Поврзи се со нас

Македонија

Од земјава протерани уште 6 руски дипломати

Објавено

на

Во Министерството за надворешни работи денеска беше повикан рускиот амбасадор во земјава Сергеј Баздникин, кому му беше врачена дипломатска нота, со која шестмина дипломати во Амбасадата на Русија во Скопје се посочени како непожелни во државата или персона нон грата.

Како што соопшти МНР, врз основа на информациите добиени од надлежните органи, посочените извршувале активности кои се во спротивност со Виенската конвенција за дипломатски односи и ќе треба да ја напуштат територијата на Република Северна Македонија во наредните пет дена.

Претходно, на 28 март, државава прогласи за персона нон грата пет руски дипломати, кои извршувале активности што се во спротивност со Виенската конвенција за дипломатски односи.

Минатата година, пак, за персона нон гарта МНР прогласи двајца руски дипломати, едниот во мај, а вториот во август, и ги протера од земјава. Во овие два лански случаи Русија реагираше со реципрочни мерки, односно со протерување на македонски дипломати од Москва.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Кривични за бесправно градење во Гостивар со фалсификување исправи, перење пари, злоупотреба на должност…

Гостиварпред 2 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Наша цел е поправедно општество и еднаквост, порачаа гимназијалците од Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 3 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 1 недела

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Македонијапред 2 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 4 недели

Гостивар: Со картица од бившата вадел пари од банкомат

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Gjashtë diplomatë të tjerë rusë u dëbuan nga vendi

Објавено

на

Ambasadori rus në vend, Sergei Baznikin, sot është thirrur në Ministrinë e Punëve të Jashtme, ku i është dorëzuar nota diplomatike, ku gjashtë diplomatë në Ambasadën ruse në Shkup janë të padëshiruar në vend ose persona non grata.

Sipas MPJ-së, në bazë të informacioneve të marra nga organet kompetente, këta persona kryenin aktivitete që janë në kundërshtim me Konventën e Vjenës për Marrëdhënie Diplomatike dhe do të duhet të largohen nga territori i Republikës së Maqedonisë së Veriut në pesë ditët në vijim.

Më herët, më 28 mars, vendi shpalli persona non grata pesë diplomatë rusë të cilët po kryenin aktivitete në kundërshtim me Konventën e Vjenës për Marrëdhëniet Diplomatike.

Megjithatë, vitin e kaluar, Ministria e Jashtme ruse shpalli persona non garta dy diplomatë rusë, njëri në maj dhe tjetri në gusht, dhe i dëboi nga vendi. Në këto dy raste vitin e kaluar Rusia ka reaguar me masa reciproke, përkatësisht me dëbimin e diplomatëve maqedonas nga Moska.

Популарно изминативе 100 дена