fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Последен ден за аплицирање за социјален стан во Гостивар-Документи комплетирале околу 200 граѓани

Објавено

на

  • Shqip

Денес (5 април) во 15 часот и 30 минути истекува рокот за поднесување на апликации со документација за социјалните станови во Гостивар. Изминатите месец дена, колку што траеше огласот, во Центарот за социјална работа се обратиле голем број заинтересирани граѓани кои подигнале апликации, но само дел од нив успеале да ги комплетираат документите.

„Во првите денови имаше голем број на граѓани кои доаѓаа, се интересираа и земаа апликациски листови, некаде околу 550.  Сепак, до овој момент околу 200 од нив успеале да ја комплетираат документацијата. Тие ќе влезат во натамошна категоризација, која ја врши Комисијата составена од Министерствата за труд и социјала и за транспорт и врски, заедно со Центарот за социјална работа Гостивар.“, информира Азби Шаќири, шеф на Секторот за професионална работа во Центарот за социјала во Гостивар, појаснувајќи ги натамошните процедури кои треба да водат кон распределба на становите.

„Најпрво во периодот што следи, ќе вршиме увид во поднесените документации. Тие што ќе ја поминат и таа фаза ќе влезат во специјално креиран електронски ситем, којшто самиот ќе ги рангира семејствата според нивниот степен на загрозеност и потреба. Ако таа бројка надминува 70, колку што има вкупно станови, комисијата ќе врши проверки на терен за фактичката состојба на граѓаните, да види каде и како живеат“, вели Шаќири.

Во социјалната зграда во Гостивар, која се наоѓа на ул „ЈНА“ покрај Кејот на Вардар, треба да се распределат 70 стана со површина од 33 до 44 метри на неколку категории ранливи групи граѓани: деца над 18 години без родители или родителска грижа односно кои до својата 18 година биле згрижени во институции, корисници на гарантирана минимална помош, граѓани погодени од елементарни – природни непогоди, семејства со лица со попреченост, социјално загрозени припадници на Ромската заедница како и самохрани родители со малолетни деца.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Македонијапред 11 часа

Утврдени измените за повисоки плати во правосудство и обвинителство

Вестипред 12 часа

Влез во Германија без тест и без потврда за вакцинација против Ковид-19

Македонијапред 15 часа

Се штрајкува, не се даваат изводи, нервоза кај вработените-Протест на Матичните служби

Гостиварпред 16 часа

Од 9 хоспитализирани на инфективно во Гостивар, само 1 пациент е со ковид

Македонијапред 17 часа

Мехмедовиќ: Го подготвуваме здравствениот систем за евентуална појава на мајмунски сипаници во земјава

Гостиварпред 18 часа

Напад врз полицаец на улица во Гостивар

Македонијапред 19 часа

Стојаноска: Талат Џафери да се извини и да поднесе оставка

Спортпред 19 часа

Им се случува и во НБА: Прокисна покривот на арената во Далас

Вестипред 20 часа

Големи инциденти во Тирана помеѓу навивачите на Феенорд и Рома пред финалето на Конференциската лига

Македонијапред 20 часа

Руската православна црква го поздрави признавањето на автокефалноста на МПЦ-ОА од страна на СПЦ

Гостиварпред 21 час

Натпросечно топло време и високо УВ зрачење

Вестипред 21 час

Вартоломеј: Историски момент е отстранувањето на повеќедеценискиот раскол

Гостиварпред 23 часа

Прекин на струјата во делови од Гостивар денес и утре

Гостиварпред 1 недела

Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

Гостиварпред 1 ден

ОО СДСМ Гостивар го чествуваше 24 Мај: Светите браќа се клучни личности во македонската историја

Вестипред 1 недела

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Гостиварпред 1 недела

Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

Гостиварпред 1 недела

Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

Гостиварпред 2 недели

Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

Гостиварпред 2 недели

Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

Гостиварпред 5 дена

Бизнис саем во Гостивар, учествуваат 20-тина компании

Гостиварпред 5 дена

Емотивна средба во гимназијата во Гостивар-Прослава на 55 години матура

Гостиварпред 1 недела

74 граѓани на прелиминарната листа за социјален стан во Гостивар

Спортпред 1 недела

КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

Гостиварпред 2 недели

Почна градба на нов објект на градинка во Гостивар

Гостиварпред 7 дена

Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

Спортпред 1 недела

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 1 недела

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 1 недела

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 2 недели

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 недели

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 1 месец

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 1 месец

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Спортпред 2 месеци

2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

Гостиарскипред 2 месеци

Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

Гостиварпред 2 месеци

Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

Гостиварпред 2 месеци

Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

Гостиварпред 3 месеци

Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

Спортпред 3 месеци

Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена