fbpx
Поврзи се со нас

Деца Родители

Научниците велат: Бабите и дедовците ќе живеат подолго ако се грижат за внуците!

Објавено

на

  Не чувствувајте вина повеќе ако ги оставате вашите деца на грижа на вашите родители од време на време. Истражувањата велат дека им правите услуга: ќе бидат поздрави и ќе живеат подолго.

  Бабите и дедовците можат буквално да ви го спасат животот. Тие можат да помогнат во воспитувањето, да дадат мудри совети, да ги изнесат децата од градинка малку порано, да ги чуваат кога сакате да здивнете.

  Сега, исто така, можете да ја отстраните и грижата дали им додевате со давање на такви обврски бидејќи новото истражување покажа дека бабите и дедовците кои поминуваат повеќе време со своите внуци живеат во просек од пет до седум години подолго.

  Според истражувањето објавено во списанието Evolution and Human Behavior, бабите и дедовците кои се грижеле за децата или се грижеле за нив на некој начин имале помал ризик да развијат сериозни болести во период од 20 години во споредба со нивните врсници кои тоа не го правеле.

  Во претходната студија, Берлинската студија за стареење, истражувачите ги следеле здравствените досиеја на повеќе од 500 луѓе на возраст од 70 години и повеќе, каде заклучиле дека бабите и дедовците кои се грижат за своите внуци имаат 37 проценти помала стапка на ризик од смртност отколку нивните врсници кои не се грижеле за внучињата.

  Која е тајната?

  Како што стареете, сакате да останете во добра физичка и ментална форма. Сакате да продолжите да бидете социјално вклучени и ќе го добиете сето тоа ако се грижите за децата. Но, се разбира, не претерувајте бидејќи постојаната грижа за децата е одреден тип на стрес, затоа проценете кога тоа не е товар за вашите родители, туку задоволство. Сепак, рамнотежата е важна во се.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Македонијапред 18 минути

  СОНК и МТСП се договорија, нема да се кратат платите за вработените во градинките кои штрајкуваа

  Гостиварпред 1 час

  Измамен гостиварец, порачал половни машини за косење

  Вестипред 2 часа

  Продолжува рекордниот раст на рубљата во однос на доларот и еврото

  Што, како, каде?!пред 2 часа

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Гостиварпред 3 часа

  Приведен дилер баран по наредба на судот во Гостивар за казна затвор од 6 години

  Гостиварпред 4 часа

  Викенд временска прогноза

  Гостиварпред 16 часа

  Ќе се реновира детското одделение во болницата во Гостивар

  Македонијапред 18 часа

  Малиот гениј Македон на прием кај Пендаровски и Шаќири

  Гостиварпред 19 часа

  Возат патници со неисправни возила, 15 казни во Гостивар и Тетово за превозници

  Вестипред 20 часа

  Расте бројот на заболени од мајмунски сипаници во Европа и Северна Америка

  Гостиварпред 22 часа

  Приведен гостиварец, се однесувал агресивно кон полицајци

  Гостиварпред 24 часа

  Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

  Гостиварпред 1 ден

  Малолетник повреден со нож пренесен во болницата во Гостивар

  Вестипред 5 дена

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Гостиварпред 3 дена

  Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварец докторант на Универзитетот во Чикаго со проект за учениците во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Седум години непребол-Вечна слава на хероите Ненад и Горан

  Гостиварпред 2 недели

  Оглас за 22 вработувања во Општина Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 4 дена

  Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

  Гостиварпред 2 недели

  Во Гостивар поставени инфо-табли за реката Вардар

  Гостиварпред 1 недела

  Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварци засукаа ракави-„Генералка викенд“ како порака за еколошко освестување

  Спортпред 2 недели

  Распали гостиварската артилерија за голема победа против ТФТ Скопје 92-85

  Гостиварпред 1 недела

  Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

  Гостиварпред 4 дена

  Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

  Спортпред 2 дена

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 4 дена

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 5 дена

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 4 недели

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 4 недели

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 1 месец

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 2 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 2 месеци

  Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

  Спортпред 3 месеци

  Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена