Поврзи се со нас

Гостивар

Марио Крајоски од Гостивар со златен медал на Меѓународна математичка олимпијада

Објавено

на

Гостиварецот Марио Крајоски освои златен медал на меѓународната Олимпијада по финансиска математика и актуарство (ОФМА 2022). Крајоски, под менторство на професорката Ана Коцеска, на олимпијадата беше еден од 25-те учесници од Македонија, кои ги измерија силите во знаење со натпреварувачи од повеќе држави. Ова е еден од низата успеси на полето на математиката на младиот гостиварец, кој е ученик во средното техничко училиште во Гостивар.

Минатата година, Крајоски освои бронзен медал на финалниот интернационален Математички куп одржан во категоријата сениори, напредно ниво, на кој учествуваа 11 држави со над 700 учесници.

Претходно се има закитено со награди на државна олимпијада, како и на општински и регионални натпревари по математика.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 2 недели

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 2 недели

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Гостиварпред 2 недели

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 4 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 2 недели

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 4 недели

Тамара Грујеска во пресрет на Јуниорски Евросонг: Со нетрпение го чекам настапот во Ница, ќе дадам максимум од себе

Гостиварпред 4 дена

Изменет режим на сообраќај на патот Тетово-Гостивар, ќе трае 6 месеци

Гостиварпред 1 недела

Семејна драма во гостиварско: Родителите се расправале, па синот го повредил таткото со нож

Спортпред 2 часа

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 5 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 6 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Mario Krajoski nga Gostivari me medalje të artë në Olimpiadën Ndërkombëtare të Matematikës

Објавено

на

Mario Krajoski nga Gostivari fitoi medalje të artë në Olimpiadën Ndërkombëtare në Matematikë Financiare dhe Çështje Aktuariale (OFMA 2022). Krajoski, nën mentorimin e profesoreshës Ana Koceska, ishte një nga 25 pjesëmarrësit nga Maqedonia në Lojërat Olimpike, të cilët garuan në njohuri me garues nga disa vende. Ky është një nga një sërë suksesesh në fushën e matematikës së të riut nga Gostivari, i cili është nxënës në shkollën e mesme teknike në Gostivar.

Krajoski vitin e kaluar fitoi medalje të bronztë në finalen e Kupës Ndërkombëtare të Matematikës që u mbajt në kategorinë e seniorëve, niveli i avancuar, ku morën pjesë 11 shtete me mbi 700 pjesëmarrës.

Më parë është kurorëzuar me çmime në olimpijadën shtetërore, si dhe në gara komunake dhe regjionale për matematikë.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска

Популарно изминативе 100 дена