fbpx
Поврзи се со нас

Спорт

Кошаркарскиот Куп „Благоја Георгиевски Буштур“ ќе се одржи во Скопје од од 14. до 16. мај

Објавено

на

Кошаркарската Федерација на Македонија ќе биде организатор на завршните турнири од Куп-натпреварувањето за 2021 година.

Осумте најдобри екипи во машка сениорска конкуренција, односно четирите најдобри екипи во женска сениорска конкуренција ќе се надигруваат меѓу себе за да стигнат до престижниот трофеј од кошаркарскиот Куп, кој од ова издание ќе го носи името на Благоја Георгиевски – Буштур.

По пауза од шест години, завршницата од Купот се враќа во Скопје. Последен пат Скопје беше дел од Куп-приказната во 2015 година, а оттогаш завршницата се одигра на терените во Гевгелија (2016 и 2019 година) и во Кавадарци (2017 и 2018 година). Ланското издание на кошаркарскиот Куп беше одложено поради пандемијата со COVID-19.

Завршниот турнир во женска конкуренција, оваа година ќе се одигра на 7. и на 8.мај, додека осумте најдобри во машка конкуренција ќе се борат за трофејот во периодот од 14. до 16. мај. Сите натпревари, и во машка и во женска конкуренции, ќе се играат во салата на СРЦ „Кале“ во Скопје.

Бранители на трофеите се кошаркарскиот колектив Работнички, кој воедно е и најтрофеен во машка конкуренција, додека кај дамите е женскиот кошаркарски клуб Вардар кој ги освои последните три изданија (2017, 2018 и 2019 година).

Кошаркарскиот клуб Гостивар е освојувач на две титули во ова натпреварување, во 2001 и 2002 година совладувајќи ги во финалето Годел Работнички, односно Фершпед Работнички, тогаш под името Никол Ферт.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!