Поврзи се со нас

Македонија

За сега нема индикација за промена на наставниот модел, рече Царовска

Објавено

на

„Вчера бројот на позитивни ученици во училиште е 0,01, што значи дека се помалку новозаразени во споредба со понеделникот. Досега немаме индикација дека наставниот модел треба да се менува, но во моментот кога ќе добиеме индикација за промена на моделот ние сме спремни така да постапиме“, изјави денеска министерката за образование и наука Мила Царовска.

– Епидемиолозите следат, Комиисјата за заразни болести следи, информациите ги добиваат и тие, како што ги добива МОН, и тие дејствуваат врз основа на општина, регион, училиште. Упатувам на тоа дека во училиште се 240 илјади ученици, а вчера бројот на позитивни ученици во училиште е 0,01, што е навистина многу низок процент. Очекувам дека ќе успееме да се одржиме во ниски проценти, затоа што највисок интерес на учениците е да бидат во училница, нагласи Царовска.

Апелираше до директорите, наставниците, родителите да ги почитуваме протоколите, да ги заштитиме своите деца, да им обезбедиме и право на учење кое е основно детско право.

Во однос на укажувањата од Народниот правобранител, Царовска посочи дека протоколите, како и планот за работа и трите сценарија се усвоени на владина седница во координација со Комисијата за заразни болести, уште во јули.

– Во моментов го спроведуваме сценариото физичко присуство во училиште, за сите ученици на цела територија освен Тетово и Гостивар кои започнуваат од следниот понеделник со настава со физичко присуство, вчера Владата ја донесе истата оваа одлука. Но, се останато може да е размислување на одредена институција, но најрелевантни за тоа дали треба да се скратат часовите, не треба да се скратат, дали има здравствен проблем или нема, ниту е МОН, ниту е Народниот правобранител туку е Комисијата за заразни болести. Од страна на Комисијата протоколите се усвоени и како такви детално се практикуваат, доколку има потреба од промена на истите јас сум сигурна дека Комисијата ќе не алармира, но досега такво нешто немаме, рече Царовска.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Гостиварпред 1 час

ОВР Гостивар приведе 44 годишник поради напад врз жена

Гостиварпред 2 часа

Околу 150 казни за брзо возење во Тетово и Гостивар

Македонијапред 3 часа

Какво време носи новата работна недела?

Гостиварпред 15 часа

На патот Кичево-Гостивар пронајдено ќесе со кокаин кај 36 годишник

Гостиварпред 16 часа

Физички напади во Гостивар – еден пред казино, друг во локал

Македонијапред 20 часа

Армијата одбележува 30 годишен јубилеј

Македонијапред 22 часа

Мицкоски: Ќе ја напуштам политиката ако некој од партијата гласа за промена на Уставот

Гостиварпред 23 часа

Владиката г.Јосиф чиноначалствуваше со света литургија во „Пресвета Богородица“ во Гостивар

Спортпред 1 ден

Столе Димитриевски МВП на дуелот со Барселона

Гостиварпред 1 ден

Лекарска помош за децата во Гостивар барајте во модуларната болница, педијатрија се реновира

Македонијапред 1 ден

Училишниот прибор поскап за 50%, за прваче во просек потребни до 100 евра

Рецептипред 1 ден

Јапонски колач со само 3 состојки, најмекиот десерт што го полуде светот

Локални избори 2022пред 2 дена

Мевмед Џафери: Неуморно ќе работиме, ќе ја промениме сликата за безидејноста!

Што, како, каде?!пред 3 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 1 недела

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Македонијапред 1 недела

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 2 недели

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Гостиварпред 2 недели

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Гостиварпред 2 недели

Усмртен 52 годишен маж при групна тепачка во Гостивар

Локални избори 2022пред 2 недели

Мицкоски во Требиште и Жировница: Да изградиме општина која обезбедува иднина, д-р Мевмет тоа го може

Гостиварпред 6 дена

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Maqedoni

Tash për tash nuk ka indikacione për ndryshim të modelit arsimor, tha Carovska

Објавено

на

“Dje numri i nxënësve pozitiv nëpër shkolla ishte 0,01, që domethënë se janë më pak të infektuar në krahasim me të hënën. Deri tash nuk kemi indikacione se modeli arsimor duhet të ndërrohet, por në momentin kur do të marrim indikacione për ndryshim të modelit ne jemi të përgatitur të veprojmë ashtu”, deklaroi sot ministrja e arsimit dhe shkencës Milla Carovska.

– Epidemiologët ndjekin, Komisioni për sëmundje ngjitëse ndjek, informacionet i marrin edhe ato, siç i merr MASH, edhe ato veprojnë në bazë të komunës, rajonit, shkollës. Drejtoj se në shkolla janë 240 mijë nxënës, kurse dje numri i nxënësve pozitiv nëpër shkolla është 0,01, që është me të vërtetë përqindje e ulët. Besoj që do të arrijmë të mirëmbajnë përqindje të ulëta, pasi interesi më i lartë i nxënësve është të jenë në klasë, theksoi Carovska.

Apeloj deri te drejtorët, arsimtarët, prindërit t’i respektojmë protokollet, t’i mbrojmë fëmijët tanë, t’ju sigurojmë edhe të drejtë për mësim që është e drejtë themelore e fëmijës.

Në lidhje me indikacionet nga Avokati i popullit, Carovska theksoi se protokollet, si dhe plani për punë dhe tre skenaret janë të miratuara në seancën qeveritare në koordinim me Komisionin për sëmundje ngjitëse, qysh nga Korriku.

– Për momentin e zbatojmë skenarin prezencë fizike në shkolla, për të gjithë nxënësit në gjithë territorin përveç Tetovës dhe Gostivarit të cilët fillojnë nga e hëna e ardhshme me mësim me prezencë fizike, dje Qeveria e solli të njëjtin vendim. Por, gjithçka tjetër mund të të jetë mendim i institucioneve përkatëse, për më relevant për atë a duhet të shkurtohen orët, nuk duhet të shkurtohen, a ka ose nuk ka problem shëndetësor, nuk është as MASH, as Avokati i popullit, por Komisioni për sëmundje ngjitëse. Nga ana e Komisionit protokollet janë të miratuara dhe si të tilla detajisht praktikohen, nëqoftëse ka nevojë për ndryshim të të njëjtave un jam e sigurtë se Komisioni do t’na alarmojë, por deri tash një gjë të tillë nuk kemi, tha Carovska.

Популарно изминативе 100 дена