fbpx
Поврзи се со нас

Занимливости

Las Pozas – Необичната градина на англискиот поет Едвард Џејмс

Објавено

на

Во Ксилитли, гратче во кое живеат околу 10.000 жители, во државата Сан Луис Потоси се наоѓа Лас Позас, необична градиnа која ја креирал Едвард Џејмс, ексцентричен англиски поет, уметник и еден од заштитниците и припадници на движењето на надреализмот.

Голем љубител на растенијата и животните, Џејмс долго го привлекувале џунглите во Мексико, па така во 1947-ма година купил плантажа со кафе во џунгла во Сан Луис Потоси и ја претворил во дом на орхидеи и егзотични животни. Откако во 1962 година ниските температури и мразот уништиле голем дел од растенијата, Џејмс почнал да ја гради градината преполна со необични скулптури кои можат да се видат и денес.

Изградбата започнала во 1962-ра година, а траела наредните 20 години, сѐ до неговата смрт во 1984-та година. Во превод Las Pozas значи “базени“, а градината го добила името по деветте базени кои се наоѓаат во него.

Во Лас Позас денес можат да се најдат бројни скулптури, некои личат на билки, некои на животни, а некои воопшто не се знае дали се завршени или штотуку започнати. Поголемиот дел од градината ја осмислил и изградил Плутако Гастелум, пријател на поетот и кодизајнер, кој во Smithsonian магазинот е опишан како “половина Јакуи индијанец, а половина шпански аристократ, поранешен ранчер, боксер, телеграфист и аматерски архитект“.

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Гостиварпред 4 часа

Изминатово деноноќие 518 новозаразени, во регионот на Гостивар 10 нови случаи на корона

Гостиварпред 6 часа

Запустена локација во гостиварски Балиндол се претвори во уреден парк со игралиште и детски реквизити

Гостиварпред 8 часа

Му се слошило во чајџилница во Гостивар и починал

Гостиварпред 8 часа

Спасовски во Маврово-Ростуше: Само со подобри услови, полицијата ќе може да испорачува врвна безбедност

Што, како, каде?!пред 10 часа

Нова „Мега акција со Мега ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

Македонијапред 10 часа

УЈП ја објави најновата листа на должници

Гостиварпред 11 час

Хелсиншки за случајот „фемицид во Гостивар“: МВР поведе постапка за полицаецот кој не реагирал на пријава за насилство

Гостиварпред 12 часа

Сојузот на Борци од Гостивар го одбележа 23 Октомври, денот на Македонската револуционерна борба

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!