Поврзи се со нас

Гостивар

Ковид биланс за Гостивар и Македонија во последни 24 часа

Објавено

на

Регистрирани се 412 нови лабораториски позитивни случаи на  Ковид -19, во изминатите 24 часа починале 12 пациенти, а забележани се 395 оздравени пациенти, соопшти Министерството за здравство, согласно податоците од Институтот за јавно здравје.

Од направени 3.379 тестирања, регистрирани се 412 нови случаи на Ковид-19 и тоа во Скопје – 205, Куманово – 39, Кочани – 23, Кавадарци – 17, Битола и Велес – по 15, Штип – 14, Прилеп – 13, Охрид – 12, Струмица – 7, Тетово и Свети Николе – по 6, Кичево ,Гевгелија и Радовиш – по 5,Крива Паланка – 3, Гостивар, Струга, Делчево, Пробиштип, Кратово, Богданци, Крушево и Демир Хисар – по 2,Неготино, Виница, Македонски Брод , Демир Капија, Пехчево и Дојран – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа починале 12 лица од кои пет починати од Скопје (76г, 74г, 73г, 60г и 56г) и по едно починато лице од Куманово (81г), Велес (85г), Дебар(73г), Делчево (59г), Кавадарци (85г),Крива Паланка ( 67г) и Тетово (64г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистерот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од Мој Термин, пријавени се уште три починати лица, со датум на смрт од 25.08.2021 до 28.09.2021 година. Починатите лица се три лица од Скопје, на возраст од 64 до 88 години. Од пријавените лица сите се починати во домашни услови.

Според информациите на МЗ, регистрирани сe 395 оздравени пациенти. И тоа од Скопје – 198, Куманово – 27, Штип – 22, Прилеп -21, Струмица – 19, Велес – 16, Кавадарци – 14, Гостивар – 11, Битола и Тетово – по 9, Кочани и Кичево – по 7, Радовиш и Ресен – по 6, Берово и Валандово – по 4, Гевгелија и Кратово – по 3, Свети Николе, Пробиштип и Неготино – по 2, Охрид,Крива Паланка и Виница – по еден.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Занимливостипред 6 часа

Уште еден град во Италија нуди парична помош за населување

Гостиварпред 8 часа

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Македонијапред 12 часа

Ковачевски: Северна Македонија ќе има парламентарни избори во 2024 година

Македонијапред 14 часа

Запленети 12 килограми екстази со вредност од 200 илјади евра

Спортпред 15 часа

СП2022: Одбележани две години од смртта на Марадона

Македонијапред 16 часа

Новини во платежната сфера од 1 јануари

Македонијапред 17 часа

Конкурс за стипендии за редовни студенти Роми

Занимливостипред 18 часа

Најбараните имиња за бебе во светот за 2022 година

Здравје и убавинапред 1 ден

Ракот на простата најчесто заболување кај мажите, успешно може да се излекува со рано откривање

Гостиварпред 2 дена

Возило удрило во тротинет на улица во Гостивар, девојче е тешко повредено

Македонијапред 2 дена

Нуредини: Ќе овозможиме Попова Шапка да стане реномиран ски-центар како што заслужува

Гостиварпред 2 дена

Приведени двајца гостиварци, противправно сe вселиле во станбен објект

Вестипред 2 дена

Во САД одобрен најскапиот лек во светот, еден третман 3,5 милиони долари

Здравје и убавинапред 2 недели

„Сокче од морковче“… дознајте кои се огромните придобивки

Македонијапред 2 недели

Празник посветен на Светите Козма и Дамјан

Гостиварпред 1 недела

Гостивар ќе има Центар за дијаспора, поддршка за иселениците и очекувања за инвестиции

Гостиварпред 4 дена

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода

Гостиварпред 6 дена

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 2 недели

Ева Дејановска од Гостивар првонаградена за поетска творба на Детските Рацинови средби

Гостиварпред 1 недела

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Гостиварпред 2 недели

Основците зад шаховска табла – Општински турнир во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Оглас за 3 вработувања во болницата во Гостивар

Гостиварпред 4 дена

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 1 недела

По триумфот на „Stage“, гостиварецот Анди патува на Светското првенство во танцување

Гостиварпред 2 недели

Ова се најдобрите ученици шахисти на општинскиот турнир во Гостивар

Спортпред 3 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 4 недели

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 1 месец

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 3 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 3 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 6 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Kovid bilanc për Gostivarin dhe Maqedoninë në 24 orët e fundit

Објавено

на

Janë regjistruar 412 raste të reja laboratorike pozitive të Kovid-19, në 24 orët e kaluara kanë ndërruar jetë 12 pacientë, kurse janë shënuar 395 pacientë të shëruar, njoftoi Ministria e shëndetësisë, në përputhje me të dhënat nga Instituti për shëndet publik.

Nga 3.379 testime të bëra, janë regjistruar 412 raste të reja të Kovid-19 edhe atë në Shkup -205, Kumanovë-39, Koçan-23, Kavadarci-17, Manastir dhe Veles – nga 15, Shtip -14, Prilep-13, Ohër -12, Strumicë -7, Tetovë dhe Sveti Nikole- nga 6, Kërçovë, Gjevgjeli dhe Radovish -nga 5, Kriva Pallankë-3, Gostivar, Strugë, Dellçevë, Probishtip, Kratovë, Bogdanci, Krushevë dhe Demir Hisar- nga 2, Negotinë, Vinicë, Makedonski Brod, Demir Kapi, Pehçevë dhe Dojran- nga 1.

Gjatë 24 orëve të kaluara kanë ndërruar jetë 12 persona prej të cilëve pesë të vdekur nga Shkupi (76vjeç, 74 vjeç, 73 vjeç, 60 vjeç dhe 56 vjeç) dhe nga një person i vdekur nga Kumanova (81 vjeç), Veles (85 vjeç), Dibër (73vjeç), Dellçevë (59 vjeç), Kavadarci (85 vjeç), Kriva Pallankë (67 vjeç) dhe Tetovë (64 vjeç). Të gjithë personat e paraqitur janë ndërruar jetë në kushte spitalore.

Në mënyrë plotësuese, në përputhje me Regjistrin e personave të vdekur me diagnozën Kovid-19 nga Moj Termin, janë paraqitur edhe tre persona të vdekur, me datë të vdekjes nga 25.08.2021 deri 28.09.2021. Prej personave të paraqitur të gjithë kanë vdekur në kushte shtëpiake.

Sipas informacioneve të MSH, janë regjistruar 395 pacientë të shëruar. Edhe atë nga Shkupi -198, Kumanovë-14, Shtip-22, Prilep-21, Strumicë-19, Veles-16, Kavadarci-14, Gostivar-11, Manastir dhe Tetovë-nga 9, Koçan dhe Kërçovë-nga 7, Radovish dhe Resnjë-nga 6, Berovë dhe Vallandovë-nga 4, Gjevgjeli dhe Kratovë-nga 3, Sveti Nikole, Probishtip dhe Negotinë-nga 2, Ohër, Kriva Pallankë dhe Vinicë-nga 1.

Популарно изминативе 100 дена