Поврзи се со нас

Спорт

Македонските „кантерџии“ со Павле од Гостивар во финалето на Светското првенство во е-спорт

Објавено

на

Македонската „CS:GO“ репрезентација се пласира во финалето на Светското првенство на Меѓународната еспорт федерација која се одржува во Еилат, Израел, совладувајќи ја претпладнево во полуфиналната битка селекцијата на Украина.

„Ова е огромен успех за нашиот тим, со оглед на тоа што играме со заменски играч кој се одлично се вклопи. Во финалето одиме на победа, но како и да заврши натпреварот ова е историски успех за македонскиот еспорт. Огромно благодариме од целиот тим за поддршката, гледајте не и навивајте за нас“, изјави за Gostivarpress.mk гостиварецот Павле Стојановски, кој е дел од тимот.

Загарантираното второ место носи награда од 6.000 долари, а главната премија за освојувачот изнесува 10.000 долари.

Финалниот натпревар македонските „кантерџии“ го играат од 16 часот против тимот на Романија. Дуелот за злато може да се следи на каналот на Македонската еспорт федерација, ТУКА.

Напред дечки!

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 3 дена

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Сообраќајна несреќа во Гостивар: Повредени пет лица, оштетени пет возила

Македонијапред 3 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 4 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Гостиварпред 3 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Видео емисиипред 5 дена

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 2 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 3 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена