Поврзи се со нас

Вести

Нови засилени антикорона мерки: Кафеаните и кафетериите да работат до 18 часот, да се откажат семејните веселби и сите собири…

Забрана на сите јавни и приватни собири без разлика на бројката на присутни, кафетериите и рестораните да работат до 18 часот и дополнително да го преполоват капацитетот, односно растојанието помеѓу гостите да биде најмалку 1,5 метар. Да се затворат и сите места кадешто се собираат граѓани, како теретани, спортски сали и други места, се новите препораки кои денес Владата треба да ги донесе на предлог на Комисијата за заразни болести.

Дополнителните мерки ги соопшти министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција, со образложение дека е неопходно да се зајакне превенцијата со оглед на состојбите во Италија. Потенцирајќи дека препораките мора да се почитуваат од сите установи, запознати се и верските заедници во земјава од кои е побарано да ги почитуват препораките.

На новинарско прашање, министерот потврди дека последните препораките ќе важат и за обложувалници, казина и сл.

Сподели:
Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!