Поврзи се со нас

Македонија

За сега нема индикација за промена на наставниот модел, рече Царовска

Објавено

на

  • Shqip

„Вчера бројот на позитивни ученици во училиште е 0,01, што значи дека се помалку новозаразени во споредба со понеделникот. Досега немаме индикација дека наставниот модел треба да се менува, но во моментот кога ќе добиеме индикација за промена на моделот ние сме спремни така да постапиме“, изјави денеска министерката за образование и наука Мила Царовска.

– Епидемиолозите следат, Комиисјата за заразни болести следи, информациите ги добиваат и тие, како што ги добива МОН, и тие дејствуваат врз основа на општина, регион, училиште. Упатувам на тоа дека во училиште се 240 илјади ученици, а вчера бројот на позитивни ученици во училиште е 0,01, што е навистина многу низок процент. Очекувам дека ќе успееме да се одржиме во ниски проценти, затоа што највисок интерес на учениците е да бидат во училница, нагласи Царовска.

Апелираше до директорите, наставниците, родителите да ги почитуваме протоколите, да ги заштитиме своите деца, да им обезбедиме и право на учење кое е основно детско право.

Во однос на укажувањата од Народниот правобранител, Царовска посочи дека протоколите, како и планот за работа и трите сценарија се усвоени на владина седница во координација со Комисијата за заразни болести, уште во јули.

– Во моментов го спроведуваме сценариото физичко присуство во училиште, за сите ученици на цела територија освен Тетово и Гостивар кои започнуваат од следниот понеделник со настава со физичко присуство, вчера Владата ја донесе истата оваа одлука. Но, се останато може да е размислување на одредена институција, но најрелевантни за тоа дали треба да се скратат часовите, не треба да се скратат, дали има здравствен проблем или нема, ниту е МОН, ниту е Народниот правобранител туку е Комисијата за заразни болести. Од страна на Комисијата протоколите се усвоени и како такви детално се практикуваат, доколку има потреба од промена на истите јас сум сигурна дека Комисијата ќе не алармира, но досега такво нешто немаме, рече Царовска.

Сподели на:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени работни места во Полог:

Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 5 часа

Црн ковид извештај: 41 починато лице меѓу кои има и млади

Македонијапред 6 часа

Филипче: Вирусот многу се шири кај невакцинираните, апелирам граѓаните да ја сфатат сериозноста

Гостиварпред 9 часа

Протестите во Тетово отворија нова војна меѓу ДУИ и Алијанса за Албанците

Македонијапред 11 часа

Во тек е пријавување на бруцошите за сместување во студентските домови

Културапред 13 часа

Утревечер премиера на Гостиварски театар

Македонијапред 14 часа

Промена на моделот на закажување прегледи, матичните лекари со повеќе можности

Локални избори 2021пред 16 часа

Последен ден за потврдување на листите на кандидати за градоначалници и советници

Занимливостипред 17 часа

Зошто киваме?

Гостиварпред 1 ден

Гостивар со повеќе оздравени од нови случаи на корона, во земјава 561 новозаразен

Македонијапред 1 ден

Почина двегодишно дете на Детска хирургија, имало тешки болести и позитивен ковид тест

Гостиварпред 1 ден

Пожар во гостиварската населба Дутлок

Македонијапред 1 ден

Кратење на часовите и комбинирана настава во одредени училишта, бара Наставничкиот пленум

Гостиварпред 1 ден

Бојкот на наставата по турски јазик во гимназијата во Гостивар: „Затворањето на паралелката е дискриминација“

Гостиварпред 2 недели

Страотна несреќа на патот Гостивар-Кичево кај Ново Село

Гостиварпред 2 недели

МВР официјално за вчерашната несреќа на патот Гостивар-Кичево

Гостиварпред 2 недели

Гостиварската полиција фати лице кое провалувало и крадело во болница, катастар и други установи во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Нарушување на јавниот ред и мир во Здравствениот дом во Ростуше каде се лечат пациенти од ковид

Гостиварпред 1 недела

Пари, телефон и клучеви од автобуси украдени од автобуската станица во Гостивар, приведена девојка

Гостиварпред 2 недели

Посебен сообраќаен режим на патот околу Мавровско Езеро на 8 септември

Гостиварпред 1 недела

Јакупи: Во модуларната болница имаме 12 пациенти, трагедијата во Тетово ги вознемири, но немаше паника

Македонијапред 5 дена

МОН да воведе задолжително бесплатно тестирање во училиштата, а наставата да се одвива и на отворено-повикува МЕЃАШИ

Гостиварпред 2 недели

Два физички напади во Гостивар – едниот во казино, другиот врз девојка

Гостиварпред 1 недела

Лица на 23 и 37 години меѓу починатите од Гостивар евидентирани во денешниот ковид извештај

Гостиварпред 2 недели

Официјализирана кандидатурата на Фадил Зендели за градоначалник на Гостивар

Гостиварпред 4 дена

Пазар Гостивар – Ќе правиме ајвар, но помалку оти е скапо, велат граѓаните

Гостиварпред 2 недели

Три момчиња лишени од слобода во Гостивар, полицијата им нашла марихуана

Спортпред 2 недели

КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

Спортпред 3 месеци

ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

Гостиварпред 4 месеци

Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

Гостиварпред 4 месеци

Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

Гостиварпред 4 месеци

Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

Гостиварпред 4 месеци

Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

Гостиварпред 7 месеци

На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

Гостиварпред 8 месеци

Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

Спортпред 11 месеци

На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

Спортпред 12 месеци

На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

Гостиварпред 12 месеци

ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

Спортпред 1 година

Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

Гостиарскипред 1 година

ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!