време. Големо внимание посветуваме на младинските категории, ја освежиме младинската школа со повеќе тренери и повеќе работни тренинзи, најталентираните деца имаат можност да се натпреваруваат во трета лига. Сето ова е со цел појачувањата да ги добиваме од своите редови.

Финансиите се најголемиот проблем воопшто во македонскиот спорт, каква е состојбата во КК Гостивар?

– КК Гостивар веќе има неколку постојани спонзори кои ја сакаат кошарката и пред се во секој миг веруваат во нас. Се надевам дека ќе се приклучат и нови кои ќе не поддржат заедно да ја продолжиме успешната приказната со нови успеси.

Може ли да очекуваме во иднина да го видиме КК Гостивар во некоја од меѓународните лиги БИБЛ, АБА 2 лига?

– Една од посакуваните наши цели е клубот да го претставува градот на некој меѓународен натпревар, за што верувам дека наскоро ќе се случи.

Што ќе им порачате на љубителите на кошарката во Гостивар?

– На гостиварската публика пред се сакам да им се заблагодарам за искрената подршка, се надевам ќе продолжат да не поддржуваат како и до сега. Им ветувам ќе направиме се што е во наша можност, нема да се штедиме на ниеден фронт и ќе се бориме за секоја топка, за сите заедно ја продолжиме традицијата и да испишеме нови страници во историја на гостиварската кошарката.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | 7/7 ЕМИСИИ:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
ИЗБОРИ 2024пред 8 часа

ИЗБОРИ 2024: Додека трае молкот за претседателските избори продолжува кампањата за парламентарните

Македонијапред 10 часа

Трошоците за живот и натаму растат, околу 350 евра само за исхрана во најкраткиот месец од годината

Гостиварпред 11 часа

Жртвата на претепување до смрт во Германија е момче од Жировница

ИЗБОРИ 2024пред 12 часа

ИЗБОРИ 2024: Во петок почнува собирањето потписи за претседател и пратеници

Гостиварпред 13 часа

Несреќа со повредени на патот Гостивар-Градец: Малолетник со „сеат“ излетал од коловоз и удрил во паркирано возило

Македонијапред 14 часа

Нов тарифник, зголемени цените на геодетските услуги

Гостиварпред 16 часа

Пронајден кокаин, две лица од гостиварско задржани во полициска станица

Македонијапред 16 часа

Конкурс за ученици за најдобра песна по повод 21 Март – Светскиот ден на поезијата

Гостиварпред 17 часа

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Гостиварпред 17 часа

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 4 недели

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Македонијапред 1 недела

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Гостиварпред 4 недели

Иселување-Околу 200 деца од подрачје на Гостивар се отпишале од училиште по првото полугодие

Македонијапред 3 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 3 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Баба Нада со 90 години е најстар жител на Зубовце, денес пречека добри гости во домот

Гостиварпред 2 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 2 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 2 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена