fbpx
Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Јадете костени, ќе „пукате“ од здравје

Објавено

на

Овој есенски плод расте во јужниот дел на Европа и на Средоземјето, а го има и кај нас. Во поедини записи се наведува дека костенот е една од првите намирници кои луѓето ги конзумирале. Освен убавиот вкус, костенот е многу здрав и има бројни предности во однос на останатото овошје, не содржи глутен па од неговото брашно можат да се зготват бројни јадења што посебно ги радува луѓето чувствителни на глутен.

1. Намирница која заситува

Во 100 g печени костени има околу 245 калории, па од таа причина овие плодови се нарекуваат намирница со високоенергетска вредност. Интересно е што неговата калориска вредност се удвојува со неговата термичка обработка, односно се зголемува количината на белковини и јаглехидрати во плодот.

2. Намирница за режим на исхрана без глутен

Повеќе од 40% од костенот го сочинува скроб, поради што е погоден за подготовка на пире, супа и други слатки и солени јадења. Со оглед на тоа што не содржи глутен, се препорачува на луѓето кои боледуваат од целијачна болест или избегнуваат глутен во својата исхрана.

3. Намирница која ја поттикнува работата на цревата

Костените се одличен извор на влакна кои го намалуваат нивото на лошиот холестерол во крвта, но и ја поттикнуваат работата на цревата, односно подобра и поредовна столица.

4. Намирница која ги заштитува бубрезите и срцето

Костенот е богат со калиум и фосфор, како и со незаситени масти, па затоа се препорачува на луѓето кои патат од болести на срцето и кардиоваскуларниот систем, но и на оние кои имаат бубрежни заболувања. Освен тоа, содржи значителна количина на витамините А, Б и Ц, како и мангана, калциум, хлор, железо и магнезиум.

5. Намирница која го зајакнува имунитетот и коските 

Бакарот е минерал кој ја зајакнува силата на коските, помага во создавањето на црвени крвни зрнца, ја подобрува работата на нервите и го зајакнува имунитетот. 80 грама костени дневно задоволува петина од потребата за овој минерал, па во секој случај пепуштете се во уживањето во вкусот на костенот.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 6 дена

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 3 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!