Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Недоволно внесување вода: Знаци преку кои телото ни кажува дека е дехидрирано

Објавено

на

Дехидратација се случува кога нашето тело губи повеќе течност отколку што добива, а кога нормалната содржина на вода во нашето тело е намалена, доаѓа до нерамнотежа на минералите (сол и шеќер), што значително влијае на неговото функционирање.

Водата сочинува повеќе од две третини од здравото човечко тело, а најмногу од сè, помага во одржување на здравото варење, ги отстранува отпадните производи и токсините од телото и ја одржува нашата кожа здрава.

Како што објаснуваат експертите, телото е засегнато дури и кога губиме мала количина течност. Дехидратацијата обично е предизвикана од недостаток на течност во телото, а климата, вежбањето (особено во топло време) и нашата исхрана можат да придонесат за дехидратација. Можеме да дехидрираме и поради болест, како што се повраќање и дијареа или потење поради покачена температура.

Но, многу луѓе често не знаат како да ги препознаат првите симптоми на дехидратација, што може да доведе до сериозни здравствени проблеми. Како што нагласуваат лекарите, некои од раните предупредувачки знаци на дехидратација вклучуваат:

  • чувство на жед и вртоглавица
  • сува уста
  • замор
  • темна урина со интензивен мирис
  • намалена потреба за мокрење.
Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Македонијапред 4 недели

Денес е Прочка – Проштевајте и побарајте прошка од оној на кој сте му згрешиле

ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024пред 3 недели

Потврдени листите на СДСМ, гостиварката Ема Нешковска трета во ИЕ 6

Гостиварпред 1 недела

Несреќа на патот Гостивар – Стража, сообраќајот во прекин

Гостиварпред 2 недели

Над 530.000 денари украдени од картичка на гостиварец

Гостиварпред 3 недели

Физички напади во рибинк и на улица во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 недели

Пријавен физички напад во Фазанерија

Гостиварпред 2 недели

Акција за уредување околу спомен-плочата на загинатите градители на ХЕС Маврово во Торбешки мост

Гостиварпред 4 недели

Гостиварецот Владо Глигоровски со „Аманет ви оставам“ настапи на јубилејниот „Гоце Фест“

Гостиварпред 3 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 7 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена