fbpx
Поврзи се со нас

Вести

МВР со апел до учесниците во сообраќајот за поголема внимателност во летниот период

Објавено

на

Зачестените сообраќајни несреќи кои деновиве се случуваат на тетовско-гостиварското подрачје, во значителна мерка ги засилија сообраќајно-контролните активности на Секторот за внатрешни работи Тетово, но и потребата сите учесници во сообраќајот да бидат максимално внимателни.

Ова, посебно се однесува на возачите на кои им се советува целосно да ги почитуваат правилата и прописите и пред се да ја прилагодат брзината според условите на патот. Зашто, честите врнежи од дожд придонесуваат коловозите повремено да бидат влажни, лизгави и сообраќајно ризични.

До возачите се апелира, исто така, да не тргнуваат на пат изморени, посебно во доцните вечерни часови, кога можат да заспијат и да ја изгубат контролата над возилата, навреме да ја проверат техничката исправност на уредите за сопирање и светлосните уреди и задолжително да ги користат сигурносните појаси.

Со оглед на осетно зголемениот број возила на подрачјето, им се препорачува да ги избегнуваат сообраќајните „шпицеви“ од 12 до 17 часот, кога се и најфрекфрентни тетовските и гостиварските улици, да не ги оставаат возилата каде ќе стигнат, туку само на местата определени за таа цел и намена и да бидат  сконцентрирани и трпеливи.

Докрај внимателни треба да бидат и пешаците и секогаш да ги користат пешачките премини, меѓутоа и непотребно да не се задржуваат на коловоз и на тој начин да ја доведуваат во прашање нивната и безбедноста на другите учесници во сообраќајот.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 7 дена

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 4 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!