Поврзи се со нас

Спорт

КК Гостивар има 1-0 против Работнички во разигрувањето за титула

Објавено

на

КК Гостивар ја продолжи низата на натпревари без пораз на домашен терен и во четвртфиналната серија од плеј-офот која започна вчера, а за противник го има Работнички.

Гостиварци веќе имаат предност од 1-0, откако вчера пред своја публика во Младост ја совладаа екипата на Работнички со резултат 76-69.

Дуелот започна изедначено, но и доста ефикасно на двете страни, двете екипи повеќе беа сконцентрирани на нападот што донесе атрактивна кошарка во првиот дел, во која подобро се снајдоа домаќините и на полувреме имаа +4 поени предност, при резултат 41-37.

Во вториот дел грузиецот од редовите на Гостивар, Георги Корсантија ги зеде работите во свои раце, како под својот кош така и по кошот на противникот. Со вкупно 26 поени, 14 скока, 2 асистенции и индекс 36 беше најефикасен на натпреварот и нерешлива енигма за избраниците на Димитар Мираковски, пресуден икс-фактор кои останатите играчи на Гостивар знаеа како да го искористат, и во последните минути кога Работнички резултатски се врати во игра, Корсантија со неговите 2 плус 1 не дозволи драма во Младост. КК Гостивар ја запиша првата победа во четвртфиналната пресметка, добивајќи го натпреварот 76-69.

Ефремовски и Вучковиќ беа вистинска поддршка на расположениот Грузиец кои постигнаа по 17, а Жигон запиша 13 поени. Некогашниот „гостиварец“, Ѓелетовиќ беше најдобар кај Работнички со 23 поени.

Следниот дуел во кој екипата на Работнички нема право на грешка е закажан на средина од следната недела во Скопје.

Во втората четвртфинална пресметка Еуроникел славеше на гостувањето кај ТФТ Скопје 62-70, денес играат Пелистер – Феникс 2010 и МЗТ Скопје – Кожув.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Здравје и убавинапред 24 минути

Шест причини зошто пешачењето после вечера е добро

Вестипред 4 часа

Захарова: Русија ќе нападне британски цели доколку британското оружје го употреби Украина за удар на руска територија

Македонијапред 4 часа

Повеќе можни кандидати за претседател на СДСМ по оставката на Ковачевски

Гостиварпред 5 часа

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 7 часа

Конференција во Гостивар: Треба да се направи се‘ за младите да останат тука

Гостиварпред 8 часа

Болница Гостивар-Пуштено во употреба обновеното невропсихијатриско одделение

Гостиварпред 9 часа

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Спортпред 10 часа

Аталанта го совлада Баер Леверкузен и ја освои Лигата на Европа

Здравје и убавинапред 12 часа

Висок крвен притисок – Тивок, а опасен непријател на здравјето

Гостиварпред 4 недели

Физички напади и групна тепачка вчера во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поради дефекти прекин во водоснабдувањето во дел од Гостивар и Бањица

Гостиварпред 2 недели

Вечен помен и слава! Девет години од смртта на хероите Горан и Ненад

Гостиварпред 3 недели

Напад на малолетник во угостителски објект во Гостивар

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати за Врапчиште со обработени 92% од избирачките места

Македонијапред 2 недели

9 мај – Ден на победата над фашизмот

Гостиварпред 4 недели

Фолклорот и традицијата во Гостивар како предвесници на празничната велигденска атмосфера

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати од ДИК за гласањето во Гостивар со обработени 69% од избирачките места

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Првични резултати на ДИК: Гордана Силјановска Давкова 362.682 (40,08%), Стево Пендаровски 180.306 (19,93%)

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена