Поврзи се со нас

Гостивар

Малореканска летна школа „По патеките на Дичо Зограф” во Тресонче од 2 до 6 септември

Објавено

на

Во чест на македонскиот зограф Дичо Зограф и зачетокот на таканаречената македонска ренесанса во уметноста, во неговото родно Тресонче, од 2 до 6 септември ќе биде отворена четвртата по ред, традиционална Малореканска летна школа „По патеките на Дичо Зограф“.

Од Здружението на граѓани „Брзовец” – Тресонче информираат дека школата ќе се одржи во црквата „Светите апостоли Петар и Павле” и во Бигорскиот манастир. Настанот е под покровителство на Институтот „Цветан Грозданов” при МАНУ, а ја организира ЗГ „Брзовец”,  Општина Маврово и Ростуше и Свештената бигорска Обител. Ќе бидат опфатени уметноста и архитектурата во мијачкиот регион.

„Готовиот проект кој ќе се реализира до крајот на 2023 година за реконструкцијата на старото селско училиште и негово претворање во дом на културата е со цел овој настан да добие свое седиште во родното место на најголемиот македонски иконописец и тресонченец – Дичо Зограф“, наведуваат во објавата.

Малореканската летна школа со своите активности има голем придонес во афирмацијата на Дичо Зограф, но и на македонските зографи од 19 век, а од досегашните активности произлегоа неколку научни трудови во кои се третираат дела на малку познати македонски зографи, со тенденција да се создаде база за посериозни истражувања на македонската уметноста и преродбата во 19 век.

Од здружението изразуваат голема благодарност до Бигорски Манастир „Св. Јован Крстител”, Општина Маврово и Ростуше, Дебарско-Кичевската Епархија при МПЦ и сите останати организатори и поддржувачи.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Здравје и убавинапред 16 минути

Што да се јаде, а што да се избегнува за време на топлите денови?

Гостиварпред 2 часа

Сообраќајна акција насочена кон мотоциклистите, во Гостивар 22 казни

Македонијапред 3 часа

Составот на новата влада ќе биде доставен во Собрание во вторник

Гостиварпред 3 часа

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Македонијапред 4 часа

МОН препорача скратени часови и проветрување на училниците поради жешкото време

Гостиварпред 4 часа

Метео аларм за нестабилно време со порој и грмежи во четврток и петок

Гостиварпред 6 часа

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 6 часа

Тешко повреден малолетен пешак во Гостивар

Гостиварпред 7 часа

Продажбата на курбани во Гостивар дозволена само на Сточниот пазар во Фазанерија

Гостиварпред 6 часа

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Сообраќајна несреќа во Гостивар: Повредени пет лица, оштетени пет возила

Македонијапред 2 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 3 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Гостиварпред 3 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Како да се реши сообраќајниот хаос во Гостивар? Гужви по улиците, паркира кој каде сака…

Гостиварпред 2 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 3 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена