Поврзи се со нас

Вести

НАЈЧИТАНИ ВО 2021: Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Објавено

на

На крајот сме од оваа 2021 година и редно е да се потсетиме на најинтересните и најчитаните текстови на Gostivarpress.mk од 1 јануари, па се до денеска (без хроника и ковид). 

Деновиве целосно ги реобјавуваме 10-те најчитаните прилози, да се потсетиме што беше тоа што најмногу го привлече вашето внимание…


Објавено на: на Јан 6, 2021

По девет месеци во првата борбена линија за пациентите заболени од ковид, шефот на инфективното одделение во Гостивар, д-р Ратко Наумоски на своја кожа ја почувствува болеста. Со него денес поразговаравме во кругот на гостиварската болница, кај инфективно, каде повторно е на работното место и ја исполнува лекарската мисија да се грижи за здравјето на пациентите.

Со нас сподели дека поминал со средно-тешка клиничка слика, а лекувањето и закрепнувањето било во домашни услови. Короната многу ја погодува психата, нагласи инфектологот додавајќи дека поддршката и помошта од блиските и околината, се од суштинско значење за секој заболен.

„Јас се тестирав на 21 ноември и резултатот беше позитивен. Поминав со средно-тешка клиничка слика, во домашни услови, со симптоми на малаксаност, болки по целото тело, намален апетит, примав терапија, онаа што стандардно ја даваме на инфективното одделние. После три недели здравствената состојба ми се подобри. Потоа уште малку, заради подобро закрепнување зедов слободни денови и веќе може да кажам дека се чувствувам многу подобро. Сакам да се заблагодарам на сите што ми дадоа поддршка, на новинарите од локалните медиуми од Гостивар, на колегите, роднините, пријателите, тоа навистина многу значи, најважна е поддршката. Тешко е, но кога ќе видиш дека имаш луѓе кои се грижат за тебе, ти посакуваат добро, тоа ти дава сила.“, рече д-р Наумоски.

Инфектологот кажува дека личното искуство со ковид 19, за него било и еден вид на лекција – дека е неопходно на пациентите максимално да им се пружи грижа, не само со терапијата и во лекувањето, туку и помош околу јадење, разговор и слично.

„Ние вложуваме и се трудиме многу за доброто на пациентите, но сега од оваа гледна точка би рекол дека секогаш може повеќе. Навистина оваа болест не е лесна. Има случаи со лесна клиничка слика, што доѓааат кај нас, прават крвни анализи, рентген на бели дробови и се добри, јас посакувам сите пациенти да се така, но има и потешки случаи. Ним им е потребно поголемо внимание, затоа што има луѓе кои не можат сами, едноставно малаксаноста не ти дава ни да јадеш, ни да пиеш, ако нема кој да ти помогне, многу е тешко. Затоа и апелирам до сестрите и до докторите, колку можеме да го дадеме максиумот од себе. Ние го даваме, но еве сега после прележан ковид велам треба и може уште повеќе“, вели д-р Наумоски.

По искрениот разговор, како што е редот си посакавме здравје и поубави моменти во новата година. Докторот потоа се врати на 24 часовното дежурство во инфективното одделение на болницата во Гостивар, во служба на пациентите да им помогне во нивната борба против коронавирусот.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Македонијапред 54 минути

Македонија дел од кампања на Амбер Алерт Европа-Како да се постапи при исчезнување на дете

Гостиварпред 1 час

Света архијерејска Литургија во бигорскиот скит во Битуше посветен на браќата Кирил и Методиј

Парламентарни избори 2024пред 2 часа

Гласаат болни, немоќни и затвореници пред утрешното прегласување за парламентарните избори во 7 избирачки места

Македонијапред 3 часа

Одземен имунитетот на врховниот судија Георгиев, одобрен е и негов притвор

Технологијапред 16 часа

Топ 5 технолошки новитети кои доаѓаат во блиска иднина

Македонијапред 17 часа

Уапсен судија од Врховен суд поради сомневање за мито

Гостиварпред 18 часа

Ноќеска во Добридол лишени од слобода машко и женско лице поради физичка пресметка

Спортпред 18 часа

Манчестер сити четврти пат по ред шампион на Англија

Македонијапред 19 часа

Поевтинуваат бензините и дизелот

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 5 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена