Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Мал, а толку моќен сојузник на здравјето

Објавено

на

  Семето од лен е ценета супер храна, позната по голема хранлива вредност и здравствени придобивки. Ова мало семе е всушност една од најстарите култури, која се одгледува од почетокот на цивилизацијата.

  Долго пред семето од лен да стане познато по своите здравствени придобивки, тоа се користело за производство на текстил. Денес тоа е главната намирница во светот на здравата храна поради високата содржина на омега-3 масни киселини и растителни влакна.

  Некои ги нарекуваат функционална храна, што значи дека може да го подобрат здравјето. Познато е дека го подобруваат варењето, го намалуваат ризикот од срцеви заболувања и дијабетес тип 2.

  Но, ова не се единствените причини зошто ова семе треба да биде вклучено во исхраната.

  10 грама или една лажичка ленено семе содржи приближно 55 калории. Исто така, има седум проценти вода, два грама протеини, три грама јаглехидрати, многу малку шеќер, околу три грама влакна и околу четири грама маснотии.

  Овие ситни кафеави семиња ги содржат сите есенцијални аминокиселини освен лизин, како и омега-3 и омега-6 масни киселини и голем број други важни минерали и соединенија како што се тиамин, бакар, магнезиум и фосфор.

  Придобивките од лененото семе, во продолжение :

  Придонесува за губење на тежината

  Оревите и семињата заземаат важно место во планот за исхрана за слабеење. Лененото семе е полно со растителни влакна кои можат да го потиснат гладот, желбите и да ве спречат да се препуштите на нездрави закуски.

  Го намалува нивото на холестерол во крвта

  Според некои стражувања докажано е дека со конзумирање на ова семе може да се намали и холестеролот. Семето може да се комбинира и со лекови за намалување на холестерол.

  Добро е за здравјето на срцето

  Поради содржината на омега-3 масни киселини, семето од лен помага во одржување на добро здравје на срцето. Здравите масти во основа ги намалуваат воспалителните состојби во артериите, што може да доведе до разни срцеви проблеми како што се мозочен удар и срцев удар, како и срцева слабост.

  Природно го намалува крвниот притисок

  Со конзумирање на лененото семе докажано е дека крвниот притисок ќе ви биде под контрола. Ова семе е исто така богато со калиум, хранлива состојка што може да помогне во ослободување на напнатоста во sидовите на крвните садови, што помага за понатамошно намалување на крвниот притисок.

  Помага во контролата на дијабетисот

  Според некои прелиминарни истражувања, внесувањето на лигнани, соединение кое се наоѓа во семето од лен, може да го подобри нивото на шеќер во крвта.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Македонијапред 1 час

  Баровите и дискотеките може да работат, од 15 ноември нови правила за влез во локали

  Локални избори 2021пред 4 часа

  Бејта во придружба на Филипче во посета на Дутлок: Поддршка од Владата за проектите во Гостивар

  Вестипред 6 часа

  Повик за десет стипендии за 2021/2022 година на Политехничкиот универзитет во Италија

  Локални избори 2021пред 7 часа

  Алтернатива ја потврди поддршката на коалициските кандидати во Гостивар, Врапчиште и уште 5 други општини

  Македонијапред 9 часа

  Нови 511 позитивни на корона, 10 смртни случаи

  Гостиварпред 10 часа

  Во Гостивар приведено лице заради нарушување на ЈРМ

  Гостиварпред 11 часа

  Пораст на бројот на заразени со коронавирус во земјава, во Гостивар мирно

  Гостиварпред 12 часа

  Нападнат и ограбен малолетник на улица во Гостивар

  Македонијапред 13 часа

  Зимското сметање на времето почнува во предизборната ноќ меѓу 30 и 31 октомври

  Здравје и убавинапред 14 часа

  Пет намирници за подобра меморија

  Здравје и убавинапред 1 ден

  Неколку свети за побистар ум

  Локални избори 2021пред 1 ден

  „На Ахмети му посакувам успешна пензија за месец-два“ – рече Таравари

  Локални избори 2021пред 1 ден

  Бејта заедно со Нуредини и Бочварски во посета на Циглана

  Вестипред 2 недели

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 2 дена

  МВР официјално за несреќата кај Ласкарци во која загина жител на Чегране

  Гостиварпред 1 недела

  Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

  Локални избори 2021пред 2 дена

  Ова се избраните членови на идниот Совет на Општина Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

  Гостиварпред 1 недела

  DAVA Гостивар ќе ја реновира куќата и ќе ги покрие потребите на загрозеното семејство

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

  Гостиварпред 2 недели

  Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

  Гостиварпред 4 дена

  Д-р Угриновски во Гостивар: „Кој еднаш отишол на планина, секогаш ќе ѝ се враќа“

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Проект за модерен и инклузивен плоштад во Гостивар презентира АА/А

  Македонијапред 2 недели

  Здравствените власти не очекуваат нов силен ковид бран, наскоро во кафуле само со 2 дози вакцина

  Локални избори 2021пред 3 дена

  Официјално: Еве кој ќе седне на советничките столчиња во Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Полицајци во Гостивар пукале во воздух за да смират тепачка и напад

  Локални избори 2021пред 3 недели

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 5 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 6 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 9 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!