Поврзи се со нас

Вести

Одбележан “Денот на Македонската национална борба” во Гостивар

Објавено

на

Во организација на Општинскиот Одбор Сојуз на Борци, денес во Гостивар беше одбележан денот на Македонската национална борба. Пред присутните кои се собраа во градскиот парк се обрати претседателот на ОО Сојуз на Борци – Гостивар Ратко Ѓиноски. Кој ги подсети присутните на Внатрешната македонска револуционерна организација, формирањето и нејзиното значење до ден денес. Одбележувањето на празникот беше заокружено со полагање цвеќе на споменикот на паднатите борци во Гостивар.

Празникот се празнува по повод формирањето на македонската револуционерна организација во Солун на 23 октомври 1893 година. Затоа 23 октомври симболизира континуитет на македонската борба за независност, што резултирал денеска да имаме сопствена, независна држава. По тој повод утрешниот ден е прогласен за неработен.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Кривични за бесправно градење во Гостивар со фалсификување исправи, перење пари, злоупотреба на должност…

Гостиварпред 2 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Наша цел е поправедно општество и еднаквост, порачаа гимназијалците од Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 3 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 1 недела

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Македонијапред 2 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 4 недели

Гостивар: Со картица од бившата вадел пари од банкомат

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена