Поврзи се со нас

Вести

Катар: Утре во седум часот ќе стапи во сила Договорот за прекин на огнот помеѓу Израел и Хамас

Објавено

на

Министерството за надворешни работи на Катар, кој посредуваше во преговорите помеѓу Израел и Хамас, соопшти дека прекинот на огнот ќе почне утре во седум часот по локално време, а првите заложници ќе бидат ослободени на 24 ноември во 16 часот.

Портпаролот на катарското МНР, Мајед Ал-Ансари истакна дека прекинот на огнот меѓу Израел и Хамас ќе стапи во сила утре во седум часот, а првата група од 13 израелски заложници ќе биде ослободена утре во 16 часот.

Ал-Ансари наведе дека Доха го добила списокот со имиња на цивили кои Хамас ќе ги ослободи на првиот ден од прекинот на огнот.

Тој додаде дека кога ќе почне привременото примирје треба да почне да пристигнува помошта за Појасот Газа преку граничниот премин Рафах.

И додека е пролонгирана имплементацијата на Договорот, продолжуваат борбите во Појасот Газа. Израел продолжува со нападите врз јужниот дел на Појасот Газа, а израелската армија соопшти дека во изминатите 24 часа извршила 300 воздушни напади.

  • Преговорите за ослободување на нашите заложници постојано напредуваат и продолжуваат. Ослободувањето ќе почне според првичниот договор на страните и не порано од петок, изјави израелскиот советник за национална безбедност Цачи Ханегби.

Израелските власти наведоа дека прекинот на огнот би можел да трае подолго од четири дена доколку Хамас ослободува најмалку десет заложници дневно. Палестински неименуван извор изјави дека во вториот бран, до крајот на месецот, би можеле да бидат ослободени дури стотина заложници. Двете страни рекоа дека ќе продолжат со борбите откако ќе заврши прекинот на огнот.

Ова не е крај на војната. Ќе продолжиме додека не победиме, наведе началникот на Генералштабот на Израел, генерал-полковник Херзи Халеви.

Во меѓувреме, Хамас објави дека израелските сили ги привеле вработените во болницата Ал-Шифа, најголемата во Појасот Газа, вклучувајќи го и директорот.

Израелските безбедносни сили (ИДФ) потврдија дека го уапсиле директорот на најголемата болница во Појасот Газа поради докази за широко распространета терористичка активност во објектот. Лекарот Мухамед Абу Салмија бил однесен на испрашување.

Во болницата под негово раководство дејствуваше опширна терористичка активност на Хамас. Откако ќе утврдиме до кој степен тој бил вклучен во терористички активности, ќе одлучиме за понатамошните чекори, соопшти ИДФ.

Првото примирје во седумнеделната војна треба да овозможи ослободување на 50 жени и деца киднапирани од Хамас во нападот врз Израел на 7 октомври во замена за ослободување на 150 Палестинци од израелските затвори.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Вестипред 1 час

Захарова: Русија ќе нападне британски цели доколку британското оружје го употреби Украина за удар на руска територија

Македонијапред 2 часа

Повеќе можни кандидати за претседател на СДСМ по оставката на Ковачевски

Гостиварпред 3 часа

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 4 часа

Конференција во Гостивар: Треба да се направи се‘ за младите да останат тука

Гостиварпред 6 часа

Болница Гостивар-Пуштено во употреба обновеното невропсихијатриско одделение

Гостиварпред 7 часа

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Спортпред 8 часа

Аталанта го совлада Баер Леверкузен и ја освои Лигата на Европа

Здравје и убавинапред 10 часа

Висок крвен притисок – Тивок, а опасен непријател на здравјето

Парламентарни избори 2024пред 21 час

„Влен“ објави дека со гласањето во Ларце доби плус еден пратеник

Гостиварпред 4 недели

Физички напади и групна тепачка вчера во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поради дефекти прекин во водоснабдувањето во дел од Гостивар и Бањица

Гостиварпред 2 недели

Вечен помен и слава! Девет години од смртта на хероите Горан и Ненад

Гостиварпред 3 недели

Напад на малолетник во угостителски објект во Гостивар

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати за Врапчиште со обработени 92% од избирачките места

Македонијапред 2 недели

9 мај – Ден на победата над фашизмот

Гостиварпред 4 недели

Фолклорот и традицијата во Гостивар како предвесници на празничната велигденска атмосфера

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати од ДИК за гласањето во Гостивар со обработени 69% од избирачките места

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Првични резултати на ДИК: Гордана Силјановска Давкова 362.682 (40,08%), Стево Пендаровски 180.306 (19,93%)

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена