Поврзи се со нас

Гостивар

Се претставил како универзитетски професор и измамил сопственик на угостителски објект од Гостивар

Објавено

на

Дваесет и четиригодишен гостиварец, вчера (1 ноември) во 14 часот во СВР Тетово пријавил дека непознато лице утрото околу 8 часот и 30 минути телефонски му се јавило и претставувајќи му се дека е наводно универзитетски професор побарало да го подготви неговиот угостителски објект за одржување на неколкучасовен семинар со 15 гости.

Набрзо потоа, во два наврати, измислувајќи разни изговори лажниот професор повторно телефонски побарал на одредено место сопственикот да му испрати извесна сума пари, кои наводно ќе му ги врател  кога ќе дојдел во неговиот објект со учесниците на семинарот. По извесно време на телефон му стигнала порака дека лицето е измамник и дека е измамен.

Се расчистува и документира случајот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Следете нè и на Facebook

Спортпред 2 часа

Ѓоковиќ по десетти пат го освои Австралија опен

Македонијапред 3 часа

Акциски контроли во локали низ земјава и вчеравечер, приведени лица за оружје

Гостиварпред 5 часа

Затруени кучиња ноќеска во Гостивар

Верувале или не ?!пред 17 часа

Верувале или не ?!

Гостиварпред 19 часа

Физичка пресметка пред фирма во Гостивар

Македонијапред 23 часа

Внимателно со споделување лични податоци, има многу злоупотреби

Технологијапред 1 ден

Како да препознаете скриена камера со мобилниот телефон?

Гостиварпред 1 ден

Полиција, пазарна и УЈП во контроли низ угостителските објекти

Македонијапред 1 ден

Почна исплатата на студентските стипендии и субвенционираниот оброк

Македонијапред 1 ден

Средба на новинари од Полог и полицијата за подобра соработка и безбедност на медиумските работници

Занимливостипред 1 ден

Глечер голем колку Лондон се отцепи од Антарктикот

Македонијапред 2 дена

Алијанса за Албанците формираше преговарачки тим за влез во Влада

Гостиварпред 2 дена

Напад од куче скитник во Гостивар

Занимливостипред 7 дена

Речениците на Толстој ја откриваат тајната на среќен живот: Најголемите вистини се наједноставни

Занимливостипред 2 недели

Како се прават најдобрите кубански цигари – Отмена арома на луксузот

Гостиварпред 2 недели

Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

Македонијапред 2 дена

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Гостиварпред 1 недела

Роберт Исаиловски го извади крстот положен во Вардар на Богојавление во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Бејта: Артан и Талат во соработка со Валдет наредија да се разреши Јакупи од директор на болницата во Гостивар незаконски

Гостиварпред 1 недела

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Македонијапред 2 недели

Силен земјотрес близу Тирана, почувствуван во Македонија

Гостиварпред 2 недели

Гостивар подготвен за достоинствено чествување на Богојавление Водици

Гостиварпред 1 недела

Државјанки на Украина и Албанија приведени во локал крај патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 6 дена

Загрижувачки состојби! Во Гостивар 130 разводи минатата година

Гостиварпред 7 дена

Маж во ПС Гостивар ја пријавил сопругата за исчезната

Гостиварпред 2 недели

Србинка приведена во Гостивар, немала регулиран престој

Гостиварпред 1 недела

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Гостиварпред 3 недели

Бадникова поворка 2023 во Гостивар-Ангелчињата ги стоплија срцата на христијаните

Гостиварпред 4 недели

ФОТО ВЕСТ: Гостивар последната вечер во оваа година

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 месеци

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 3 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 4 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 4 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 5 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 5 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 6 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 6 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Është prezantuar si profesor universitar dhe ka mashtruar pronarin e një objekti hotelierik nga Gostivari

Објавено

на

Gostivarasi njëzet e katërvjeçar, dhe (1 Nëntor) në orën 14 në SPB Tetovë ka paraqitur se një person i panjohur atë mëngjes rreth orës 8 e 30 minuta në mënyrë telefonike i është paraqitur dhe duke u prezantuar si gjoja se profesor universitar ka kërkuar t’a përgatit objektin e tij hotelierik për mbajtjen e seminarit disa orësh me 15 mysafirë.

Shpejt pas kësaj, në dy kthime, duke shpikur arsyetime të ndryshme profesori i rrejshëm përsëri në mënyrë telefonike ka kërkuar që në vend të caktuar pronari t’i dërgojë shumë të caktuar parash, të cilat gjoja se do t’i ja kthente kur do të vinte në objektin e tij me pjesëmarrësit e seminarit. Pas një kopje në telefon i ka mbërritur mesazh se personi është mashtrues dhe se është i mashtruar.

Rasti pastrohet dhe dokumentohet.

Популарно изминативе 100 дена