Поврзи се со нас

Македонија

Наставнички пленум бара зголемување на платите на вработените во образованието

Објавено

на

Наставничкиот пленум бара зголемување на платата на сите вработени во образованието за 20 отсто од јануари 2022 година, повикувајќи се на растот на цените на производите  за секојдневни потреби и на растот на минималната плата во државава.

Во барањето кое го упатува до министерката за образование и наука Мила Царовска, Наставничкиот пленум посочува дека на анкетата што ја спровел, големо мнозинство од неговите членови се изјасниле дека се незадоволни од сегашните примања на вработените во образовните институции.

– Вработените во образованието заслужуваат подобар животен стандард и повеќе средства за егзистенција и поради тоа бараме од Вас сериозно да пристапите кон нашето барање и да го реализирате, наведува Пленумот во барањето до Царовска

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 11 минути

ИНТЕРВЈУ со поетот Илкер Јусуф, по повод Светскиот ден на поезијата

Гостиварпред 41 минута

Приведени две жени во Гостивар, поради сомнение за повеќе сторени измами

Вестипред 45 минути

Економските односи главна тема на разговорите меѓу Путин и Си, се очекува потпишување два големи договора

Македонијапред 51 минута

Со одлука на НП „Шар Планина“ се забранува користењето ратраци за скијачки тури

Вестипред 3 часа

Прележаните од ковид со зголемен ризик од болести на желудникот и цревата

Занимливостипред 15 часа

(ВИДЕО) Дали сте слушнале за „прстот на судбината“? Природен феномен кој сè што ќе допре го претвора во мраз – и го убива!

Вестипред 17 часа

Апарати во домот кои трошат најмногу струја кога се вклучени, а не ги користите

Вестипред 20 часа

Цените на гасот во Европа на најниско ниво во последните 18 месеци

Гостиварпред 21 час

Над 60 казнети за брзо возење во Гостивар при вчерашната акција

Гостиварпред 4 недели

Кривични за бесправно градење во Гостивар со фалсификување исправи, перење пари, злоупотреба на должност…

Гостиварпред 2 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Наша цел е поправедно општество и еднаквост, порачаа гимназијалците од Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 3 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 1 недела

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Македонијапред 2 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 4 недели

Гостивар: Со картица од бившата вадел пари од банкомат

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Plenumi i mësuesve kërkon rritje të rrogave të të punësuarve në arsim

Објавено

на

Plenumi i mësuesve kërkon rritje të rrogës të të gjithë të punësuarve në arsim për 20 përqind nga Janar 2022, duke u thirrur në rritjen e çmimeve të produkteve për nevoja të përditshme dhe të rritjes së pagës minimale në shtet.

Në kërkesën që e drejton deri te ministrja për arsim dhe shkencë Milla Carovska, Plenumi i mësuesve drejton se në anketën që e ka zhvilluar, një shumicë e madhe e anëtarëve të tij janë deklaruar se janë të pakënaqur nga të ardhurat e tanishme të të punësuarve në institucionet arsimore.

– Të punësuarit në arsim meritojnë standard jetësor më të mirë dhe më shumë mjete për egzistencë dhe për shkak kësaj kërkojmë prej Jush seriozisht t’ju qasnk kah kërkesa jonë dhe t’a realizoni, theksin Plenumi në kërkesën deri te Carovska.

Популарно изминативе 100 дена