Поврзи се со нас

Занимливости

Како да изберете вистински подарок?

Објавено

на

  Според неодамнешното истражување девојките повеќе ги вреднуваат убаво завитканите подароци отколку слабо подготвените подароци дури и ако во кутијата е истата работа.

  Девојките повеќе значење придаваат на подароци завиткани во шарена декоративна хартија отколку оние кои се завиткани во обична кафеава хартија, кеси за храна, или ако изгледаат како да се пакувани од вашиот чичко.

  “Светла хартија, ленти и лепливи додатоци ги потсеќа на подароците од детството”, вели авторот на студијата Даниел Хуард.

  Сега кога добивте предлог за хартијата, тука се и некои совети како да го изберете совршениот подарок:

  Скапите подароци не се многу важни
  Девојките повеќе ги ценат скромните подароци отколку скапите подароци, тоа го заклучиле на студија која била направена на Универзитетот Стенфорд. Таков резултат имало дури и кога се оценувал вереничкиот прстен. “Тоа звучи како клише, но тоа е вистината”, велат авторите на студијата.

  Значи колку пари треба да се потрошат?
  Целта е да се потроши приближниот износ на пари кои таа ги потрошила на претходниот подарок за вас. Не трошете повеќе, бидејќи тоа може да ја натера да се чувствува лошо ако не можете да ви возврати со иста мера.

  Однесувајте се како Дедо Мраз
  Неколку одделни експерименти на Харвард и Стенфорд откриле дека луѓето најмногу ги ценат подароците кои морале да ги побараат.

  Совет:
  Ако постои нешто што навистина го сакате, поголема е веројатноста да го добиете ако зборувате за него, пример на прашање кои се вашите желби.

  Поработете на подароците
  Вашите пријатели и семејството а и девојките сакаат подароци кои бараат некаков напор. Значи, додека тој напор дава позитивни резултати, тие ќе ги гледаат подароци како нешто од што имаат корист. Часови за готвење, софтверски јазик, или нешто друго што бара малку повеќе работа за да бидете добри.

  Подарете им искуство а не предмети
  Една нова авантура дава повеќе задоволство отколку предмети како накит и облека. Преку вашите спомени можете да го доживеете искуството одново и одново. Однесете ги за викенд на некој концерт и тие никогаш нема да го заборават. Ако немате идеја, подарок карта за ресторан или филм, или можеби и двете, каде што тие ќе имаат убаво искуство анкетираните го оцениле како најпосакуван подарок.

  Сподели на:
  Остави коментар

  Leave a Reply

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Вестипред 2 часа

  КК Гостивар го „нагости“ Работнички со +26 поени разлика

  Гостиварпред 3 часа

  Позитивни на коронавирус 11% од тестираните во Македонија, Гостивар има 3 нови случаи

  Локални избори 2021пред 6 часа

  Ахмети: На Гостивар му треба достоен лидер, не сме далеку од победа

  Локални избори 2021пред 10 часа

  Официјално: Еве кој ќе седне на советничките столчиња во Општина Гостивар

  Локални избори 2021пред 12 часа

  ДИК ги соопшти конечните резултати, во вториот круг ќе се гласа во 44 општини

  Гостиварпред 14 часа

  Гостиварската полиција вчеравечер приведе две лица

  Спортпред 16 часа

  КК Гостивар денеска од 18 часот ќе го нагости Работнички

  Здравје и убавинапред 16 часа

  Тиква – кралица на есента со импресивни придобивки за здравјето

  Македонијапред 17 часа

  Се празнува Денот на македонската револуционерна борба

  Локални избори 2021пред 18 часа

  ДИК ќе ги соопшти конечните резултати од првиот круг на локалните избори

  Гостиварпред 1 ден

  Д-р Угриновски во Гостивар: „Кој еднаш отишол на планина, секогаш ќе ѝ се враќа“

  Гостиварпред 1 ден

  411 новозаразени со корона во земјава во последното деноноќие

  Вестипред 1 ден

  Вештачката интелигенција во борбата против смртоносните вируси

  Вестипред 1 недела

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 5 дена

  Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

  Гостиварпред 2 недели

  Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

  Гостиварпред 2 недели

  Три нови потврдени случаи на коронавирус во Гостивар, во земјава 344

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

  Гостиварпред 2 недели

  Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

  Гостиварпред 5 дена

  DAVA Гостивар ќе ја реновира куќата и ќе ги покрие потребите на загрозеното семејство

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Проект за модерен и инклузивен плоштад во Гостивар презентира АА/А

  Македонијапред 1 недела

  Здравствените власти не очекуваат нов силен ковид бран, наскоро во кафуле само со 2 дози вакцина

  Гостиварпред 7 дена

  Полицајци во Гостивар пукале во воздух за да смират тепачка и напад

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Бејта: Градоначалникот во заминување прави диви депонии и илегален бизнис со отпадот

  Гостиварпред 1 недела

  Во Гостивар приведена млада жена заради агресија и закани кон сопругот

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 5 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 6 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 8 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!