Поврзи се со нас

Македонија

На 14 април генерален штрајк на вработените во националната Пошта

Објавено

на

Синдикатот на Македонска пошта и Синдикалната организација на А.Д. Пошта на Северна Македонија на 14 април ќе организираат генерален штрајк, поради неисполнување на нивното барање за покачување на платите на вработените во ова претпријатие, во износ од 3.000 денари.

Причината за штрајкот, како што посочи на денешната прес-конференција претседателот на Синдикатот на Македонска пошта, Боро Велигденов, доаѓа по неуспешниот трипартитен дијалог меѓу Управниот одбор на Пошта на С.Македонија, Владата и Синдикалните организации на Пошта на С.Македонија.

-На 8 февруари Синдикалните организации на македонска Пошта до Управниот одбор и генералниот директор доставивме барање за линеарно покачување на платите на вработените во висина од 3.000 денари, но ниту добивме одговор, ниту бевме повикани од генералниот директор за реализација на нашето барање. Во меѓувреме, одржавме и средба заедно со вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи, Управен одбор и синдикални организации за реализација на нашето барање. Договоривме рок од 7 дена да се даде одговор на нашите барања, но по истекот на рокот ниту добивме одговор, ниту бевме повикани на повторна средба, рече Велигденов.

Генералниот штрајк на вработените ќе се одржи со почеток во 8 часот на нивните работни места во македонска Пошта и низ целата држава во сите подружници.

Штрајкот ќе трае се додека не се исполнат нивните барања. Велигденов напомена дека причината за штрајкот е и загриженоста кај над 2.200 вработени за иднината на компанијата и неизвесноста од зачувување на нивните работни места, непокачување на платите повеќе од 30 години, супстандардни услови за работа, повеќегодишно необезбедување на средства за работа, но и незадоволство на вработените од постоечката систематизација, како и нереализирање на дел од барањата на вработените и Синдикалните организации наведени во Заклучоците од 15.10.2021 годиина.

Тој додаде дека согласно Законот за поштенски услуги, имаат обврска да го почитуваат членот 49 и да обезбедат прием, сортирање и дистрибуција на поштенски пратки кои се однесуваат на препорачани судски пратки, препорачани пратки од безбедноста и одбраната и одредени други препорачани пратки кои се наведени во законската регулатива. Сето останато, како што рече, ќе биде во прекин за време на штрајкот.

Дарко Димовски, претседател на Сојуз на синдикати на Македонија на прес-конференцијата напомена дека на 15 октомври заедно со синдикалните организации имале средба со генералниот директор Јани Макрадули каде што, како што рече, јасно и гласно им било кажано дека согласно со порастот на минималната плата, линеарно за 3.000 денари ќе се зголемат сите плати во АД Пошта.

-Ете минималната плата е 18.000 денари, но директорот Јани Макрадули не се одзва на неговото ветување и затоа го искажуваме нашето незадоволство, бидејќи не може да се крие позади Законот за минимална плата, при што и тој Закон јасно кажува во членот 8 треба скалесто да се усогласат тие плати, додаде Димовски.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 8 часа

Училиштата на регулиран пазар, струја за јавните здравствени установи преку ЕСМ продажба

Македонијапред 10 часа

Средба Бектеши-г.г.Стефан за кризата со струјата

Гостиварпред 12 часа

Гостивар: Закани, напади и приведувања поради долгови

Гостиварпред 12 часа

Во Гостивар недостигаат 25.156 учебници, МОН доцни, реагира Општина Гостивар

Гостиварпред 13 часа

Ноќеска во Гостивар приведен 33 годишник

Македонијапред 14 часа

Повеќе лекови на позитивната листа, бараат здруженија на пациенти

Гостиварпред 16 часа

Камион паднал во бездна и се запалил на патот Гостивар – Кичево, возачот тешко повреден

Гостиварпред 17 часа

Во Гостивар казнети 4 лица кои управувале електрични тротинети, контролите ќе продолжат

Вестипред 18 часа

Се‘ уште непознато кој ги дупна гасоводите Северен тек 1 и 2

Гостиварпред 18 часа

Нападната жена во гостиварско, две лица лишени од слобода

Македонијапред 18 часа

Левица ја поднесе иницијативата за референдум до ДИК

Вестипред 19 часа

Резултати од референдумот во Украина: 99%, 98%, 93%, 87%

Здравје и убавинапред 19 часа

„Вирус што го убива ракот“: Нова терапија дава ветувачки резултати во раната фаза на тестирањето

Гостиварпред 2 недели

Усмртено младо момче во Гостивар вечерва

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нов Авто сервис во Гостивар „Илија“ – Гарант профи услуги, за безбеден автомобил

Гостиварпред 2 недели

Приведени маж и жена во Присојница заради агресија кон вработен во училиште

Гостиварпред 6 дена

Ограбена џамијата во Присојница

Гостиварпред 1 недела

Голем концерт на Владо Глигоровски во Гостивар за јубилејни 30 години музичка кариера

Гостиварпред 7 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Немаштијата ги тера луѓето на агресија, врие од семејно насилство во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Во недела во Стенче осветување на црквата Св. великомаченица Екатерина

Гостиварпред 5 дена

Инспекции по златарниците во Гостивар, Скопје, Тетово, Кичево – Одземени над 10 кг. злато

Гостиварпред 2 недели

Осветен новиот храм во Стенче: „Дом на молитва, парче небо на земјата“

Гостиварпред 6 дена

Се појави змија во двор на градинка во Гостивар, управата бара од институциите дополнителни проверки и мерки

Спортпред 2 недели

ФК Гостивар и Воска Спорт одиграа без победник, несакан инцидент на трибините

Спортпред 2 недели

Октај Дерелиоглу: Без разлика на сите надворешни фактори, против Воска ќе одиме на победа

Гостиварпред 7 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 недели

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 1 месец

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 1 месец

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 3 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 4 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 4 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 4 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 4 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 5 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 5 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Më 14 prill, grevë e përgjithshme e punonjësve të Postës Kombëtare

Објавено

на

Sindikata e Postës së Maqedonisë dhe Sindikata e Sh.A Posta e Maqedonisë së Veriut do të organizojë grevë të përgjithshme më 14 prill, për shkak të mospërmbushjes së kërkesës së tyre për rritje të pagave të punëtorëve në këtë kompani, në vlerë prej 3.000 denarë.

Arsyeja e grevës, siç theksoi në konferencën e sotme për media, kryetari i Sindikatës së Postës së Maqedonisë, Boro Veligdenov, vjen pas dështimit të dialogut trepalësh ndërmjet Bordit të Postës së Republikës së Maqedonisë, Qeverisë dhe Sindikatës. organizatat e Postës së Republikës së Maqedonisë.

-Sindikatat e Postës së Maqedonisë më 8 shkurt kanë dorëzuar kërkesë deri te Bordi i drejtorëve dhe drejtori i përgjithshëm për rritje lineare të pagave prej 3.000 denarë, por nuk kemi marrë përgjigje dhe as nuk jemi ftuar nga drejtori i përgjithshëm për ta zbatuar. kërkesën tonë. Në ndërkohë kemi mbajtur një takim me zëvendëskryeministrin për Çështje Ekonomike Fatmir Bytyqi, Bordin e Drejtorëve dhe sindikatat për të zbatuar kërkesën tonë. Ne u pajtuam që në afat prej 7 ditësh t’u përgjigjemi kërkesave tona, por pas afatit nuk morëm përgjigje dhe as nuk u ftuam në takim të ri, tha Veligdenov.

Greva e përgjithshme e punëtorëve do të mbahet me fillim nga ora 08:00 në vendet e tyre të punës në Postën e Maqedonisë dhe në të gjithë vendin në të gjitha degët.

Greva do të zgjasë deri në plotësimin e kërkesave të tyre. Veligdenov theksoi se arsyeja e grevës është shqetësimi i mbi 2200 punonjësve për të ardhmen e kompanisë dhe pasiguria e mbajtjes së vendeve të punës, mos rritje e pagave për më shumë se 30 vjet, kushtet nën standarde të punës, mungesa shumëvjeçare e mjeteve, por edhe pakënaqësi të punonjësve nga sistematizimi ekzistues, si dhe mosrealizimi i disa kërkesave të punonjësve dhe Sindikatave të deklaruara në Konkluzionet e datës 15.10.2021.

Ai shtoi se në bazë të Ligjit për shërbimet postare, ata kanë obligim të respektojnë nenin 49 dhe të sigurojnë pranimin, renditjen dhe shpërndarjen e dërgesave postare që kanë të bëjnë me korrierët e regjistruar, korrierët e regjistruar nga siguria dhe mbrojtja dhe disa dërgesa të tjera të regjistruara të listuara në legjislacioni. Çdo gjë tjetër, tha ai, do të ndërpritet gjatë grevës.

Darko Dimovski, kryetar i Federatës së Sindikatave të Maqedonisë në konferencën për media tha se më 15 tetor së bashku me sindikatat kanë pasur takim me drejtorin gjeneral Jani Makraduli ku, siç tha ai, qartë dhe me zë të lartë u është thënë se në përputhje me Rritja e pagës minimale, linearisht për 3.000 denarë do të rriten të gjitha pagat në SH.A. Posta.

– Paga minimale është 18.000 denarë, por drejtori Jani Makraduli nuk i përgjigjet premtimit dhe për këtë arsye shprehim pakënaqësinë tonë, sepse nuk mund të fshihet pas Ligjit për pagën minimale, dhe se ligji thotë qartë në nenin 8 duhet ato paga të harmonizohen, shtoi Dimovski.

 

Популарно изминативе 100 дена