Поврзи се со нас

Локални избори 2022

„Коцкањето е алармантен проблем“-панел на Форумот на жени на ДУИ Гостивар

Објавено

на

Форумот на жени на ДУИ од огранокот во Гостивар, заедно со иницијативата „Гостивар кој го сакам“ организираше панел дискусија на тема „Зависноста од игри на среќа“. Како што објаснија организаторките целта е да се алармира за опасностите од коцкањето, раширеноста на оваа негативна појава во општеството, особено меѓу младата популација.

„Како Форум на жени на ДУИ решивме да организираме панел на тема „Зависноста од игри на среќа“, затоа што сметаме дека јавноста мора да биде сензибилизирана повеќе за овој проблем, кој зазема се‘ поголем замав. Коцкањето особено, за жал е многу застапено кај младите, кои честопати и не се свесни за последиците со коишто се соочуваат“, рече Алтина Демири Асани од иницијативата.

Социологот Виолета Муча, една од говорничките на настанот подвлече дека состојбата со игрите на среќа на подрачјето добива алармантни размери.

„Состојбата е навистина алармантна и не смееме да ја занемариме. Во решавањето на овој проблем треба да се вклучат сите, а институциите е неопходно да преземаат соодветни мерки да се превенира оваа крајно штетна појава“, рече Муча.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Занимливостипред 6 часа

Уште еден град во Италија нуди парична помош за населување

Гостиварпред 8 часа

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Македонијапред 12 часа

Ковачевски: Северна Македонија ќе има парламентарни избори во 2024 година

Македонијапред 13 часа

Запленети 12 килограми екстази со вредност од 200 илјади евра

Спортпред 14 часа

СП2022: Одбележани две години од смртта на Марадона

Македонијапред 16 часа

Новини во платежната сфера од 1 јануари

Македонијапред 17 часа

Конкурс за стипендии за редовни студенти Роми

Занимливостипред 18 часа

Најбараните имиња за бебе во светот за 2022 година

Здравје и убавинапред 1 ден

Ракот на простата најчесто заболување кај мажите, успешно може да се излекува со рано откривање

Гостиварпред 2 дена

Возило удрило во тротинет на улица во Гостивар, девојче е тешко повредено

Македонијапред 2 дена

Нуредини: Ќе овозможиме Попова Шапка да стане реномиран ски-центар како што заслужува

Гостиварпред 2 дена

Приведени двајца гостиварци, противправно сe вселиле во станбен објект

Вестипред 2 дена

Во САД одобрен најскапиот лек во светот, еден третман 3,5 милиони долари

Здравје и убавинапред 2 недели

„Сокче од морковче“… дознајте кои се огромните придобивки

Македонијапред 2 недели

Празник посветен на Светите Козма и Дамјан

Гостиварпред 1 недела

Гостивар ќе има Центар за дијаспора, поддршка за иселениците и очекувања за инвестиции

Гостиварпред 4 дена

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода

Гостиварпред 6 дена

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 2 недели

Ева Дејановска од Гостивар првонаградена за поетска творба на Детските Рацинови средби

Гостиварпред 1 недела

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Гостиварпред 2 недели

Основците зад шаховска табла – Општински турнир во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Оглас за 3 вработувања во болницата во Гостивар

Гостиварпред 4 дена

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 1 недела

По триумфот на „Stage“, гостиварецот Анди патува на Светското првенство во танцување

Гостиварпред 2 недели

Ова се најдобрите ученици шахисти на општинскиот турнир во Гостивар

Спортпред 3 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 4 недели

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 1 месец

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 3 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 3 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 6 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

Вести

“Bixhozi është problem alarmant” – Panel të Forumit të grave të BDI Gostivar

Објавено

на

Forumi i grave i BDI-së nga dega në Gostivar, bashkë me iniciativën “Gostivari që dua” organizoi panel diskutim në temën “Varshmëria nga lojërat e fatit”. Siç shpjeguan organizatorët qëllimi është që të alarmohet për rreziqet nga bixhozi, shpërndarja e kësaj dukurie në shoqërinë, posaçërisht në mes popullatës së re.

“Si Forum i grave të BDI-së vendosëm të organizojmë panel në temën “Varshmëria nga lojërat e fatit”, pasi që konsiderojmë se publiku duhet të jetë i sensibilizuar më shumë për këtë problem, i cili merr një hov të madh. Bixhozi sidomos, për fat të keq është shumë i përhapur tek të rinjtë, të cilët shpesh herë edhe nuk janë të vetëdijshëm për pasojat me të cilat ballafaqohen”, tha Altina Demiri Asani nga iniciativa.

Sociologu Violeta Muça, një nga folësit në ngjarjen nënvizoi se situata e lojërat e fatit në rajon fiton përmasa alarmante.

“Gjendja është me të vërtetë alarmante dhe nuk guxojmë t’a injorojmë. Në zgjidhjen e këtij problemi duhet të kyçen të gjithë, kurse institucionet është e nevojshme të ndërmarrin masa adekuate që të prevenojmë këtë dukuri skajshmërisht të dëmshme”, tha Muça.

Популарно изминативе 100 дена