Поврзи се со нас

Гостивар

Последен ден за аплицирање за социјален стан во Гостивар-Документи комплетирале околу 200 граѓани

Објавено

на

Денес (5 април) во 15 часот и 30 минути истекува рокот за поднесување на апликации со документација за социјалните станови во Гостивар. Изминатите месец дена, колку што траеше огласот, во Центарот за социјална работа се обратиле голем број заинтересирани граѓани кои подигнале апликации, но само дел од нив успеале да ги комплетираат документите.

„Во првите денови имаше голем број на граѓани кои доаѓаа, се интересираа и земаа апликациски листови, некаде околу 550.  Сепак, до овој момент околу 200 од нив успеале да ја комплетираат документацијата. Тие ќе влезат во натамошна категоризација, која ја врши Комисијата составена од Министерствата за труд и социјала и за транспорт и врски, заедно со Центарот за социјална работа Гостивар.“, информира Азби Шаќири, шеф на Секторот за професионална работа во Центарот за социјала во Гостивар, појаснувајќи ги натамошните процедури кои треба да водат кон распределба на становите.

„Најпрво во периодот што следи, ќе вршиме увид во поднесените документации. Тие што ќе ја поминат и таа фаза ќе влезат во специјално креиран електронски ситем, којшто самиот ќе ги рангира семејствата според нивниот степен на загрозеност и потреба. Ако таа бројка надминува 70, колку што има вкупно станови, комисијата ќе врши проверки на терен за фактичката состојба на граѓаните, да види каде и како живеат“, вели Шаќири.

Во социјалната зграда во Гостивар, која се наоѓа на ул „ЈНА“ покрај Кејот на Вардар, треба да се распределат 70 стана со површина од 33 до 44 метри на неколку категории ранливи групи граѓани: деца над 18 години без родители или родителска грижа односно кои до својата 18 година биле згрижени во институции, корисници на гарантирана минимална помош, граѓани погодени од елементарни – природни непогоди, семејства со лица со попреченост, социјално загрозени припадници на Ромската заедница како и самохрани родители со малолетни деца.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 7 часа

Собранието изгласа продолжување на кризните состојби

Здравје и убавинапред 7 часа

Маски од круша за нега на кожата и косата

Гостиварпред 10 часа

Ново противпожарно возило доделено на ТППЕ во Гостивар

Гостиварпред 11 часа

Гостивар ќе бара владини субвенции за струја за училиштата и градинките

Вестипред 12 часа

Путин по прогласувањето на четирите територии за дел од Русија: „Тоа го сакаа милиони луѓе, тие сега се засекогаш граѓани на Русија“

Македонијапред 13 часа

Од полноќ поскапуваат бензините

Гостиварпред 13 часа

Приведен гостиварец кој нарушил јавен ред и мир

Гостиварпред 14 часа

Совет Гостивар: Дебата за Планот за вработување во општината и буџетските пари

Гостиварпред 15 часа

Физички напад во Гостивар поради имот

Гостиварпред 15 часа

Оштетен доводен канал во близина на ХЕЦ Врбен, вода се излева од каналот

Културапред 17 часа

Промоција на новото книжевно дело на Александар Михајловиќ во Гостивар

Македонијапред 18 часа

Викенд временска прогноза

Вестипред 19 часа

Православен празник посветен на Светите Вера, Надеж и Љубов

Гостиварпред 1 ден

ВМРО ДПМНЕ Гостивар со активност по повод Светскиот ден на срцето

Гостиварпред 2 недели

Усмртено младо момче во Гостивар вечерва

Гостиварпред 1 недела

Ограбена џамијата во Присојница

Гостиварпред 1 недела

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Голем концерт на Владо Глигоровски во Гостивар за јубилејни 30 години музичка кариера

Гостиварпред 1 недела

Инспекции по златарниците во Гостивар, Скопје, Тетово, Кичево – Одземени над 10 кг. злато

Гостиварпред 2 недели

Осветен новиот храм во Стенче: „Дом на молитва, парче небо на земјата“

Гостиварпред 1 недела

Се појави змија во двор на градинка во Гостивар, управата бара од институциите дополнителни проверки и мерки

Спортпред 2 недели

Октај Дерелиоглу: Без разлика на сите надворешни фактори, против Воска ќе одиме на победа

Спортпред 2 недели

ФК Гостивар и Воска Спорт одиграа без победник, несакан инцидент на трибините

Гостиварпред 2 недели

„Светлината на светот“, нова книга на гостиварецот Михајловиќ

Гостиварпред 2 недели

Обвинителството за синоќешниот случај во Гостивар – Пронајден е пиштол, се проверуваат снимки од камери…

Гостиварпред 1 недела

Ресурсен центар Гостивар: Пријавување на социјално загрозени кои имаат потреба од бесплатна нега и грижа

Гостиварпред 1 недела

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 недели

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 1 месец

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 2 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 3 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 4 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 4 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 4 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 5 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 5 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 5 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Dita e fundit për aplikim për banesë sociale në Gostivar – Rreth 200 qytetarë kanë kompletuar dokumentet

Објавено

на

Sot (5 prill) në ora 15:30 përfundon afati për dorëzimin e aplikacioneve me dokumentacion për banim social në Gostivar. Gjatë muajit të kaluar, gjatë shpalljes, një numër i madh i qytetarëve të interesuar kanë aplikuar në Qendrën për Punë Sociale dhe kanë dorëzuar aplikacione, por vetëm disa prej tyre kanë arritur të plotësojnë dokumentet.

“Në ditët e para ka qenë një numër i madh i qytetarëve që kanë ardhur, janë interesuar dhe kanë marrë formularët e aplikimit, rreth 550. Por deri më tani rreth 200 prej tyre kanë arritur të plotësojnë dokumentacionin. Ato do të hyjnë në kategorizim të mëtutjeshëm, të cilin e kryen Komisioni i përbërë nga Ministritë e Punës dhe Çështjeve Sociale dhe të Transportit dhe Lidhjeve, së bashku me Qendrën për Punë Sociale Gostivar, duke sqaruar procedurat e mëtutjeshme që duhet të çojnë në ndarjen e banesave.

“Së pari në periudhën në vijim do të kontrollojmë dokumentacionin e dorëzuar. Ata që do ta kalojnë atë fazë do të hyjnë në një sistem elektronik të krijuar posaçërisht, i cili do të renditë familjet sipas shkallës së rrezikshmërisë dhe nevojës. “Nëse ai numër kalon 70, aq sa ka gjithsej banesa, komisioni do ta kontrollojë në terren gjendjen reale të qytetarëve, për të parë se ku dhe si jetojnë”, tha Shaqiri.

Në objektin social në Gostivar, i cili gjendet në rrugën JNA përgjatë kejit të Vardarit, 70 banesa me sipërfaqe prej 33 deri në 44 metra duhet t’u shpërndahen disa kategorive të grupeve të rrezikuara të qytetarëve: fëmijëve mbi 18 vjeç pa prindër apo përkujdesje prindërore, pra të cilët deri në moshën 18 vjeç janë përkujdesur në institucione, përfitues të ndihmës minimale të garantuar, qytetarë të prekur nga fatkeqësitë natyrore, familje me persona me aftësi të kufizuara, pjesëtarë të rrezikuar social të komunitetit rom dhe prindër vetëushqyes me fëmijë të mitur.

 

Популарно изминативе 100 дена