Поврзи се со нас

Локални избори 2022

Лимани: Гостивар ќе добие специјален мост со рампи на Вардар

Објавено

на

Носителот на листата за членови на Советот на Општина Гостивар од Алијанса за Албанците/Алтернатива, Ваљбон Лимани најави дека како важен проект што ќе го реализираат во Гостивар е специјален мост со рампи наменет за лица со посебни потреби, постари граѓани, родители со мали деца, велосипедисти.

„Нашиот сограѓанин, архитектот Левент Менга, успеа да ги испита потребите на граѓаните и ни претстави потребен проект на мост со рампи преку реката Вардар. Свесни за потребата од таков мост во нашиот град за нашите граѓани со телесна попреченост, корисници на велосипеди, постари лица, бремени жени и родителите со детски колички, по детална евалуација, решивме да дадеме зелено светло на реализирањето на овој проект. Мостот е дизајниран врз основа на резултатите од анкетата спроведена со граѓаните во однос на нивното мислење за постоечкиот мост, исто така е одговор на нивните потреби и сугестии и е во целосна согласност со општите професионални стандарди. Знаејќи дека овој мост ќе им го олесни животот на нашите граѓани, ние како општина ќе обезбедиме спроведување на проектот што е можно поскоро.“, соопшти Лимани.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Занимливостипред 7 часа

Уште еден град во Италија нуди парична помош за населување

Гостиварпред 9 часа

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Македонијапред 13 часа

Ковачевски: Северна Македонија ќе има парламентарни избори во 2024 година

Македонијапред 14 часа

Запленети 12 килограми екстази со вредност од 200 илјади евра

Спортпред 15 часа

СП2022: Одбележани две години од смртта на Марадона

Македонијапред 16 часа

Новини во платежната сфера од 1 јануари

Македонијапред 17 часа

Конкурс за стипендии за редовни студенти Роми

Занимливостипред 18 часа

Најбараните имиња за бебе во светот за 2022 година

Здравје и убавинапред 1 ден

Ракот на простата најчесто заболување кај мажите, успешно може да се излекува со рано откривање

Гостиварпред 2 дена

Возило удрило во тротинет на улица во Гостивар, девојче е тешко повредено

Македонијапред 2 дена

Нуредини: Ќе овозможиме Попова Шапка да стане реномиран ски-центар како што заслужува

Гостиварпред 2 дена

Приведени двајца гостиварци, противправно сe вселиле во станбен објект

Вестипред 2 дена

Во САД одобрен најскапиот лек во светот, еден третман 3,5 милиони долари

Здравје и убавинапред 2 недели

„Сокче од морковче“… дознајте кои се огромните придобивки

Македонијапред 2 недели

Празник посветен на Светите Козма и Дамјан

Гостиварпред 1 недела

Гостивар ќе има Центар за дијаспора, поддршка за иселениците и очекувања за инвестиции

Гостиварпред 4 дена

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода

Гостиварпред 6 дена

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 2 недели

Ева Дејановска од Гостивар првонаградена за поетска творба на Детските Рацинови средби

Гостиварпред 1 недела

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Гостиварпред 2 недели

Основците зад шаховска табла – Општински турнир во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Оглас за 3 вработувања во болницата во Гостивар

Гостиварпред 4 дена

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 1 недела

По триумфот на „Stage“, гостиварецот Анди патува на Светското првенство во танцување

Гостиварпред 2 недели

Ова се најдобрите ученици шахисти на општинскиот турнир во Гостивар

Спортпред 3 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 4 недели

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 1 месец

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 3 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 3 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 6 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Limani: Gostivari do të fitojë urë speciale me rampa mbi Vardar

Објавено

на

Bartësi i listës për anëtarë të Këshillit të Komunës së Gostivarit nga Aleanca për Shqiptarët/Alternativa, Valbon Limani njoftoi se si projekt të rëndësishëm që do t’a realizojnë në Gostivar është ura speciale me rampa të dedikuar për personat me nevoja të veçanta, qytetarë të moshuar, prindër me fëmijë të vegjël, çiklistë.

“Bashkëqytetari ynë, arkitekti Menga Levent , i cili vazhdon studimet e doktoraturës në Turqi, ka arritur t’i shqyrtojë nevojat e qytetarëve dhe si rezultat i kësaj na shpalosi një projekt të një ure rampike mbi lumin Vardar. Duke qenë të vetëdijshëm për nevojën e një ure të tillë në qytetin tonë dhe për qytetarët tanë me aftësi të kufizuara fizike, përdoruesit e biçikletave, të moshuarit, gratë shtatzëna dhe prindërit me karoca për fëmijë, pas një vlerësimi të detajuar, vendosëm që t’i japim dritë jeshile realizimit të këtij projekti.
Ura në fjalë është projektuar duke u bazuar në rezultatet e anketës së bërë me qytetarët. Opinioni i tyre për urën egzistuese ishte se ajo nuk i përmbush kushtet dhe nevojat e duhura dhe për këte arsye u mbështet plotësisht idea për një urë te tillë, e cila është projketuar në përputhje të plotë me standardet e përgjithshme dhe profesionale.
Ne si komunë, duke e ditur që ky projekt do ta bëjë shumë më të lehtë lëvizjen e qytetarëve tanë, do të sigurojmë realizimin e tij sa më shpejt të jetë e mundur.”, njoftoi Limani.

 

Популарно изминативе 100 дена